Na Zatrniku je v minulih dneh končno zapadlo dovolj snega za zagon otroških žičniških naprav. Ker zaenkrat še nimajo možnosti zasneževanja z umetnim snegom, so v tem rekreacijsko-turističnem centru popolnoma odvisni od narave. Približno dvajset centimetrov debela snežna odeja v tem času omogoča varno smučanje zgolj po položnem terenu, ki je na srečo travnat in brez kamenja.

»Naša realnost je taka, da bo zimska ponudba na Zatrniku zanesljiva zgolj, če bomo imeli možnost vsaj delnega zasneževanja smučišča. Kljub temu, da to leži v tretjem varovalnem pasu Triglavskega narodnega parka, je zasneževanje izrecno dovoljeno na podlagi določb zakona o Triglavskem narodnem parku,« je pojasnil direktor Rekreacijsko-turističnega centra (RTC) Zatrnik Aleš Zalar.

Na zatrniškem smučišču, ki leži pod Pokljuko, imajo podoben problem kot na Voglu in bodo morali najti ali ustvariti ustrezen vodni vir. Tudi zato se, je poudaril Zalar, na Zatrniku osredotočajo na poletno turistično ponudbo. V zvezi s tem bodo na podlagi podeljene koncesije za gradnjo nove sedežnice Hotunjski vrh v prihodnjih dneh začeli postopek za izdajo ustreznega gradbenega dovoljenja.

Znova brezplačna smuka za gorjanske otroke

Letošnjo zimsko sezono bodo odprli v četrtek, 20. februarja. Po besedah Aleša Zalarja bo zaenkrat obratovala vlečnica Zajček v otroškem parku, ki je zaradi položnega terena primerna za najmlajše otroke in popolne smučarske začetnike: »Teren omogoča staršem in drugim spremljevalcem, da otrokom pomagajo pri vzpostavitvi prvih smučarskih občutkov. Odprta bo tudi sankaška proga, vlečnici Medo in Bambi pa bosta obratovali le, če bo zapadlo kaj dodatnega snega.«

V primeru nove snežne pošiljke bodo v času zimskih počitnic pod vodstvom učiteljev iz Smučarskega kluba Bled, s katerim sodelujejo, odkar so pred petimi leti ponovno odprli smučišče, organizirali tudi smučarske tečaje. Na voljo bo izposoja smučarske opreme, ki bo znašala 10 evrov, obratovala pa bo tudi okrepčevalnica na smučišču - »Zatrniška plaža«.

Cene smučarskih vozovnic bodo v novi sezoni v primerjavi z lanskim letom nespremenjene: poldnevna vozovnica bo stala 10, celodnevna pa 12 evrov. Gorjanski otroci do 11. leta starosti bodo tudi letos smučali brezplačno, kar jim v RTC Zatrnik omogočajo v sodelovanju s Turističnim društvom Gorje.

Tudi lansko zimsko sezono so krojile slabe snežne razmere. Foto: Tina Jereb

Tudi lansko zimsko sezono so krojile slabe snežne razmere. Foto: Tina Jereb

»Prizadevamo si, da bi lahko tudi blejski otroci smučali brezplačno, saj je bilo smučišče Zatrnik vselej tudi osrednje blejsko smučišče. Ker že nekaj let ne obratuje smučišče Straža na Bledu, je smučišče Zatrnik, ki je od Bleda oddaljeno devet kilometrov, najbližja možnost smučanja za blejske otroke,« se še nadeja direktor RTC Zatrnik. 

Brez posluha in podpore lokalne skupnosti

Kakšno pa je v novi zimski sezoni sodelovanje RTC Zatrnik z Občino Gorje? Po besedah Aleša Zalarja je občina še naprej popolnoma nezainteresirana za delovanje smučišča Zatrnik in ne finančno ne na druge načine ne podpira prizadevanj centra.

»To je vsekakor primer ene najslabših praks v Sloveniji. Za primerjavo naj navedem primer dobre prakse: kar 15 dolenjskih in belokranjskih občin skupno izdatno finančno podpira lokalno smučišče Gače. Brez podpore lokalne skupnosti je namreč zelo težko ohranjati obratovanje manjših smučišč, kakršno je trenutno tudi smučišče Zatrnik,« je kritičen Aleš Zalar, ki je tudi podpredsednik Združenja slovenskih žičničarjev.

Poudaril je, da bomo v naši državi brez manjših smučišč postopoma izgubili prihodnje smučarske generacije, s tem pa se bo začel tudi postopen upad zanimanja domačih smučarjev za obiskovanje večjih domačih gorskih centrov. Zato bodo morali v Združenju slovenskih žičničarjev, je poudaril Zalar, pripraviti zahtevo, da vlada oziroma pristojna ministrstva za gospodarstvo in za infrastrukturo izpolnijo javno zavezo izpred dveh let, da bo država omogočila sofinanciranje razvoja tudi manjših smučišč.

»Slednja namreč niso smela kandidirati za sredstva, s katerimi je država 80 odstotno sofinancirala gradnjo žičniških naprav z nepovratnimi sredstvi na desetih slovenskih večjih smučiščih. Ne pozabimo, da sta dve tretjini vseh slovenskih smučišč majhnih in ne velikih,« je spomnil Aleš Zalar.

Priporočamo