Odločitev o oddaji javnega naročila razkriva, da bo mestna občina Ljubljana dokončanje Industrijske ceste v Zalogu zaupala družbama KPL in PZG. Po dveh krogih pogajanj sta KPL in PZG občini ponudila, da bosta drugi del Industrijske ceste zgradila za nekaj več kot 4,4 milijona evrov vključno z davkom na dodano vrednost. Na odločitev občine se preostali štirje neuspešni ponudniki še lahko pritožijo, sicer pa bo občina s KPL in PZG sklenila gradbeno pogodbo.

Sprva je najnižjo ponudbo za gradnjo drugega dela Industrijske ceste dala družba Trgograd, ki je zgradila prvi odsek omenjene cestne povezave. Toda na pogajanjih sta KPL in PZG občini dala ponudbo, ki je bila le za nekaj deset tisoč evrov nižja od Trgogradove. Za gradnjo prvega odseka Industrijske ceste je občina Trgogradu odštela okoli 3,8 milijona evrov skupaj z davkom.

Z gradnjo tega okoli 800 metrov dolgega cestnega odseka bo občina novo Industrijsko cesto povezala z Zaloško cesto, in sicer v križišču severno od železniškega nadvoza. Ta povezava bo ustvarila obvoznico zahodno od naselja Zalog, ki naj bi jo uporabljala predvsem tovorna vozila, zato si prebivalci Zaloga po zaključku gradnje lahko obetajo bistveno razbremenitev prometa skozi središče Zaloga, manj hrupa in emisij ter večjo prometno varnost, je razvidno iz projektne dokumentacije občine.

KPL znižal prvotno ponudbo
za vodno skulpturo

Družbi KPL, ki je tudi občinski koncesionar za vzdrževanje cest in zimsko službo, pa se obeta še en posel. To je postavitev vodne skulpture na križišču Slovenske ceste in Tomšičeve ulice. KPL pri tem poslu nima konkurence, saj se je edini odzval na ta občinski javni natečaj. Vendar njegova prvotna ponudba, da vodno skulpturo postavi za kar 909.600 evrov (z davkom), je bila izjemno visoka glede na sredstva, ki jih je temu projektu v proračunu namenila občina. Tam je občina za celoten projekt, ne samo za gradnjo, predvidela 591.000 evrov.

Zaradi višine ponudbe KPL je mestni svetnik Jakob Arne Zakrajšek (Levica) občini dal pobudo, naj opusti namero po postavitvi te skulpture in denar raje porabi za projekte, ki dejansko služijo občanom oziroma niso zgolj turistična atrakcija. V Levici so izpostavili, da gre pri tej fontani za nesmiselno porabo vode, očitali pa so še, da o njej ni bilo nobene javne razprave. Župan Zoran Janković je na zadnji tiskovni konferenci poudaril, da je občina podobo vodne skulpture, v kateri bo tudi tekla voda, pridobila na javnem natečaju, ki so ga izvedli skupaj z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije. Na omenjeni natečaj je prispelo kar 32 natečajnih elaboratov. »Ne vem, kakšno javno razpravo naj bi še naredili,« se je spraševal Janković. Ob tem je poudaril, da je KPL na pogajanjih svojo prvotno ponudbo občutno znižal. Njena vrednost po pogajanjih vključno z davkom tako znaša 664.000 evrov. 

Priporočamo