Gre za razpis v okviru načrta EU za okrevanje in odpornost, na katerega se je celjska občina prijavila skupaj s celjskim Domom ob Savinji in še šestimi občinami, med katerimi je tudi velenjska. »Do konca leta bomo sončne elektrarne postavili na 14 javnih objektih, vrtcih in šolah. Skupna vrednost naložb znaša dobra 2,4 milijona evrov, od tega bomo prejeli 1,4 milijona evrov nepovratnih sredstev,« pravijo na velenjski občini, kjer ocenjujejo, da bodo pri stroških oskrbe z elektriko v javnih stavbah prihranili okoli 230.000 evrov na leto.

Korak k zmanjšanju ogljičnega odtisa

V Velenju bodo ​sončne elektrarne namestili na različnih lokacijah, med drugim na OŠ Gorica, OŠ Mihe Pintarja Toleda, OŠ Šalek, OŠ Antona Aškerca, vrtcu Tinkara, zdravstvenem domu, Centru za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje, glasbeni šoli, Rdeči dvorani, avtobusni postaji ter objektih Grmov vrh, Mazej, Čujež in Centralni čistilni napravi Šaleške doline. Gradnja sončnih elektrarn bo končana še v letošnjem letu. »S projektom namestitve sončnih elektrarn bomo prispevali k povečanju deleža obnovljive energije v javnih stavbah, znižanju stroškov obratovanja javnih objektov ter h krepitvi trajnostnega in energetsko učinkovitega upravljanja javnih stavb. Projekt je tudi pomemben korak k zmanjšanju ogljičnega odtisa občine,« pravijo v Velenju, kjer ob tem ocenjujejo, da bodo skupni prihranki v času življenjske dobe naprav dosegli približno sedem milijonov evrov. Po končani gradnji bo delež električne energije, proizvedene z lastnimi obnovljivimi viri energije, v Velenju narasel na okoli 68 odstotkov.

Energetsko učinkovito upravljanje stavb

V konzorciju Sonce 8P sodelujejo poleg celjske in velenjske še mestna občina Ptuj, Dom ob Savinji Celje ter občine Mislinja, Cirkulane, Šmartno ob Paki in Šoštanj. Celotna vrednost projekta za vse partnerje znaša skoraj 7,5 milijona evrov, skupni znesek pridobljenih nepovratnih sredstev pa nekaj manj kot 4,5 milijona evrov. Skupna nazivna moč elektrarn znaša več kot 6 megavatov (MW). V Celju bodo sončne elektrarne postavljene na različnih lokacijah, med drugim na stadionu Z' dežele, letnem kopališču, zdravstvenem domu Celje, osnovnih šolah, vrtcih in drugih javnih objektih. »Sončne elektrarne bomo postavili na enajstih javnih objektih, kot samostojen partnerski subjekt pa je v konzorciju sodeloval tudi celjski Dom ob Savinji, kjer je prav tako predvidena postavitev sončne elektrarne. Skupaj bodo letno proizvedle približno 1462 MW električne energije, s čimer bomo pomembno prispevali k znižanju stroškov obratovanja javnih objektov ter krepitvi trajnostnega in energetsko učinkovitega upravljanja javnih stavb. Projekt je tudi pomemben korak k zmanjšanju ogljičnega odtisa,« je povedal Alen Obrez s celjske občine, kjer pričakujejo, da bo letni prihranek pri električni energiji znašal okoli 200 tisočakov, skupni prihranki v času življenjske dobe naprav pa naj bi dosegli okoli pet milijonov evrov.

Priporočamo