Na mednarodnem pozivu, ki v sodelovanju med Mestnim muzejem Ljubljana in Galerijo Vžigalica nagovarja slovenske in tuje umetnike, izkušene na področju ustvarjanja stenskih poslikav, iščejo najboljšo rešitev za tako imenovani zavoj, ki so ga med prenovo mestnega muzeja zaradi spomeniškovarstvenih zahtev prilagodili obstoječi arhitekturni nefunkcionalnosti. Z granitnimi kockami tlakovan zavoj na notranjem dvorišču, ki se konča s steno, gre za ostalino neuresničene faze prenove Turjaške palače, matične stavbe Mestnega muzeja, je pred leti s sliko vrat, ki ne vodijo nikamor, že komentirala umetnica Katarina Toman Kracina. Situacija, kot so zapisali ob odprtju mednarodnega poziva za novi mural, »pa spominja tudi na koncept hiperumetnosti thomasson, ki ga je japonski umetnik Akasegawa Genpei v 80. letih minulega stoletja vpeljal kot novo umetniško strujo. Ta slavi infrastrukturni absurd kot neodvisno umetniško delo, ki z odvzemom praktičnega namena obstane zgolj kot vizualna izkušnja.«
Osmislitev prostora z muralom
Pohodni zavoj, ki se zaradi urbanističnih kulturnovarstvenih omejitev na notranjem dvorišču ljubljanskega mestnega muzeja konča s steno, želijo sedaj oživiti in osmisliti z začasno stensko poslikavo. »Mural bi zavoj bolje vključil v funkcionalnost notranjega dvorišča muzeja, ki je med drugim tudi vrt priljubljene ljubljanske kavarne,« poudarjajo v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane. Umetnike pa vabijo, da pri snovanju idejnih projektov za mural morda navdih črpajo iz zgodovine Ljubljane ali iz stavbne dediščine Turjaške palače, kar je sicer le možnost, saj je izbira teme poslikave prosto prepuščena ustvarjalcem. Predlog murala pa naj upošteva že obstoječe elemente na fasadi, kot so okna, protipotresne utrditve in ograja. Pri zasnovi novega vizualnega elementa v notranjem dvorišču velja imeti v mislih tudi, da se zid nad zavojem vzpenja nasproti velike zrcalne stene Mini Teatra, ki lahko »pomensko in vsebinsko dopolnjuje vtis umetniške intervencije oziroma poslikave«. Poziv za mural, ki je lahko kombinacija najrazličnejših tehnik in reliefnih ter prostorskih posegov, vizualna rešitev pa lahko vsebuje tudi idejo za večjo uporabnost pohodnega zavoja za obiskovalce, je odprt do 20. junija. Najboljšo idejo med prejetimi bo izbrala mednarodna komisija, razglasili pa jo bodo 27. junija. Izvedba murala je predvidena v avgustu in septembru, poleg zmagovalnega projekta, ki bo svoje mesto dobil na fasadi, bodo še devet izbranih predlogov, ki bodo skupaj z zmagovalnim projektom sestavljali deseterico najboljših idej, predstavili na panojski razstavi.
Začasni murali v mestu
Mural, ki bo nastal na dvorišču Mestnega muzeja Ljubljana, se bo tako vpisal v vizualno krajino ljubljanskih začasnih stenskih poslikav. Med zadnjimi začasnimi murali v mestu je bila velika stenska poslikava umetnika Jaše, ki je od leta 2020 naseljevala fasado na Mahrovi hiši na osrednji ljubljanski tržnici. Poslikava je bila avtorjev odziv na pandemijo, s katero se je v tistem času spopadal svet, zaradi predvidenih prostorskih posegov pa je bila zasnovana začasno, v tehniki papirja. Del zasnove je bilo postopno izginjanje podobe, ki je tako o(b)stajala kot privid. x