Z namenom čim večjih prihrankov energije in naravnih virov se bodo v prihodnjih tednih v Mestni občini Kranj (MOK) lotili energetske prenove osmih objektov. Pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu, ki predvideva energetsko sanacijo Podružnične šole (PŠ) Mavčiče (Osnovna šola (OŠ) Orehek Kranj), Vrtca Čebelica, Vrtca Čira Čara, Vrtca Mavčiče, Osnovne šole Simona Jenka, nekdanje trgovske šole, Kulturnega društva Brdo in Vrtca Čenča, je župan MOK Matjaž Rakovec podpisal z direktorjem podjetja Synco Matevžem Pongračičem. »Približno tri milijone evrov vreden projekt, za katerega bo dobro polovico zagotovil zasebnik, slabih 50 odstotkov pa država s kohezijskimi sredstvi, bo zaključen do konca letošnjega leta, pri čemer bo glavnina del opravljena med majem in septembrom. Večino objektov bodo v celoti energetsko sanirali – to pomeni posege, kot so izolacija fasade, menjava oken, izolacija strehe, zamenjava zastarelih kotlov, uvedba regulacije temperature, izolacija cevovoda, zamenjava osvetlitve ... V objektih, ki so jih v preteklosti že delno prenovili, bodo sanirali elemente, ki jih doslej še niso (varčna razsvetljava, obnova kotlovnice in podobno),« so pojasnili na MOK.

V prvi fazi, zaključeni leta 2019, so energetsko prenovili 12 objektov, med drugim Olimpijski bazen, Zdravstveni dom Kranj, upravno stavbo MOK, OŠ Predoslje, OŠ Besnica, OŠ Franceta Prešerna – PŠ Kokrica, OŠ Orehek, vrtce Živ Žav, Čenča, Najdihojca in Janina, osnovne šole Staneta Žagarja, Helene Puhar, Jakoba Aljaža, Simona Jenka – PŠ Trstenik in PŠ Goriče, podružnico Besnica, OŠ Matije Čopa in Prešernovo gledališče. Večina kranjskih vrtcev je po prenovi priklopljena na daljinsko ogrevanje ali se ogrevajo s toplotno črpalko, medtem ko so na strehi Podružnične šole Besnica in OŠ Janeza Puharja Kranj – Center namestili sončni elektrarni. V sklopu energetskih sanacij so v večini objektov uredili tudi novo osvetlitev oziroma so jo zamenjali z LED-svetili, s čimer so znižali obratovalne stroške.

Želijo povečati energetsko neodvisnost

»Želimo si, da so stavbe, ki jih prenavljamo in gradimo, narejene iz
trajnostnih materialov in s čim manjšim ogljičnim odtisom, zato vključujemo trajnostne rešitve, kot so zelene strehe, sončne elektrarne in e-polnilnice. Okolju prijazna gradnja prinaša še druge dobrobiti: prihranke pri energiji in naravnih virih, uporabo lokalnih virov energije in materialov za gradnjo, ohranjanje narave in skrb za lepše okolje. To izboljša tudi kakovost bivanja občanov,« je poudaril Matjaž Rakovec.

V MOK hkrati pripravljajo že tretjo fazo energetske sanacije, v kateri bodo predvidoma v letih 2024 in 2025 prenovili 20 objektov, ki se bodo v prihodnje večinoma ogrevali s toplotnimi črpalkami, v načrtu pa imajo tudi prenovo daljinskega ogrevanja na Planini in v Krajevni skupnosti Vodovodni stolp, ki bo obsegala tudi novogradnje daljinskega sistema ogrevanja in hlajenja na obnovljive vire energije za del območja Zlatega polja. »Načrtujemo, da bi objekte, kot so zdravstveni dom, OŠ France Prešeren, Severna vrata in novi dom upokojencev, ogrevali oziroma hladili preko centralnega sistema ogrevanja. Ta bi vključeval toplotne črpalke, fotovoltaične elektrarne in mogoče tudi biomaso. Namen teh obnov je vključiti obnovljive vire energije in povečati energetsko neodvisnost, zlasti od zemeljskega plina,« so povedali na MOK, kjer bodo do konca letošnjega leta objavili tudi razpis za postavitev desetih do petnajstih sončnih elektrarn na strehe občinskih objektov. 

Priporočamo