V Lovski zvezi Slovenije so vilo Zlatorog v Župančičevi ulici v Ljubljani prodajali že lansko jesen, a se dražbe z izklicno ceno štiri milijone evrov ni udeležil nihče. Čeprav so pričakovanja o dobrem izkupičku pred prodajo še vedno velika, so se zdaj odločili za nekoliko drugačno taktiko: do konca marca zbirajo ponudbe, dražba pa bo le, če bodo ponudbe dosegle ali presegle ocenjeno vrednost štiri milijone evrov. Če se to ne bo zgodilo, bo občni zbor lovske zveze odločil, ali katero od morebiti prispelih ponudb vendarle sprejme, pojasnjujejo v zvezi, kjer dodajajo, da je zanimanje za vilo veliko.
Stanovanje v vili je zasedeno
Vila stoji na 940 kvadratnih metrov veliki parceli na vogalu Župančičeve in Puharjeve ulice, v neposredni bližini Parka slovenske reformacije (nekoč Argentinski park), na eni najbolj zaželenih lokacij v Ljubljani. Že vrednost te parcele je torej velika, a velika je tudi vila Zlatorog iz leta 1932 s kar štirimi etažami v tlorisni površini 333 kvadratnih metrov. Stavba je razdeljena na pet delov: štiri poslovne prostore, velike od 108 pa vse do 237 kvadratnih metrov, ter stanovanjski del v velikosti 78 kvadratnih metrov. Vila je tudi dobro vzdrževana, leta 1999 sta bili obnovljeni tako fasada kot streha.
A nepremičnina ima tudi svoje pomanjkljivosti, ki vplivajo na njeno vrednost na trgu. Največja med njimi je gotovo ta, da stanovanjski del zaseda vdova imetnika stanovanjske pravice, ki ima na naslovu prijavljeno stalno prebivališče in plačuje neprofitno najemnino v višini, kot je bila določena z najemno pogodbo za nedoločen čas. Kupec vile bo moral zato prevzeti vse obveznosti iz tega razmerja. Manj razveseljujoče za morebitnega kupca je tudi, da vila še ni vpisana v kataster nepremičnin in na njej ni oblikovana etažna lastnina.
Sprva družinsko vilo v Župančičevi ulici je leta 1924 med obema svetovnima vojnama zgradil gradbenik in arhitekt Viljem Treo za veletrgovca z železnino Frana Stupico in njegovo ženo Irmo. To je bil eden njegovih zadnjih projektov na impresivnem spisku stavb, ki so v Ljubljani zrasle pod Treovo taktirko. Med njimi so recimo hotel Union, Rudolfinum, v katerem danes domujeta narodni in prirodoslovni muzej, Filharmonija, palača Trboveljske premogokopne družbe (prav tako v Župančičevi ulici), v kateri imata danes prostore ministrstvi za pravosodje in finance. »Stavba je likovno, funkcionalno, bivanjsko in pojavno umirjena ter monumentalno umeščena na vogal Puharjeve in Gledališke, sedanje Župančičeve ulice. Do leta 1959 je bila temeljito prenovljena in preimenovana v Vilo Zlatorog, postala je 'dom slovenskih lovcev'; v njej je danes sedež Lovske zveze Slovenije,« je mogoče prebrati na spletni strani kamra.si, ki združuje digitalizirane vsebine s področja domoznanstva v knjižnicah in drugih lokalnih kulturnih ustanovah.
Nacionalni lovski center pri Gradiškem jezeru
Na Lovski zvezi Slovenije nameravajo s kupnino od prodaje Vile Zlatorog financirati gradnjo modernega nacionalnega lovskega centra Zlatorog pri Gradiškem jezeru v Lukovici. Po podatkih zemljiške knjige so glavnino zemljišč tam kupili leta 2017, pred časom pa so tam odkupili še eno parcelo. Sredi lanskega leta so za lovski center pridobili tudi že pravnomočno gradbeno dovoljenje, trenutno pa je po informacijah, ki smo jih dobili na zvezi, v pripravi razpis za zbiranje ponudb za gradnjo lovskega centra. »Gradnja se bo izvedla v dveh fazah, najprej nacionalni lovski center, v drugi fazi je predvidena gradnja muzeja. Realno je pričakovati, da bo gradnja nacionalnega lovskega centra izvedena v dveh letih,« so nam še pojasnili na Lovski zvezi Slovenije.