Na območju načrtovane industrijske cone Želodnik je bila več kot dve desetletji dopustna gradnja poslovnih prostorov. Nato pa je občina tik pred zadnjimi lokalnimi volitvami zemljišča opredelila kot kmetijska in gozdna, kar pomeni, da je gradnja na njih dovoljena le za infrastrukturne objekte v javnem interesu in objekte, namenjene kmetijski predelavi. Lastniki zemljišč so prek odvetniške družbe Cukrov na državno ustavno sodišče vložili ustavno presojo za oceno ustavnosti in zakonitosti v delu odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Domžale. Kot so povedali na občini, je ustavno sodišče v delih, ki se nanašajo na spremembo namembnosti zemljišč v poslovni coni Želodnik, ugotovilo neustavnost odloka o občinskem prostorskem načrtu (OPN) Občine Domžale.
Leto dni za odpravo nepravilnosti
»Postopki priprave OPN segajo v leto 2009. Vsi postopki so potekali v skladu z veljavnimi predpisi, prav tako je Občina Domžale pridobila pozitivna soglasja vseh pristojnih državnih nosilcev urejanja prostora. Odlok je bil sprejet na seji občinskega sveta Občine Domžale v letu 2018,« so sporočili iz pisarne županje Renate Kosec, ki je na čelu občine dobri dve leti. Ob tem so dodali, da so prejeli odločbo in da bodo sledili navodilom, ki jih nalaga ustavno sodišče. »Ta občini nalaga, da v roku enega leta od objave odločbe v uradnem listu odpravi predmetno nezakonitost,« so še zapisali in dodali, da Občina Domžale vnaprej ne bo obremenjevala občinskega proračuna. Ker postopek še ni zaključen, v občinskem proračunu za morebitna izplačila odškodnin ni zagotovljenih sredstev.
Po neuradnih podatkih naj bi domžalska občina s to spremembo trem podjetjem – upravljalcu državnega premoženja SDH in dvema zasebnima, Mercatorju in Rolteku – povzročila za okoli 20 milijonov evrov škode, ki jih bodo poskušali povrniti v odškodninski tožbi.