»Je ta nova izvedba označevanja ali pa je 'šalabajzer' prevzel delo na črno? Boste to uredili vi ali lahko vzorno prekrijem sam … S sivo ali belo, seveda,« se je glasilo sporočilo, ki ga je na družbena omrežja poslal Matej Hribar, ultramaratonec in občasno tudi vodnik po Kamniško-Savinjskih Alpah. Nagovoril je Planinsko zvezo Slovenije in markaciste Planinskega društva Kamnik, ki urejajo poti v tem delu visokogorja.
Delo starega (ne)znanca
Slednji, ki so bili o vandalizmu že obveščeni, so v pogovoru potrdili, da gre očitno ponovno za delo starega (ne)znanca. Ta se je s sprejem v roki podal po lovskih poteh. »Opazili smo označbe, ki tja zagotovo ne sodijo, na poti čez Žmavčarje proti bivaku pod Skuto, v Repovem kotu in iz smeri Kraljev hrib čez Rigelj do Šimnovca na Veliki planini. Ocenjujemo, da gre za isto osebo, ki nam dela škodo tudi na drugih markiranih poteh. Potem ko smo morali vstop na Koželjevo pot, ki je bila v avgustovskih neurjih močno poškodovana, speljati drugje, nam je neznanec pobarval vsa drevesa. Debla smo nato očistili. Teden dni po tem, ko smo pot označili z markacijami – znaki, ki jih določa Planinska zveza Slovenije, jih je neznana oseba prebarvala z rdečim sprejem. Vandalizem pa se izvaja tudi na neoznačenih poteh, ki jih člani PD Kamnik skušamo čim bolj ohraniti za naše zanamce,« je povedal Zdravko Bodlaj, podpredsednik in načelnik markacistov pri PD Kamnik.
Bodlaj je med pogovorom znova opomnil, da so markacije pomembne za boljšo varnost na poteh. »A nekomu to očitno ni všeč. Kajti neznana oseba nam uničuje tudi označevalne usmerjevalne table na urejenih poteh. Zaradi tega imamo veliko gmotno škodo,« pove Bodlaj. V krogih markacistov in članov planinskega društva ostaja tudi spomin na enega zadnjih večjih incidentov, ki se je zgodil ravno v Kamniški Bistrici. Neznanec je v nedeljo dopoldne, sredi dneva, s plinsko pištolo streljal v tarčo, ki jo je našel prav na označevalnih tablah. »Imeli smo srečo, da ga je vestna planinka opazila in njegovo dejanje tudi posnela. Z delitvijo posnetka na družbenih omrežjih je informacija prišla na uho tudi policiji, ki naj bi nepridiprava tudi izsledila,« še pove.
Nepridiprava vabijo med markaciste
Ker naj bi šlo očitno za enega in istega storilca – tako namreč menijo člani planinskega društva, je imel pogovor s policijo »nasprotni učinek. Zato ga ponovno pozivamo, da če si želi delati in urejati planinske poti, naj se nam pridruži. Dodatne delovne roke nam vedno pridejo prav. A očitno mu ne ustreza delati pod trdo roko in kontrolo,« je prepričan Bodlaj.
Poškodovane markacije, tudi te zadnje, bodo člani planinskega društva sanirali. A pogosto se zgodi, da nimajo veliko možnosti, saj jih ne morejo enostavno obrisati. »Nekatere označbe na drevesih je težko odstraniti, saj uničimo lubje in tako posegamo v življenje drevesa. Kar je na skalah, stolčemo,« pove Bogataj, pri tem pa spomni na še en problem, ki ga tovrstna oblika vandalizma naredi. »Taki posegi nam resnično niso v ponos in mečejo slabo luč tudi na nas, ki poti v obliki prostovoljnega dela vzdržujemo,« je še povedal Bogataj.