Decembra lani so v Zdravstvenem domu (ZD) Škofja Loka odprli novo, deveto ambulanto družinske medicine, z letošnjim januarjem se je število ambulant družinske medicine tam povečalo na deset. Vodenje desete odprte splošne ambulante so zaupali družinski zdravnici Katarini Trdin, ki je v škofjeloškem zdravstvenem domu že nadomeščala odsotne zdravnike, zato jo nekateri pacienti že poznajo, prav tako je večini prebivalcev Škofjeloškega poznana tudi medicinska sestra Ana Bečan, ki prav tako deluje v omenjeni ambulanti. »Ambulanta naše nove družinske zdravnice je registracijo pacientov začela v sredo, 4. januarja. Vrst čakajočih na vpis nimamo, v ambulanti pa je, razumljivo, te dni kar živahno. Vpisana je namreč že skoraj polovica pacientov, to je polovica kvote, ki velja za zdravnike s polnim delovnim časom, paciente pa bomo vpisovali, dokler ne dosežemo 1895 glavarinskih količnikov,« so pojasnili v ZD Škofja Loka.
Kot so poudarili, vabijo v krogu lokalnega prebivalstva k vpisu v ambulanto Trdinove še posebno mladostnike, starejše od 15 let, in dosedanje male paciente, ki so po tistem, ko sta se poslovili pediatrinji Marija Krstić in Mateja Jeranko, ostali brez osebne zdravnice v otroškem dispanzerju. »Pred tem smo na enak način v ambulanto družinske medicine, ki smo jo odprli decembra lani in jo vodi zdravnica Jovanka Jović, vabili starejše od 17 let. S tem naj bi pediatrijo razbremenili za približno 1500 pacientov,« so povedali v vodstvu ZD Škofja Loka.
Še vedno brez pulmologa
Preobremenjenost oddelka pediatrije se tam vleče že dlje časa. Po lanskem odhodu zdravnice so za 6400 otrok skrbele le še tri pediatrinje, medtem ko je ena od teh že lani napovedala slovo. V iskanje kadrovske okrepitve so se aktivno vključili tudi na občini Škofja Loka, kjer nove zdravnike še vedno privabljajo s tem, da so zanje pripravljeni sofinancirati najem stanovanja. »S februarjem prihaja k nam nova pediatrinja, ena žal odhaja, tako do bo kadrovsko stanje enako kot doslej: še naprej bomo torej imeli tri pediatrinje, dve zunanji pogodbenici in pomoč dveh specializantk,« so pojasnili v škofjeloškem zdravstvenem domu, kjer so delo na pediatriji organizirali tako, da dobi vsak otrok potrebno zdravstveno oskrbo v eni od ambulant, ki delujejo po urniku. Bojazen staršev, da bi njihovi oboleli otroci ostali brez zdravstvene pomoči, je odveč, zatrjujejo.
Še vedno v ZD Škofja Loka, kjer so lani praznovali 70. obletnico obstoja in kjer za javno zdravje 21.000 prebivalcev skrbi 157 zdravstvenikov raznih vrst profilov, iščejo pulmologa. Za preglede svojih pacientov so tako še naprej dogovorjeni v Zdravstvenem domu Jesenice, potem ko so lani diabetološki pacienti tarnali nad umanjkanjem zdravstvene oskrbe, pa se je njihova zdravnica po krajši odsotnosti vrnila v škofjeloško diabetološko ambuanto.