Predstavniki novomeške občine, tamkajšnjih zdravstvenih in izobraževalnih ustanov ter gospodarstva so te dni podpisali pobudo za vzpostavitev študijskega programa medicine v okviru javnega visokošolskega prostora v Novem mestu. Prepričani so, da bi s tem bistveno pripomogli k reševanju problema pomanjkanja zdravnikov v državi nasploh in še posebej v jugovzhodni regiji. Hkrati bi s tem smiselno nadgradili prizadevanja za nadaljnji razvoj javnega visokega šolstva v Novem mestu in ustanovitev javne univerze, ki po besedah podpisnikov pomeni enega ključnih projektov za nadaljnji razvoj gospodarsko najprodornejše regije. Pobudo bodo naslovili na ministrstvo za zdravje, ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Zdravniško zbornico Slovenije ter predsednika vlade.
Verjamejo v podporo
na državni ravni
Po besedah novomeškega župana Gregorja Macedonija je podpisana pobuda za vzpostavitev študija medicine izraz skupnega interesa vseh deležnikov v regiji. »Z njo odgovarjamo na današnje družbene izzive tako na regionalni kot nacionalni ravni. Hkrati bi nov študijski program nadgradil obstoječa programa v Ljubljani in Mariboru, ki sta ob načrtnem povečanju vpisnih mest v zadnjih letih kadrovsko in prostorsko na robu zmogljivosti.« Macedoni verjame, da bodo državne ustanove, ki jih bodo nagovorili, njihovo pobudo podprle. »Zavedamo se, da gre za dolgoročne načrte, a nekje je treba začeti,« dodaja. »Mi samo opozarjamo, da se glede na interes regije in možnosti, ki jih imamo, predlog lahko začne dejansko pripravljati in v bodoče tudi realizira.« Novomeška občina je v prostorskih aktih že pred leti začrtala prostor za univerzitetni kampus, in sicer na območju Drgančevja, kar ji po Macedonijevih besedah vendarle daje določeno prednost pred številnimi drugimi. Realno podlago pobudi pa, kot pravi, dajejo tudi že uveljavljeni javni visokošolski programi v Novem mestu.
Kot poudarja Milena Kramar Zupan, direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto, ki je četrta največja bolnišnica v državi in pomembna učna ustanova, bo glede na napovedi in staranje prebivalstva pomanjkanje zdravniškega kadra v prihodnje le še večje. Nova fakulteta bi tako pomenila pomemben korak k zagotavljanju večjega števila zdravnikov v regiji. »Z njo bi tudi zmanjšali pritisk na obstoječi fakulteti v Ljubljani in Mariboru. Hkrati pa je dejstvo, da je Novo mesto gospodarsko pomembna in uspešna občina, z že obstoječimi pomembnimi izobraževalnimi ustanovami, kot je fakulteta za zdravstvene vede, s katero naša bolnišnica sodeluje tudi kot učna ustanova.«
Zavedajo se, da je ideja dolgoročna
»Smo zmerni optimisti,« dodaja Kramar-Zupanova. »Zavedamo se, da ta pobuda predstavlja neki temelj, vizijo, in da se nič ne bo zgodilo čez noč. Gre za dolgoročni projekt in dolgoročno zagotavljanje kadrov. Mislim pa, da gre za pomembno sporočilo odločevalcem, ki pripravljajo strategijo razvoja zdravstva oziroma zdravstveno reformo, da smo pripravljeni prevzeti odgovornost za del te reforme oziroma pri njej sodelovati.« Med podpisniki pobude so poleg občine, bolnišnice in zdravstvenega doma še Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine, JRZ Rudolfovo, fakulteta za informacijske študije, Visoka šola za upravljanje podeželja Grm in fakulteta za industrijski inženiring.