Obiskovalci torkove košarkarske in nogometne tekme v športnem parku Stožice so sicer upoštevali navodila organizatorjev in občine, naj parkirajo na brezplačnih parkiriščih v okolici. Toda ker je parkirnih prostorov očitno zmanjkalo, je več sto voznikov svoje avtomobile parkiralo v parku pri Žalah in celo na lokalnem spomeniku Pot spominov in tovarištva.

Minuli torek je športni park v Stožicah tako v dvorani kot na stadionu gostil množično obiskana dogodka. Ob 18. uri se je začela košarkarska tekma med Slovenijo in Črno goro, ob 21. uri pa je na stadionu sledil nogometni obračun med domačo Olimpijo in turškim Galatasarayem. Da bi se izognili prometnemu kolapsu v okolici športnega centra, so občinske javne službe z organizatorjema dogodkov uredile poseben prometni režim. Obiskovalci so te napotke v veliki meri upoštevali, saj večjih posebnosti v pretočnosti prometa ni bilo. Toda prometna ureditev je imela veliko napako, saj v okolici športnega centra očitno ni bilo dovolj parkirnih prostorov.

Organizatorja obeh športnih dogodkov sta skupaj z javnim zavodom Šport Ljubljana in javnim podjetjem Ljubljanska parkirišča in tržnice obiskovalce, ki so na tekmi prišli z osebnimi avtomobili, usmerila na brezplačna okoliška parkirišča Žale I, II, III, IV in V, Kranjčeva in Gosarjeva. A ko je na parkiriščnem asfaltu zmanjkalo prostora, so vozniki množično parkirali na zelenici med Štajersko cesto, parkiriščem Žale IV in bližnjim cvetličarstvom. Še več, na desetine voznikov je parkiralo celo med drevesi in na zelenicah ob Poti spominov in tovarištva pri Tomačevski cesti. Nekateri so parkirali tudi tik ob vhodu na Mušičeve Žale. Ob tem velja poudariti, da je Pot spominov in tovarištva zavarovana kot kulturni spomenik lokalnega pomena.

Med našim ogledom situacije na nobeni lokaciji nismo opazili, da bi nepravilno parkirana vozila prejela globo. Tiste, ki so jih redarji ujeli, pa najverjetneje čaka globa v višini 80 evrov, saj so v nasprotju z odlokom o urejanju prometa parkirali na zelenih površinah.

Ljubljanski župan Zoran Janković je obsodil obnašanje voznikov in pozdravil vse kazni, ki so jih mestni redarji napisali v torek zvečer, sploh voznikom, ki so vdrli na Pot spominov in tovarištva. Poročila, koliko ukrepov so tisti večer izvedli redarji, župan včeraj še ni imel. »Prepričan sem, da bom sedaj dobil kakšen dopis tistih, ki so dobili kazen, češ da ne znamo tolikšnemu številu ljudi organizirati parkiranja,« je pripomnil Janković in poudaril, da je občina z organizatorji javnost pravočasno obveščala, da bosta dve tekmi na isti dan. Izpostavil je, da so zagotovili 900 parkirnih prostorov v okolici športnega centra in obiskovalce spodbujali k uporabi parkirišč P+R ter Ljubljanskega potniškega prometa, saj je imel vsak imetnik vstopnice za športna dogodka pravico do brezplačne vožnje z mestnimi avtobusi tri ure pred dogodkom in uro po njem. Janković je prepričan, da pod nobenim stadionom ali dvorano v Evropi ni tako velike parkirne hiše, da bi lahko sprejela prav vsa vozila obiskovalcev.

Mestna občina Ljubljana ima v parkirni hiši pod športnim parkom Stožice v lasti 700 parkirnih prostorov. Morala bi jih sicer imeti 1300, vendar je občinski partner pri gradnji Stožic Grep pristal v stečaju, preden je lahko dokončal vse pogodbeno določene parkirne površine. Ko smo se v torek zvečer sprehodili po parkirni hiši, smo opazili še kar nekaj prostih parkirnih prostorov. Videli pa smo še, da več deset parkirnih prostorov zasedajo modri avtomobili iste znamke, ki so sodeč po prahu na njih tam že nekaj časa. V javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice so pojasnili, da gre za vozila njihovega najemnika. Ta naj bi za vsako vozilo javnemu podjetju plačeval najemnino po veljavnem ceniku, in sicer 40 evrov na mesec.

Kdo lahko pridobi posebno dovolilnico?

Toda v torek parkiranje pod Stožicami tako ali tako sploh ni bilo dovoljeno vsem obiskovalcem. Kupci kart za oba športna dogodka so še pred tekmama prejeli obvestilo, da bo v parkirni hiši pakiranje omogočeno le abonentom in obiskovalcem s posebnimi dovolilnicami. Kdo je dobil takšne dovolilnice oziroma kako jih je mogoče pridobiti, nam na občini niso znali povedati. Pojasnili so, da je podeljevanje teh dovoljenj v domeni posameznega organizatorja dogodka. Zato smo se obrnili na Košarkarsko zvezo Slovenije in NK Olimpija, vendar nam ne na zvezi ne v klubu niso odgovorili na vprašanja.

Glede na to, da so se težave s parkirnimi prostori pojavljale že v primerih, ko se je v Stožicah odvijal le en razprodan dogodek, nas je zanimalo, ali se je občina tokrat mogoče poskušala o najemu dodatnih parkirnih prostorov dogovoriti z lastnikom nedokončanega nakupovalnega centra pod športnim parkom. Družba Rastoder ima tam v lasti več kot 500 parkirnih prostorov. Iz Športa Ljubljana, ki upravlja občinske športne objekte, so sporočili, da so »vsi dogovori za parkirišča v domeni organizatorja«. Dodali so, da vse organizatorje dogodkov obveščajo, naj se glede morebitne uporabe parkirišča družbe Rastoder obrnejo neposredno na njo. 

Priporočamo