S koncem lanskega leta se je zaključilo obdobje, ko so občine Ljubljana, Vodice in Medvode lahko črpale evropska in državna sredstva za veliki okoljski projekt odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Ta vključuje gradnjo kanalizacijskega kanala C0, gradnjo kanalizacijskega omrežja v občinah Medvode, Vodice in na 39 območjih v Ljubljani ter nadgradnjo centralne čistilne naprave v Zalogu.

Po podatkih ministrstva je trojici občin uspelo počrpati skoraj 78 milijonov evrov evropskih in državnih sredstev. Za projekt je bilo vsem trem občinam že pred leti dodeljenih kar 81 milijonov evrov evropskih kohezijskih in državnih sredstev, so povedali na ministrstvu za naravne vire in prostor, pri čemer bi evropski kohezijski sklad prispeval kar 69 milijonov evrov. Glede na delež, ki je bil prvotno namenjen ljubljanski občini, je tej zaradi nepravočasnega dokončanja projekta spolzelo iz rok nekaj več kot tri milijone evrov, je razvidno iz podatkov ministrstva.

Na ministrstvu so navedli, da je občina Vodice počrpala vseh 3,3 milijona evrov predvidenih sredstev. Na občini Medvode pa so povedali, da so v proračun pridobili 99,2 odstotka zanje predvidenih evropskih in državnih sredstev oziroma nekaj manj kot 6,6 milijona evrov. Dobrih 53.000 evrov nepovratnih sredstev niso pridobili, ker jim je, kot so pojasnili, »uspelo vsa dela izvesti pod pogodbeno vrednostjo. Zgrajena je vsa fekalna kanalizacija.«

Projekt morajo v celoti zaključiti

Čeprav se je rok za črpanje evropskih sredstev že iztekel, projekt pa v Ljubljani ni bil pravočasno zaključen, to še ne pomeni, da bo prestolnica pridobljena sredstva morala vračati, so potrdili na ministrstvu za naravne vire in prostor. Občina mora projekt z lastnim denarjem do najpozneje 15. februarja 2027 v celoti zaključiti in prebivalce vseh treh občin priključiti na kanalizacijski sistem s čistilno napravo v Zalogu, so poudarili na ministrstvu. Če občina ne bo ujela navedenega roka, lahko evropska komisija od Republike Slovenije »zahteva vračilo neupravičeno prejetih ali porabljenih sredstev, ki so bila upravičencu izplačana po pogodbah o sofinanciranju«, so še dodali na ministrstvu.

Direktor javnega podjetja Voka Snaga David Polutnik je konec lanskega leta povedal, da je občina že pridobila obe uporabni dovoljenji za nadgradnjo centralne čistilne naprave v Zalogu. Čistilna naprava ima zdaj večjo zmogljivost in je nadgrajena tako, da iz odpadnih voda odstranjuje še dušikove in fosforjeve spojine. Nedokončana pa ostajata preostala dva dela tega velikega okoljskega projekta: kanalizacijski kanal C0 in dograditev skoraj 89 kilometrov kanalizacije na skupaj 39 območjih v Ljubljani.

Za dokončanje kanala C0 občini manjka eno gradbeno dovoljenje, in sicer za 128 metrov dolg odsek pri stoženskem hipodromu. Aprila so na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet napovedali, da naj bi bila gradnja kanala C0 končana do predvidoma 31. avgusta letos. Čeprav je občina za zadnje gradbeno dovoljenje za kanal C0 zaprosila že pred enim letom, pa upravna enota o njegovi izdaji še ni odločila zaradi vlog in pritožb nasprotnikov gradnji kanala C0, ki zahtevajo status stranskih udeležencev v postopku.

Prav ta del projekta je najbolj sporen, ker bi kanal C0 odpadne vode iz Medvod, Vodic in severa Ljubljane prek vodovarstvenega območja prenašal do centralne čistilne naprave v Zalogu. Zaradi tveganja, da bi zaradi kakršnih koli nepredvidljivih okoliščin kanal puščal, del javnosti skrbi onesnaženje tega izjemno pomembnega vira pitne vode. Zato je skupina zdravnikov iz ljubljanskega kliničnega centra ter več strokovnjakov z različnih področij nedavno javno pozvala ne samo k ustavitvi gradnje kanala C0, temveč k odstranitvi kanala in iskanju drugih rešitev za odpadne vode.

Gradnjo kanalizacijskega omrežja na 39 območjih je občina razdelila na tri sklope. Po podatkih oddelka za gospodarske dejavnosti in promet naj bi bila prvi in drugi sklop dokončana do konca junija prihodnje leto, tretji pa do 18. marca prihodnje leto, ko naj bi bila izdana potrdila o prevzemu. Občinski izvajalci so do konca lanskega leta vgradili slabih 51 od skupaj 89 kilometrov kanalizacijskih cevi.

Državi grozi kazen

Ustrezna ureditev odvajanja in čiščenja odpadnih voda na območju Ljubljane je nujna zaradi zaveze Republike Slovenije, da bo izpolnila obveznosti iz evropske direktive o čiščenju komunalne odpadne vode za navedeno območje (aglomeracijo). Evropsko sodišče je že lani izdalo ugotovitveno sodbo, da država tega področja ni uredila ustrezno. Takrat država ni bila kaznovana, a če bi sodišče v nadaljevanju izdalo novo sodbo, bi lahko državi naložilo tudi plačilo denarne kazni, so povedali na ministrstvu. Kazen je lahko pavšalni znesek ali dnevna denarna kazen, lahko pa tudi oboje, so sporočili z ministrstva.

Na vprašanje, ali bo začrtani projekt primerno rešil problem odvajanja in čiščenja odpadnih voda v ljubljanski aglomeraciji, so na ministrstvu odgovorili: »Tudi s strani evropske komisije se je prepoznalo, da vlaganja evropskih sredstev pripomorejo k reševanju tega področja, zato je izdala izvedbeni sklep temu projektu.« Ob tem so dodali, da je odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode ena od najpomembnejših nalog Evropske unije za varstvo površinskih in podzemnih voda, saj je njihova kakovost ključna za varstvo okolja in zdravja ljudi.

Priporočamo