Izredno sejo občinskega sveta, na katero je bila povabljena tudi zainteresirana javnost, je gorjanski župan Peter Torkar sklical z namenom pregleda doslej izvedenih ukrepov zaradi nezakonitega odlaganja gradbenih odpadkov na zaščitenem območju vira pitne vode Ovčje jame, ki oskrbuje več kot 30.000 prebivalcev občin Gorje, Bled in Radovljica. Na seji so tudi pretehtali možnosti dodatnih ukrepov za zaščito vodnega zajetja in sistemskih rešitev, da se kaj takega ne bi ponovilo.
»Nezaslišano je, da se taka stvar v Triglavskem narodnem parku ali na vodovarstvenem območju sploh zgodi,« je dejal Štefan Korošec iz komunalnega podjetja Infrastruktura Bled, ki jih je župan takoj po prejetem obvestilu o onesnaženju pozval k ukrepanju. Najbolj jih je skrbel predel onesnaženja nad vodnim zajetjem, zato so se čiščenja sprva lotili tam.
Na terenu so bili tudi predstavniki vodnogospodarskega podjetja Drava Ptuj. Blaž Ivanuša je pojasnil, da so spremljali potek sanacije, ki jo je po ustni odločbi inšpektorja izvajal tudi povzročitelj. Glavnino materiala so odstranili v soboto, dela pa so bila končana v ponedeljek.
Dogodek obravnavata inšpekcija in policija
Gregor Jarkovič, vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica, ki se je prav tako vključil v reševanje nastale situacije, je dejal, da so bili ob prihodu na teren presenečeni nad obsegom onesnaženja. Najprej so se osredotočili na zaščito vodnega vira. Zadevo so ustrezno dokumentirali za nadaljnje postopke pri pristojnih inšpekcijah, med katerimi je glavna inšpekcija za naravne vire in prostor.
O zadevi je bila obveščena tudi policija. Načelnik policijske postaje Bled Boštjan Lenček je pojasnil, da so si policisti ogledali kraj in dokumentirali sledove. Obravnavajo sum storitve kaznivega dejanja zoper okolje, prostor in naravne dobrine.
Kot smo že poročali, je do nemarno odloženih gradbenih odpadkov prišlo ob gradnji kablovoda Elektra Gorenjska. Ivan Šmon, predstavnik uprave podjetja, je razložil, da zaradi terena na lokacijo ni bilo mogoče pripeljati stroja za recikliranje materiala. Prevoznik bi ga moral odpeljati na deponijo, a tega ni storil. Material je odvrgel na različnih krajih v naravi.
Na seji je bil tudi predstavnik izvajalskega podjetja. Za dogodek se je opravičil in dodal, da so nad njim tudi sami ogorčeni. O v naravo odloženem mulju je sicer pojasnil, da naj ne bi bil nevaren, strokovnjaki so jih opozorili le, da bi bentonit ob veliki koncentraciji usodno vplival na ribe, saj bi jim zlepil škrge.
Poziv državi
Občinski svetniki so na seji spomnili na incident izpred let ob odlaganju odpadkov na Pernikih, kar je prav tako ogrožalo njihov vodni vir. Občina Gorje je študijo za vodovarstvene pasove za Ovčje jame izdelala že leta 2015, od takrat čakajo na poteze države. Župan Torkar zdaj predlaga sklic skupne seje občinskih svetov Gorij, Bleda, Radovljice in Žirovnice, ki bi na državo naslovili apel, naj po hitrem postopku sprejme uredbo o vodovarstvenih območjih, saj jim zdajšnja ne omogoča zadostne zaščite vodnega vira.