Že od lanskega novembra sprehajalce ob Ljubljanici na Špici spremljata dve plavajoči hiški. Javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) je hiški naročilo pri podjetju 3maran, ki izdeluje plavajoče in montažne hiške ter je naselje plavajočih hišk pred leti zgradilo že v Marini Portorož. Kot je na januarski novinarski konferenci pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, naj bi trženje in upravljanje hišk prevzel javni zavod Ljubljanski grad, ki že nekaj let vodi tudi hostel Celica.

V Ljubljanskem gradu so za Dnevnik pojasnili, da dogovora z LPT o oddajanju hišk po dobrih devetih mesecih še niso sklenili. Eno od njiju pa naj bi zdaj prevzel nov najemodajalec, zato so se odločili, da jo premaknejo nekaj kilometrov nižje po toku Ljubljanice. Hiška zdaj stoji ob Dolgem bregu, na reki pred hišo, ki jo podjetje Apartment oddaja na platformi Booking. Zidano hiši na obrežju Ljubljanice lahko obiskovalci najamejo za 168 evrov na noč, cena najema plavajoče hiške pa še ni znana.

Hiški že od začetka spremljajo težave

Plavajoči hiški pri Špici že od začetka spremljajo težave. Čeprav naj bi ju po prvih informacijah začeli oddajati že aprila, se je datum, ko naj bi sprejeli prve turiste, ves čas spreminjal. Najprej so imeli lastniki težave z neurejeno birokracijo, spremeniti so namreč morali akt o ustanovitvi, kamor so morali dodati turistične dejavnosti. Ob koncu maja cevi v hiškah poškodovale nutrije. Pri obnovi so nanje namestili drugačne materiale, ki so odporni proti tovrstnim zunanjim dejavnikom, so takrat sporočili iz LPT. Ena od hišk je bila poškodovana tudi zaradi trka drugega plovila. »Zaradi izvedbenih rokov sanacij izvajalcev in tudi sklenitve pogodbe z JZ Ljubljanski grad vam informacije o časovnem okviru začetka oddaje plavajočih hišk ter cen najema še ne moremo dati,« so maja odgovorili v LPT.

V javnem podjetju so za hiški odšteli 261.527 evrov, za nakup pa so se odločili, ker po njihovem mnenju vse več turistov išče nove izkušnje in edinstvene nastanitve. Nakup hišk je kot pozitivno pridobitev označil tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Ker do lani prenočevanje po odloku plovbnega režima še ni bilo dovoljeno, so odlok poleti 2022 spremenili in iz njega črtali člen, ki je prepovedoval uporabo plovil za bivanje in prenočevanje.

Plavajoči hiški imata dnevni prostor s kuhinjo in jedilnico, spalnico, otroško sobo s pogradom in kopalnico. Površina bivalnega dela je 32 kvadratnih metrov, skupaj s teraso pa meri 50 kvadratnih metrov. Terasa uporabnikom ponuja tudi jacuzzi in ležalnika.

Priporočamo