Vrhovno sodišče je septembra ugodilo družbi Bežigrajski športni park in v revizijo sprejelo postopek zaradi ugotovitve skupnega pripadajočega zemljišča za parcelo med Plečnikovim stadionom in Koroško ulico. Višje sodišče je letos potrdilo sodbo prvostopenjskega, da parcela kot skupno pripadajoče zemljišče sodi k soseski Fondovih blokov.
Ljubljanski župan Zoran Janković je na zadnji tiskovni konferenci povedal, da bo vrhovno sodišče pri reviziji ugotavljalo, kako je mogoče, da sta sodišči na nižjih stopnjah fondovcem kot skupno pripadajoče zemljišče dodelili parcelo, ki ne leži tik ob blokih, temveč čez javno cesto. »Verjamem v pravno državo,« je dejal Janković, ki meni, da se tovrstne stvari lahko razčistijo le na sodiščih.
Septembrski sklep vrhovnega sodišča sicer še ne pomeni, da je Bežigrajski športni park dosegel končno odločitev v svoj prid. Vrhovno sodišče še vedno lahko potrdi, da sta nižjestopenjski sodišči odločili pravilno. Če pa bi res ugotovilo bistvene kršitve, lahko vrhovno sodišče »s sklepom v celoti ali deloma razveljavi sodbo sodišča druge stopnje in sodišča prve stopnje ali samo sodbo sodišča druge stopnje in vrne zadevo v novo sojenje istemu ali drugemu senatu sodišča prve ali druge stopnje oziroma drugemu pristojnemu sodišču«, so povedali v občinski službi za pravne zadeve. Kdaj bi se v najboljšem primeru lahko zaključili sodni postopki glede lastništva omenjene parcele, je v tem trenutku torej težko napovedati. Spomnimo, omenjeno zemljišče je Mestna občina Ljubljana kot svoj delež vložila v skupno podjetje Bežigrajski športni park. Preostala solastnika tega podjetja sta še Olimpijski komite Slovenije in družba poslovneža Jožeta Pečečnika, ki je tudi direktor Bežigrajskega športnega parka.
Pečečnik bo počakal
le do 1. novembra
Pečečnik se z ministrstvom za kulturo že dlje časa pogovarja o morebitni prodaji stadiona državi. Pogajal se je že z nekdanjim kulturnim ministrom Vaskom Simonitijem in z njegovo naslednico na čelu ministrstva Asto Vrečko. Pečečnik je nedavno za Delo izjavil, da je do 1. novembra pripravljen počakati na zavezujočo ponudbo države. In sicer bi stadion prodal za 18 milijonov evrov, kolikor pravi, da so skupaj znašali osnovni vložki trojice družbenikov v skupno podjetje.
Iz družbene pogodbe (BŠP) je razvidno, da je osnovni vložek Pečečnikove družbe znašal nekaj več kot 12 milijonov evrov (šlo je za nepremičnine in denarni vložek). Olimpijski komite je vložil nepremičnine v vrednosti nekaj več kot 2,6 milijona evrov, občinski vložek pa sta bili dve zemljišči v skupni vrednosti dobrih 5,7 milijona evrov. Vendar če ne bo vrhovno sodišče poseglo v pravnomočno odločitev višjega sodišča glede lastništva parcele ob Koroški cesti, se bo osnovni vložek občine zmanjšal za vrednost tega zemljišča.
Tudi premier sestankoval na temo Plečnikovega stadiona
Na ministrstvu za kulturo so povedali, da je 10. oktobra potekal sestanek med ministrico Vrečkovo, Jankovićem in Pečečnikom, sestanka pa se je udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. »Pogovori so tekli v smeri iskanja možnosti odkupa bežigrajskega stadiona s strani države,« so pojasnili na ministrstvu, kjer pa niso odgovorili na vprašanje, ali je pričakovati, da bi do Pečečnikovega roka lahko podpisali kakšno pismo o nameri o odkupu ali kaj podobnega. Glede na finančno situacijo države zaradi nujnosti sanacije posledic avgustovskih poplav smo na ministrstvu želeli preveriti, ali ima država kje vzeti denar za nakup in pozneje še za prenovo stadiona, vendar na vprašanje niso odgovorili.
Če država ne bo kupila stadiona, ki je zavarovan kot kulturi spomenik državnega pomena, si ministrica Vrečkova utegne nakopati kritike zagovornikov ohranitve stadiona. Ko je bila še ljubljanska mestna svetnica, je namreč zagovarjala stališče, da bi mesto ali država morala kupiti stadion in ga obnoviti, toda kot opozicijska svetnica ni imela politične moči, da bi mesto prepričala o nakupu. Kot ministrica za kulturo pa ima Vrečkova neposreden vpliv na usodo spomenika, za katerega na njenem ministrstvu pravijo, da »je edinstvena kulturna in športna dediščina iz obdobja med obema vojnama, ki tragično propada«.