Ravno prav oddaljeno od mestnega vrveža, v objemu miru in zelene narave. Tako obiskovalci opišejo priljubljeno naravno kopališče Puštal na desnem bregu Poljanske Sore v Škofji Loki. V teh vročih poletnih dneh se na tamkajšnjem lesenem pomolu tare kopalcev, željnih osvežitve in zabave, ob koncu tedna pa se radi v bližnjem gostinskem lokalu na dekliščini ali fantovščini poveselijo tudi bodoči mladoporočenci. Ob našem obisku smo naleteli na kar štiri tovrstne skupine razposajencev.

»Dober dan! Boste poskusili moje dobrote? Ali pa morda domač zeliščni liker? Lepo vabljeni! Imate morda kakšen nasvet zame glede uspešnega zakona?« nas je med peko palačink že od daleč pozdravil bodoči ženin iz Poljanske doline. Medtem ko so se njegovi podporniki v senci hladili s pijačo, se je množica kopalcev nedaleč stran predajala soncu in prijetno mrzli vodi.

»Sem sem zahajal že kot otrok. Skupaj s prijatelji iz soseščine smo skakali z mostu v Soro in se cele dneve predajali vodni zabavi. Včasih tudi v družbi Jana Plestenjaka, ki je stanoval v bližini. Zame je to še vedno ljub kraj sprostitve, ki ga ne zamenjam z nobenim morskim letoviščem. Tukaj imam mir in vse, kar potrebujem, da se spočijem,« je bil med poležavanjem na pomolu zgovoren domačin Boštjan.

Želijo si statusa kopalnega območja

Potem ko so bili v šestdesetih letih v Puštalu poleg urejenega kopališča še kopališki objekt, tuši, kabine in tobogan, danes to območje pravno-formalno še vedno nima statusa kopalnega območja. Tega ureja Uredba o upravljanju kakovosti kopalnih voda, prav tako območje nima statusa kopališča, ki ga formalno še mnogo strožje definira Zakon o varstvu pred utopitvami.

»Kopališče Puštal je tradicionalno ljudsko poimenovanje za to priljubljeno rekreacijsko območje, formalno pa takšnega statusa nima. Občina Škofja Loka si na pristojnem ministrstvu že od leta 2013 prizadeva, da bi to območje pridobilo status kopalnega območja in bi na ta način tudi pravno-formalno uskladili stanje v naravi z zahtevami zakonodaje,« so pojasnili v kabinetu škofjeloškega župana.

V neposredni bližini kopalnega območja se nahajata tudi gostinski lokal in parkirišče, ki ju upravlja lastnik zemljišča, v bližini se nahajata še dve javni parkirišči: manjše parkirišče za približno petnajst vozil in eno največjih javnih parkirišč v občini, ki je pri nogometnem igrišču v Puštalu. Za neposredni obalni pas v Puštalu delno skrbi občina v sodelovanju z Direkcijo RS za vode ter lastnikom zemljišča. V letu 2014 so obnovili podnice na jezu ter poskrbeli za odvoz naplavin nad jezom, v letošnjem letu so s košnjo trave in sečnjo dreves izvedli čiščenje vegetacije, po koncu kopalne sezone bodo izvedli še odvoz naplavin.

Lebdeči delci ne ogrožajo zdravja, ampak varnost kopalcev

V Občini Škofja Loka ni opredeljenih naravnih kopališč, so pa še nekatere druge priljubljene lokacije ob Selški in Poljanski Sori, kjer se ljudje že tradicionalno kopajo. Poleg Puštala so najbolj priljubljene kopalne točke na Visokem in Brodeh na Poljanski Sori, v Podlubniku (Na ovinku) na Selški Sori, na Sotočju obeh Sor in na nekaterih lokacijah na Sori pod naseljema Godešič in Reteče. Ali so kopalne točke primerne za kopanje, je tudi letos potrdila strokovna analiza vzorcev površinskih kopalnih voda na lokacijah naravnih kopališč oziroma kopalnih območjih, kjer je v poletnem času največ kopalcev, ki jo Občina Škofja Loka vsako leto naroči na začetku kopalne sezone.

»Analizo vzorcev je na treh lokacijah (Selška Sora v Podlubniku ter Poljanska Sora na Visokem in kopališču Puštal) v začetku junija izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, rezultata vzorčenja Poljanske Sore na obeh lokacijah, tako na Visokem kot na kopališču v Puštalu pa bila sta ustrezna. Rezultat vzorca vode Selške Sore v Podlubniku je bil v času vzorčenja zaradi bakterij fekalnega izvora neustrezen. Selška Sora je bila v spodnjem toku precej motna, kar gre pripisati intenzivnim gradbenim delom, ki jih v sklopu urejanja protipoplavnih ukrepov na Selški Sori izvajajo v sosednji občini Železniki,« so pojasnili v kabinetu škofjeloške občine.

Glede na rezultate izvedene analize in dejstvo, da gradbena dela predvidoma letos še ne bodo povsem dokončana, kopanje v Selški Sori v letošnji kopalni sezoni odsvetujejo. Kot so zagotovili, lebdeči delci v vodi sicer nimajo neposrednega vpliva na zdravje ljudi, imajo pa posreden vpliv na zmanjšano varnost kopalcev, saj je v motni vodi zmanjšana vidljivost je in zato nevarnost utopitve večja.

Priporočamo