»Ta naša zgodovina je žal postala politična igrica zlorabe zgodovine v politične namene. Zato je pričujoča razstava s svojim besedilom zasnovana zgolj na podlagi zgodovinskih dejstev, brez ocen,« je na odprtju razstave o narodnoosvobodilnem boju na naših tleh dejal avtor besedil, zgodovinar dr. Martin Premk. Pri čemer je izpostavil, da naj bi vsak študent zgodovine že nekje na začetku študija vedel, da eno je zgodovina in drugo propaganda. Pri pričujoči razstavi pa »gre za zgodovino in ne propagando«.
Razstava Narodnoosvobodilni boj 1941–1945 posreduje osnovne podatke in potek druge svetovne vojne v Sloveniji, kar je pospremljeno z nazornimi fotografijami iz Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Prikazani so napad in razkosanje Slovenije leta 1941, potek vojne in partizanskega boja do leta 1945, predstavljena je Osvobodilna fronta in partizanska vojska ter oborožena kolaboracija z okupatorjem. »Na razstavi je predstavljena tudi sramota domobranstva, to je narodna sramota, ki se ne bo nikoli sprala iz zgodovine, ne glede na to, kako si kdo predstavlja, da bi se morali spraviti in si oprostiti,« je na odprtju dejal predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Marijan Križman. Za razstavo, ki bo zakrožila med NOB-združenji po Sloveniji in nekaterih občinah ter, kot upajo organizatorji, vstopila tudi v kakšno izmed osnovnih ali srednjih šol, pa je Križman še poudaril, da je nastala z namenom širjenja »zgodovinske resnice o drugi svetovni vojni in zato, da jo vidijo tudi mlajši rodovi in ne pozabijo«. Saj, kot je še zaključil, »kdor pozabi ali spreminja svojo zgodovino, se mu ta kaj hitro lahko ponovi«.
Strani bodo vedno jasne
»Upajmo, da bo s pomočjo zgodovinske resnice pričujoča razstava pomagala, da se končno umirijo strasti okoli druge svetovne vojne, kajti po osemdesetih letih bi ljudje končno že morali živeti neobremenjeno s tem, kdo je bil kje med drugo svetovno vojno. Usode so bile različne, ljudje niso mogli vedno odločati o svoji usodi, vojna vihra jih je nosila. Govorimo o ljudeh, kar zadeva strani, pa bo to za vedno jasno in tega se ne da spreminjati. Partizani so bili mednarodno priznana zavezniška vojska združenih narodov, ki se je borila proti okupatorju, vsi ostali so bili del ali fašističnih ali nacističnih sil, in ta razstava to tudi jasno in glasno pove,« je še strnil zgodovinar Premk. Eden od panojev na razstavi je posvečen tudi slovenskemu partizanskemu zdravstvu, ki je bilo, kot je navedel zgodovinar, znano po svojem tovarištvu in po humanosti ni primerljivo z nobenim drugim evropskim odporniškim gibanjem med drugo svetovno vojno.