»Projekt gradnje dvigala na blejski grad je še vedno živ. Gre za pomembno naložbo, ki bo omogočila enostavnejši dostop mnogim, za katere grad brez dvigala ni dostopen. To bo zagotovo pripomoglo k večji dostopnosti in izboljšanju obiskovalčeve izkušnje,« nam je povedala direktorica Zavoda za kulturo Bled Lea Ferjan. Dodala je, da se projekt izvaja v več fazah, pri čemer se strogo spremlja vpliv na okolje in dediščino, da se zagotovi trajnostna in odgovorna izvedba.
Projekt gradnje dvigala je trenutno v fazi idejne zasnove, o kateri v zavodu še ne morejo govoriti. Direktorica je povedala, da bo ves razvoj potekal in se usklajeval z ministrstvom za kulturo in drugimi pristojnimi inštitucijami. »Zadeve so v fazi preverjanja. Idejne zasnove za vsako od predlaganih variant vključujejo: arhitekturo in krajinsko arhitekturo, gradbeni del in prometno-logistični sklop, oceno investicije, vrednotenje z gradbenotehničnega, prostorskega, varstvenega in ekonomskega vidika,« je naštela.
Lani se je na gradu poročilo 44 parov
Dvigalo na grad, ki ga bodo verjetno zgradili v grajski skali, bo na voljo vsem, ki se bodo želeli z njim peljati, namenjeno pa naj bi bilo zlasti ranljivim skupinam, nato pa vsem rednim obiskovalcem, protokolu in porokam. Slednje so zelo priljubljene, tudi med tujci, zlasti Američani. Lani se je denimo na blejskem gradu poročilo 44 parov, od tega je zakonsko zvezo sklenilo devet parov, v katerih je bila nevesta ali ženin slovenskega rodu.
Grad je lani obiskalo 146.041 domačih gostov, iz tujine je prišlo na ogled 294.036 gostov. Skupno število 440.077 obiskovalcev pa predstavlja za 6,8 odstotka povečan obisk v primerjavi z letom 2023. »Niso pomembni le rezultati v številkah, pomemben je tudi prispevek k vzgoji in predstavitvi spoštovanja kulturne dediščine in objektov v upravljanju zavoda ter spoštovanje vseh ljudi,« ob tem pravi Ferjanova.
Obiskovalcem je na gradu vedno na voljo tudi stalna ponudba: muzejski del, grajska tiskarna, vinska klet, restavracija in trgovina s spominki. Zavod tam organizira različne dogodke in razstave. Lani so v grajskem stolpu nad Riklijevo sobo odprli sobo eksperimentov, junija so se začela restavratorsko-konservatorska dela v grajski kapeli na oltarju sv. Petra in lesenem koru (balkonu). Skupaj z Narodnim muzejem Slovenije pa so se v zavodu intenzivno posvečali pripravam na postavitev nove stalne muzejske zbirke. Letos načrtujejo odprtje nove razstave v pritličnem delu muzejske stavbe, v letu 2026 pa bo nova razstava na ogled tudi v prvem nadstropju.
Medtem potekajo pogovori med ministrstvom za kulturo in blejsko občino o spremembah upravljalske pogodbe za blejski grad. Na občini si želijo, da bi grad ostal v upravljanju Zavoda za kulturo Bled, tako bi na Bledu obdržali delež dohodkov od gradu in z njim ohranjali grad v dobri kondiciji.