Je nekaj napačna informacija, če preprosto predstavlja mnenje, s katerim se ne strinjamo? In kakšno vlogo igrajo nove tehnologije globokih ponaredkov in platforme družbenih medijev pri širjenju napačnih informacij in vplivu, ki ga imajo napačne informacije na našo kulturo, politiko in družbo? To je le nekaj iztočnic, s katerimi nagovarja gostujoča razstava Steklena soba – napačne informacije, ki jo gosti Računalniški muzej na Celovški cesti v Šiški.

Interakcija z digitalnimi mediji

Razstavo, ki je v muzeju našla svoj prostor v prvem nadstropju, so v Ljubljano pripeljali iz Berlina. Do zdaj si jo je ogledalo že več kot 270.000 obiskovalcev v več kot petdesetih državah sveta. »Razstava je del obsežnejšega projekta What the future wants, pri katerem je skupina Tactical Tech začela delati že leta 2016. Iskali so odgovore na to, kaj si želi prihodnost, obenem pa razstava kot eden od projektnih rezultatov nadgrajuje vsebine na sodelovalen način z mladim občinstvom. Predeluje tematike odnosa do digitalne tehnologije in perečih vprašanj, od odnosa do napačnih informacij, namernih dezinformacij in zavajanja v kontekstu naše izjemne izpostavljenosti digitalnim medije,« je povedala Gaja Zornada, direktorica Računalniškega muzeja, in hkrati opozorila, kaj se dogaja z našo interakcijo z digitalnimi mediji in kako nas ti zadržujejo čim več časa v interakciji z različnimi aplikacijami. Na razstavi je zanimiv tudi prikaz, kako se uporabljajo naši podatki za profiliranje različnih tarčnih skupin.

»Razstava je zelo dobro podprta s podatki, ilustrirani so družbeni fenomeni. Da bi poskusili zmanjšati širjenje napačnih informacij, je v nekem trenutku aplikacija whatsapp omejila, kolikokrat lahko neko sporočilo pošljemo naprej. Deljenje vsebin so zamejili na pet pogovorov. Infografični prikaz pokaže, da iz enega sporočila v petih skokih z informacijo dosežemo 3125 posameznih pogovorov, kjer se o rahli prilagoditvi vsebinskega zapisa lahko ponovi operacija petih preskokov,« je razložila sogovornica in dala misliti, ko je nadaljevala, da pri 8 milijardah ljudi na svetu komunikacijska orodja facebook ali whatsapp uporablja kar 3 milijarde uporabnikov. »Kar naenkrat imamo veliko maso javnosti, ki lahko nevede ali namenoma sodeluje v tem procesu širjenja namenskih informacij. Pri namenskih informacijah se nato nadaljuje govor o napačnih informacijah iz konteksta iztrganih informacij in propagande, ki pa se potem konča z uvidom v moč najsodobnejše tehnologije s podporo umetnointeligenčnih sistemov, ki nam pravzaprav v to mešanico dodaja generativne glasovne, vizualne in videovsebine, ki so videti kot prave, pa vendar niso.« Tega je po besedah Gaje Zornada ogromno.

Kako hitro podležemo
napačnim informacijam

Tarče nepreverjenih informacij sta dve zelo ranljivi skupini, najmlajši in najstarejši, ki so zaradi ustroja delovanja družbenega tkiva najmanj izpostavljeni preventivi. »Pri mladih je velika nevarnost njihova osebna izpostavljenost v kontekstu generativnih videovsebin, kar bo imelo velik vpliv na njihove vedenjske vzorce. Prav tako bomo tudi mi, odrasli, ki nismo definirani kot ranljiva skupina, zato hitro podlegli napačnim informacijam. Informacije, ki potrjuje naše predhodno mišljenje, ne preverjamo,« je povedala sogovornica. Razložila je še: »Ko imamo že neko svojo teorijo, kako se stvari dogajajo, in ko naletimo na informacijo, ki to potrdi, bo ta za nas res zvenela veliko bolj resnična kot ta, ki jo ovrže.«

Razstava je tako kot vse vsebine v Računalniškem muzeju namenjena vsem. Njihovi pedagoški programi že naslavljajo osnovnošolce z vsebino Kako digitalna tehnologija vpliva na nas med samo uporabo. »S starejšimi, srednješolskimi dijaki, se bomo ukvarjali s konkretnimi primeri vplivanja na rezultate volitev in spremembe družbenih celic, ki jih tovrstne napačne informacije lahko sprožijo. Pogovarjali se bomo na osnovi konkretnih primerov iz preteklosti, ko se je manipuliralo z volilci in ko so se spreminjali rezultati, diskusijo pa bomo peljali v smer aktivnega državljanstva.« Razstavo si je mogoče ogledati v četrtek, petek in soboto, vodstva za organizirane skupine pa so na voljo vse dni ob predhodni najavi. 

Priporočamo