Z nedavnim nakupom vseh zemljišč, ki jih ljubljanska občina potrebuje za gradnjo novega atletskega centra v Šiški, je po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića padla še zadnja ovira za začetek uresničevanja projekta, ki ga slovenska atletska srenja nestrpno čaka že leta. Katastrofalne pogoje, ki jih imajo za treninge in tekmovanja atleti v Ljubljani, so pred kratkim razkrile množične odpovedi udeležbe na 17. memorialu Matica Šušteršiča in Patrika Cvetana, ki ga organizira najuspešnejši slovenski klub Mass na ljubljanskem atletskem stadionu.
Kot smo poročali, se razlog za odpoved skriva predvsem v izjemno slabem stanju atletske steze, ki je neravna, razpokana, pri železniški progi pa se je tekaška proga tako posedla, da znaša razlika med najvišjim in najnižjim delom tudi do 15 centimetrov. Slabo stanje proge pa predvsem pri najboljših atletih pomeni resno tveganje za poškodbe.
Kot pravi Janković, so na občini že zaprosili za gradbeno dovoljenje, ki naj bi ga po njihovih pričakovanjih dobili še letos, ko naj bi že stekla tudi gradbena dela. Morda je ta napoved o začetku gradnje vendarle nekoliko preveč optimistična, bolj verjetno se bodo dela začela prihodnje leto. Ob tem je zanimivo, da v veljavnem proračunu za leto 2023 sredstev za projekt ni, ta so v načrtu razvojnih programov namreč predvidena šele v letih 2024 in 2025. Če imajo na občini ambicijo izvajalca del izbrati še letos ali v začetku prihodnjega leta, bodo morali sprejeti rebalans proračuna za prihodnje leto, kar se bo verjetno zgodilo jeseni, ko sta pred volitvami na koledarju še zadnji dve seji mestnega sveta.
Projekt ocenjen na več kot 50 milijonov
Skupaj je projekt dokončanja atletskega centra Ljubljana v proračunu ocenjen na dobrih 54 milijonov evrov, kar je povsem primerljivo z vrednostjo investicije v plavalni center Ilirija, ki pa so jo zaradi naraslih gradbenih in projektantskih del morali na občini bistveno popraviti. Ni izključeno, da se ne bo podobno zgodilo tudi z atletskim centrom. Čeprav za gradnjo samega atletskega centra v veljavnem proračunu za prihodnje leto ni denarja, je občina vendarle 3,5 milijona evrov predvidela na postavki za komunalno opremljanje zemljišč, kar naj bi zadostovalo za prestavitev, dograditev in varovanje vodov gospodarske javne infrastrukture in prometnih dostopov ter zgraditev podhoda za pešce in kolesarje pod železniško progo v podaljšku Verovškove ulice.
Projekt novega atletskega centra sicer predvideva gradnjo stadiona s tekaško stezo in zelenico ter pokrito tribuno na dveh tretjinah objekta. Tam, kjer so zdaj teniška igrišča, bo po novem pokrita atletska dvorana z 200-metrsko atletsko stezo. Na jugu kompleksa pa sta predvidena še eno igrišče z atletsko stezo in center za mete. »Športnice in športniki bodo imeli občutno boljše pogoje za treninge in doseganje vrhunskih rezultatov, nov športni center pa bo primeren tudi za organizacijo največjih atletskih tekmovanj,« napovedujejo na ljubljanski občini.