Tudi letošnji dogodek Pet minut za merjenja, ki ga v svoji avli že vrsto let pripravlja Fakulteta za elektrotehniko, je privabil lepo število mladih, ki že študirajo na tej fakulteti ali pa so dijaki srednjih tehničnih šol in gimnazij ter se šele spogledujejo z idejami o nadaljnjem študiju elektrotehnike. »Namen dogodka je mladim pokazati, kako pomembne so meritve, predvsem pa jim predstaviti našo fakulteto in delo. Večina ljudi, tudi naši bodoči študentje, si morda predstavlja, da pri študiju merimo električni tok ali električno napetost. Mogoče tisti z bolj živo domišljijo omenijo še električni upor. V resnici pa obstajajo senzorji in naprave, s katerimi lahko izmerimo vse možne stvari. Na fakulteti z navdušenjem ugotavljajo, da se njihova veda v današnjem svetu, napajanem z baterijami, skriva skoraj povsod,« je povedal dobro razpoložen profesor Gregor Geršak in s kančkom humorja dodal, da je danes zelo malo naprav, ki še delujejo na paro ali pa jih »poganja« moč konja ali osla.
Predstavili različne meritve
A če damo šalo na stran in zapustimo prostor, kjer so bile sicer razstavljene vse naprave, ki sodijo v muzej fakultete, vstopimo v svet najsodobnejše tehnologije. In prav s slednjo je ekipa profesorjev in študentov uspela predstaviti različne tipe fizikalnih, kemijskih, pa tudi psiholoških meritev na zabaven in tudi tekmovalen način. Po prostorni avli so razporedili deset merilnih naprav, ki jih že imamo v pametnih hišah. »Tako smo s senzorji poleg klasične temperature, vlage in tlaka v prostoru izmerili še različne pline, ki vplivajo na naše počutje. Od korone dalje se v prostorih meri ogljikov dioksid, ki je zelo povezan z zbranostjo človeka. Škatlice pa lahko merijo tudi dušikove in žveplove spojine, ozon ter amonijak. Merijo tudi osvetljenost prostora, svetlobo, hrup,« je pojasnil Geršak, ki nas je pospremil po različnih postajah, kjer so bili predstavljeni različni meritveni eksperimenti.
Največ gneče je bilo pri napravah za veslanje, kjer so študentje – po koncu veslanja in po formuli, izpisani na tabli – izmerili porabo energije med telesno vadbo. Kot v znanstveni fantastiki je bilo nenavadno spremljati delovanje naprave za EEG, ki meri različne frekvence možganskih valov v človeških možganih. Povedano drugače: dijaka sta s pomočjo naprave na svoji glavi in s fokusiranjem na žogico pred njima to premikala naprej in nazaj, prav tako gor in dol. Morebitnim bodočim dijakom so predstavili tudi merilni instrument, imenovan kalibrator. »Naši dijaki se že vsa leta z veseljem udeležujejo dogodka Pet minut za merjenje, saj fakulteta nudi kopico instrumentov, ki jih na naši šoli dijakom ne moremo pokazati. Odziv je vedno velik, je pa tudi res, da večina naših dijakov tu tudi nadaljuje svoje izobraževanje,« je dejal Franc Kamenik, učitelj z Elektrotehniško-računalniške strokovne šole.
Skok z nebotičnika
Udeleženci so s termovizijsko kamero prav tako lahko poiskali predmete v gosti megli in odkrivali, kako toplota oblikuje svet okoli nas. S pomočjo VR-očal, ki so izzivalca v poskusu popeljala na ozko desko med dvema nebotičnikoma nekaj deset metrov nad tlemi, in prstana na roki so merili stres med izzivom: skokom na tla. »Gre za posebne prstane, ki smo jih januarja dobili od ameriškega partnerja in jih tudi testirali. Kot smo izvedeli, jih je zdaj kupila celo francoska vojska,« je povedal Geršak in obhod nadaljeval do postaje s kostnim vibratorjem, ki omogoča poslušanje glasbe z lobanjo. Tudi sami smo s slušalkami na daljavo prisluhnili neverjetnemu 3D-zvoku in za konec vstopili v akustično gluho sobo, kjer smo prisluhnili zvoku, ki ga oddajajo vetrnice za vetrno elektrarno. In čeprav je bilo iz navdušenja in nasmeškov študentov, ki so poskuse predstavljali, videti, da pri tem uživajo, so nam na koncu priznali, da ne gre samo za igro, ampak je študij tudi zelo zahteven, vendar hkrati zelo zanimiv in ustvarjalen.