Potem ko se je spomladi letos dokončno poslovil od tekem v smučarskih skokih, se Cene Prevc ni prepustil malodušju. Na pobudo znanca iz gostinstva Mateja Kavčiča se je nekdanji uspešni športnik s srebrno olimpijsko medaljo na ekipni tekmi v Pekingu skupaj z njim lotil poslovnega izziva – najema znamenite škofjeloške kavarne in slaščičarne Homan. »Imela sva dober mesec časa, da sva temeljito pospravila in očistila lokal, ki je ostal brez najemnika, ter uredila vse, kar je bilo potrebno za njegovo vnovično delovanje,« je Prevc opisal začetke svoje nove službe in priznal, da ima v teh poletnih dneh bolj malo prostega časa.
»V gostinstvu ni počitka, a se zavedam, da si bom moral v prihodnje vseeno vzeti kakšno urico več za spanje. Delo je takšno, kot sem pričakoval, da bo. Ko v lokalu rešiš dva problema, se kmalu najdejo štirje novi izzivi,« je v smehu povedal sogovornik. Z delom za točilnim pultom se je sicer srečal že v času svoje aktivne športne poti, ko se je ob popoldnevih in večerih v vlogi natakarja ali šankista preizkušal v vaškem baru v domači Dolenji vasi, kranjskem KluBaru, ljubljanski Makalonci in Tonkini hiši na Vršiču. Tudi v svojem lokalu nekdanji športni zvezdnik opravlja vse gostinske zadolžitve, od nabave do strežbe gostov, ob gneči pa na pomoč sodelavcem priskoči tudi pri pomivanju kozarcev. Na vprašanje, kaj je težje, biti uspešen smučarski skakalec ali uspešen gostinec, je Prevc odgovoril, da še ne ve. »Po svojih osebnih kriterijih namreč nisem bil nikoli najboljši smučarski skakalec, pa tudi gostinec sem postal šele v začetku junija, zato sem še daleč od uspeha. Vseeno pa verjamem, da katere koli stvari se lotiš v življenju, je treba trdo delati, saj se nič ne uredi samo od sebe. V vsak uspeh je treba vložiti ogromno dela, volje in časa.«
Z novim letom v prenovo lokala
Cene Prevc priznava, da smučarskih skokov prav nič ne pogreša, saj se zna zaposliti z drugimi stvarmi. Kot pravi, je dober obisk njegove kavarne in slaščičarne v teh dneh pričakovan, a se s poslovnim partnerjem vseeno ne trepljata po ramenih, saj se zavedata, da gre za lokacijo, ki je poleti običajno zelo dobro obiskana, pozimi pa je tam manj obiskovalcev in so izzivi večji. »Lokal je bil že pred leti potreben prenove, zato sva se z Matejem odločila, da bova obnovitvena dela začela v začetku prihodnjega leta. Septembra letos bodo namreč v okviru občine Škofja Loka začeli prenovo Mestnega trga, spomladi prihodnje leto pa naj bi na vrsto glede prenove prišla tudi Homanova terasa, ki je v občinski lasti,« je načrte razkril Prevc.
Novi poslovni izzivi v priljubljeni kavarni in slaščičarni so ga zamikali tudi zaradi edinstvene lokacije in slovesa Homanove hiše, zgrajene v gotskem slogu z renesančnimi elementi in prenovljene po potresu leta 1511. Pomemben okras slovite zgradbe, v kateri so nekdaj bivali grajski uslužbenci, pozneje pa je imela v njej rodbina Homan pekarno in gostilno, je tudi lipa, posajena pred 89 leti ob smrti kralja Aleksandra. V takratno gostilno so poleg škofjeloške elite zelo radi zahajali tudi pomembni Ljubljančani, redni gostje so bili denimo pisatelj Ivan Tavčar ter slikarja Janez Šubic in Ivan Grohar, ki je v Homanovi hiši naslikal eno svojih najlepših slik Loka v snegu. Tako zaradi njih kot preostale pestre Homanove zgodovine si skupine domačih in tujih turistov pogosto omislijo tudi vodene oglede te elitne škofjeloške dediščine.