Postavitev prvih petih sončnih elektrarn v lasti občine Medvode predstavlja pomemben korak k trajnostni prihodnosti in energetski neodvisnosti. Kot so poudarili v uradu medvoškega župana Nejca Smoleta, bo naložba poudarila zavezanost občine uporabi obnovljivih virov energije in skrbi za prihodnje generacije. Dejali so, da bo sodobna tehnologija omogočila proizvodnjo čiste energije, zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida in dolgoročne prihranke pri stroških električne energije.

Prvo v vrsti malih fotovoltaičnih elektrarn, ki jih je na objektih lasti v občine postavilo podjetje Gorenjske elektrarne, so v začetku lanskega decembra postavili na strehi vrtca v Zgornjih Pirničah. Začetek njenega obratovanja pričakujejo v februarju, poračun predane in porabljene električne energije objekta pa bo obračunan na letni ravni.

Z novo fotovoltaično elektrarno se od lanskega decembra ponaša tudi najvišje ležeča medvoška šola, podružnična osnovna šola Topol. Foto: Občina Medvode

Z novo fotovoltaično elektrarno se od lanskega decembra ponaša tudi najvišje ležeča medvoška šola, podružnična osnovna šola Topol. Foto: Občina Medvode

Decembra lani so dve novi sončni elektrarni postavili tudi na strehi podružnične osnovne šole in vrtca v Sori. »Sončni paneli so zasnovani in izdelani tako, da so izjemno odporni proti pregrevanju, pravilno nameščene in vzdrževane sončne elektrarne pa imajo vgrajene zaščitne mehanizme, ki preprečujejo električne nesreče, kot so preobremenitve ali kratki stiki, ki smo jim priča pri starejših sončnih elektrarnah,« so ob novih pridobitvah izpostavili na občini Medvode.

Novi cilji nižanja stroškov javnim zavodom

Četrto malo fotovoltaično elektrarno so decembra lani postavili na strehi knjižnice Medvode. »Arhitekturna zasnova moderne medvoške knjižnice, ki je bila zgrajena v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, se nekoliko razlikuje od drugih naših javnih objektov, a bo tudi na ravni strehi elektrarna lahko zagotavljala samooskrbo objekta z električno energijo,« so pojasnili v županovem uradu. Zaupali so nam, da za občino Medvode vlogo energetskega upravljalca opravlja podjetje Envirodual iz Slovenskih Konjic, kjer med drugim vsako leto pripravijo letno poročilo o izvedenih ukrepih iz akcijskega načrta lokalnega energetskega koncepta in o njihovih učinkih, ki ga obravnava in sprejema medvoški občinski svet.

Z manj stroški električne energije so v novo leto vstopili tudi v medvoški knjižnici.Foto: Tina Jereb

Z manj stroški električne energije so v novo leto vstopili tudi v medvoški knjižnici.Foto: Tina Jereb

Z novo fotovoltaično elektrarno se od lanskega decembra ponaša tudi najvišje ležeča medvoška šola, podružnična osnovna šola Topol. Gre za peto oziroma zadnjo sončno elektrarno, ki je še bila vključena v sistem net meteringa. »Ostali naši javni objekti, ki imajo primerne strehe za postavitev elektrarne, so namreč večji porabniki energije in obračun z net meteringom ni mogoč. Občinski svet občine Medvode je v začetku lanskega decembra zato sprejel odlok o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta Sončne elektrarne na površinah in objektih občine Medvode,« so še pojasnili na občini.

Projekt v ocenjeni vrednosti 1,2 milijona evrov bi v večinskem delu financirala Evropska unija in zasebni partner, na seznamu potencialnih objektov za opremljanje s sončno elektrarno pa so vrtec Smlednik, OŠ Simona Jenka Smlednik, OŠ Medvode, zdravstveni dom Medvode, vrtec Ostržek, OŠ Pirniče in športna dvorana Medvode. 

Priporočamo