Po podatkih študentske organizacije naj bi se povprečna cena obroka s prvim januarjem dvignila za 1,23 evra, torej naj bi študentje za posamezni obrok povprečno odšteli 55 centov več. Z zakonom o usklajevanju transferjev naj bi se s prvim marcem subvencija ponovno zvišala, takrat za 10 odstotkov oziroma 36 centov. Študentov to ne pomirja, saj so prepričani, da jih je študentska organizacija izigrala. Zakon sicer obljublja tudi zvišanje štipendij, a pri večini to pomeni le slabih 5 evrov več na mesec. V študentski organizaciji so zakon soglasno podprli, saj so prepričani, da je to korak h kakovostnejši in dostopnejši izobrazbi za vse.

Denarja dovolj le za pico

Pri nekaterih ponudnikih so študentje do prvega januarja lahko prevzeli obrok le s študentskim bonom, torej brez doplačila. Eden izmed teh ponudnikov je tudi Žito, kjer morajo študentje zdaj doplačati 50 centov za obrok. Študentka Tamara Čalošević je bila nad spremembo višine subvencije najprej navdušena, zdaj pa je razočarana, saj je ukrep prinesel samo dodatne podražitve. Tudi v piceriji Foculus so študentje opazili zvišanje cen, za obrok v vrednosti 6,99 evra so morali decembra doplačati 4,17 evra, danes enak obrok stane 9 evrov, doplačilo pa je 5,50 evra.

»Študentje smo se že prej soočali z majhno raznolikostjo restavracij oziroma njihove ponudbe, zdaj se stanje še slabša. Kdor se želi najesti, mu ne bo preostalo drugega, kot da bo večkrat na teden jedel pico in azijsko hrano,« opaža študent Rožle Oštir. »Kljub dvigu cene ostajata količina in kakovost hrane enaki. Po navadi najbolj razočarajo ravno restavracije z najvišjimi cenami. Te očitno določa bolj lokacija restavracije kot pa kakovost in količina hrane,« še doda.

Številni ponudniki so ob objavi sprememb zapisali, da bodo študentje z višjim doplačilom prejeli več kot prej. V kavarni Aula bodo k dosedanji ponudbi dodali še jed na žlico, kljub temu pa bo zdaj za obrok, ki je bil prej ob predložitvi študentskega bona brezplačen, treba doplačati en evro. Študentom so se ob objavi sprememb opravičili in poudarili, da jih je do zvišanja cen pripeljala trenutna draginja.

Predlog javnih študentskih menz

Na spremembo se je med prvimi odzval Mladi forum SD, ki je v svoji objavi opozoril, da je trenutno največje doplačilo za obrok (5,50 evra) višje od minimalne postavke za študentsko delo (5,21 evra). Opozarjajo, da je bila do sedaj Slovenija ena izmed redkih držav, ki je študentom prehrano subvencionirala na tak način, kar je večini študentov, ki si tega ne bi morali privoščiti, zagotovilo vsaj en topel obrok na dan. »Če želimo spodbujati mlade k študiju, moramo v času, ko se vsi stroški eksponentno višajo, zagotoviti vsaj en kvaliteten in zdrav obrok na dan,« še dodajajo. Študentje so se na njihovo objavo odzvali s številnimi komentarji; večina je prepričana, da že pred povišanjem cen niso prejeli obroka, ki bi si ga za določeno ceno zaslužili. Opozarjajo, da je nadzora premalo, kar pa večina ponudnikov dobro izkorišča. Izpostavili so tudi predlog uvedbe javnih menz za študente in konec sodelovanja z zasebnimi ponudniki. 

Priporočamo