Potem ko so na občini že avgusta lani pridobili pravnomočno gradbeno dovoljenje za gradnjo doma za starejše na Zlatem polju, so kranjski mestni svetniki v sredo na seji potrdili brezplačen prenos zemljišča, kjer bo stala nova pridobitev, na državo.

Na skoraj deset tisoč kvadratnih metrov velikem območju med Bleiweisovo cesto in Gimnazijo Franceta Prešerna bo ministrstvo za solidarno prihodnost predvidoma v drugi polovici leta oziroma po končanem javnem razpisu za izvajalce del začelo graditi dom upokojencev s 151 posteljami in centrom za starejše.

Spomnimo, da imajo v Kranju trenutno le en dom za starostnike, Dom upokojencev Kranj, v katerem je prostora za 214 stanovalcev. Predlani so tam zaznamovali pol stoletja obstoja. V občini se sicer že dlje časa soočajo s pomanjkanjem domskih kapacitet, čakalne vrste za sprejem starostnikov pa so izredno dolge. Pred dvema letoma je bilo ob podpisu pisma o nameri gradnje objekta na Zlatem polju denimo evidentiranih 1412 aktivnih prošenj za sprejem, na takojšni sprejem pa je čakalo 200 ljudi.

25 mio. € je ocenjena vrednost gradnje novega doma upokojencev, ki ga bo financiralo ministrstvo za solidarno prihodnost.

151 postelj naj bi imel dom upokojencev na Zlatem polju.

2028 je leto vselitve stanovalcev v nov dom.

Končan do leta 2028

Ocenjena vrednost gradnje doma upokojencev, ki ga bo financiralo ministrstvo za solidarno prihodnost, znaša 25 milijonov evrov. V nadstropjih več povezanih zgradb so predvidene bivalne enote za starostnike, v kleti bodo parkirišča in servisni prostori, v objektu pa bodo tudi varovani prostori za osebe z demenco. Na občini se nadejajo, da se bodo lahko prvi stanovalci vselili leta 2028.

Na kranjski občini pa se v prihodnjem obdobju nadejajo tudi uresničitve vrste drugih projektov. Na prvi letošnji seji so namreč tamkajšnji svetniki sprejeli še več drugih manjših premoženjskih zadev: potrdili so menjavo dveh zemljišč za potrebe rekonstrukcije ceste od Hrastij do glavne ceste Šenčur–Kranj, nakup zemljišča za potrebe širitve parkirišča Huje in razdružitev solastnine zemljišča v bližini Gasilsko reševalne službe Kranj.

Ocenjena vrednost gradnje novega doma upokojencev, ki ga bo financiralo ministrstvo za solidarno prihodnost, znaša skoraj 20 milijonov evrov. Vir: MOK

Ocenjena vrednost gradnje novega doma upokojencev, ki ga bo financiralo ministrstvo za solidarno prihodnost, znaša skoraj 20 milijonov evrov. Vir: MOK

Za več kot milijon evrov naložb

Kranjski svetniki so se v sredo seznanili tudi z obvezno razlago določb odloka o zazidalnem načrtu revitalizacije starega mestnega jedra glede dopustnih posegov na tem območju. Ti so dopustni le, so poudarili na občini, če izboljšujejo stanje kulturne dediščine: »Glede na vsebino obvezne razlage je ob upoštevanju pogojev zavoda za varstvo kulturne dediščine dopustna rekonstrukcija stopnišča in podpornega zidu ter minimalni poseg glede info točke ob vstopu v kanjon Kokre pri mostu čez Kokro.«

Občina je v krajevnih skupnostih tudi lani izvedla številne projekte. V sklopu participativnega proračuna, za katerega projekte predlagajo in izglasujejo občani, je bilo izvedenih 33 projektov v vrednosti skoraj 505.000 evrov, s financiranjem po 8. členu, po katerem projekte predlaga svet krajevne skupnosti, pa je bilo uresničenih 44 projektov v skupni vrednosti skoraj 573.000 evrov. Kot so še izpostavili na kranjski občini, je bila v primerjavi s preteklimi leti lani realizacija najvišja, izvedeni projekti pa so postali vsebinsko zahtevnejši in finančno obsežnejši, kot so bili predlani in leto pred tem. 

Cena prevoza nespremenjena

Dobra novica za občane je, da se cene javnega prevoza, potem ko je občina konec lanskega leta s koncesionarjem Arrivo sklenila novo petletno pogodbo, niso spremenile. »Cena dnevne vozovnice še naprej znaša evro, mesečne deset in letne sto evrov. Otroci do šestega leta starosti imajo prevoz brezplačen, otroci od dopolnjenega šestega leta do 15. leta pa imajo 50-odstotni popust,« so pojasnili v kabinetu kranjskega župana Matjaža Rakovca.

Priporočamo