Opozorila o množici klopov na mestnih travnikih in vzpetinah so v Ljubljani še povečala zanimanje za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, ki je za večino samoplačniško. Majski termini so v cepilnem centru zdravstvenega doma že zapolnjeni, proste pa imajo na cepilni točki ljubljanske urgence.
Po opozorilih, da na območju Tivolija, Rožnika in Šišenskega hriba to pomlad mrgoli klopov, je v Ljubljani dodatno poraslo zanimanje za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Bralci so nas opozorili, da se ob tem že prejšnji teden v nekaterih ambulantah niso mogli naročati zaradi odsotnosti zdravstvenih delavcev. Hkrati so v celoti zasedeni majski termini v cepilnem centru ljubljanskega zdravstvenega doma, kjer je v času posebne akcije cepljenje za samoplačnike na voljo po znižani ceni 26 evrov.
Veliko zanimanje že od marca
Povečano zanimanje za cepljenje je opazila tudi družinska zdravnica iz ljubljanskega zdravstvenega doma Neža Starič, ki dela v enoti Center. Klopni meningoencefalitis je resna bolezen, je poudarila. V prvi fazi bolnik dobi vročino, nato sledi približno enotedensko obdobje, ko nima težav. V drugi fazi se pojavljata hud glavobol in slabost, težje primere spremljajo tudi motnje zavesti. Odstotek obolelih zaradi klopnega meningoencefalitisa umre, pri petih odstotkih bolnikov pa po preboleli bolezni ostanejo trajne posledice. »Zdravila za to bolezen ne poznamo, zato je cepljenje najpomembnejši in najučinkovitejši preventivni ukrep. Cepivo je varno in zelo učinkovito,« je poudarila Staričeva. Stranski učinki cepljenja so blagi in zelo redki, ugotavlja, še najpogosteje se pojavijo bolečine na mestu vboda, ki pa hitro minejo.
V zdravstvenem domu pojasnjujejo, da se lahko njihovi pacienti cepijo pri izbranem osebnem zdravniku oziroma pri izbranih pediatrih, v tamkajšnjih ambulantah pa velik interes za takšno zaščito opažajo že od marca. V času akcije se je zdravstveni dom odrekel delu popačila stroškov, ki jih ima s cepljenjem. Zajela je letošnji april in maj, cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu pa v cepilnem centru opravljajo ob četrtkih in petkih. O morebitnih dodatnih prostih mestih v prihodnjih tednih bodo javnost še obvestili, so napovedali v zdravstvenem domu. V njihovih ambulantah se lahko prebivalci, kadar so samoplačniki, medtem vse leto cepijo po redni ceni 31 evrov.
Za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom so potrebni trije odmerki cepiva, za njeno vzdrževanje pa še poživitveni, prvi po treh letih in naslednji na pet let. Ali – in kako globoko – bo moral posameznik pri cepljenju seči v žep, je odvisno od njegove starosti in kraja bivanja. Občine ponekod delno ali v celoti pokrijejo stroške nekaterih odmerkov, a prakse niso enotne. Ljubljančani te možnosti nimajo. Cepljenje je tako za zdaj brezplačno le za tiste, ki so v tekočem letu dopolnili 49 let, ter za posameznike, ki so takšno starost dosegli leta 2019 ali kasneje in možnosti brezplačnega cepljenja še niso izkoristili. Brezplačno je tudi za otroke po dopolnjenem enem letu in za rojene leta 2016 ali kasneje, ki še niso prejeli treh odmerkov cepiva v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Možnost brezplačnega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu bi se lahko v prihodnje razširila. V družinski medicini so se zavzeli, da bi bilo brezplačno za vse odrasle, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pa so predlagali širitev na eno ali dve dodatni generaciji odraslih.
Deset zdravljenih, ena intenzivna obravnava
Proti klopnemu meningoencefalitisu se lahko Ljubljančani med drugim cepijo tudi na točki DTS urgence v UKC Ljubljana, kjer je ta možnost na voljo ob torkih in četrtkih med 12. in 15. uro. Tudi v tem primeru se je treba naročiti (na elektronskem naslovu cepljenje.info@kclj.si ali telefonski številki (01) 522 46 28 do 11. ure). Kadar gre za samoplačnike, stane odmerek cepiva 30 evrov. Za naslednje cepljenje, ki bo v prostorih kliničnega centra 7. maja, so še prosti termini, so nam sporočili iz bolnišnice. »Že nekaj tednov pri nas ta vrsta cepljenja močno prevladuje,« so potrdili. Vsak čas bodo tako presegli skupno število lanskih cepljenj proti klopnemu meningoencefalitisu.
V UKC Ljubljana so od začetka letošnjega leta do ponedeljka zdravili deset bolnikov s klopnim meningoencefalitisom, eden med njimi je potreboval intenzivno obravnavo. Zadnji podatki na ravni države vseh okužb še ne odražajo. Na NIJZ so do 21. aprila prejeli sedem prijav obolenja s klopnim meningoencefalitisom, nihanje od leta do leta pa je lahko precejšnje. Lani so po preliminarnih podatkih prejeli 62 prijav, predlani pa je za klopnim meningoencefalitisom zbolelo 124 ljudi v Sloveniji. Klopi prenašajo tudi lajmsko boreliozo. Do 21. aprila so na NIJZ izvedeli za 339 obolelih. Zaščita s cepljenjem v tem primeru ni na voljo, obolelim pa zdravniki predpišejo antibiotike.