»Dolina pod Poncami, občina Kranjska Gora in celotna Slovenija bomo v letu 2023 gostiteljice velikega športnega dogodka v zgodovini Slovenije, svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju. Od 22. februarja do 5. marca bo tako Planica gostila tekmovalke in tekmovalce v teku na smučeh, nordijski kombinaciji in smučarskih skokih, z njimi pa seveda tudi veliko število ljubiteljev teh športov, navijačev in podpornikov,« napoveduje kranjskogorski župan Janez Hrovat. »V času prireditve bo Zgornjesavska dolina obremenjena v vseh pogledih, zato predlagamo, da se pristojni na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport pri načrtovanju zimskih počitnic za osnovnošolce in dijake v letu 2023 prilagodijo temu velikemu dogodku, tako da zimskih počitnic ne bi načrtovali v času prvenstva. S tem bi veliko prispevali k ustvarjanju boljših pogojev za izvedbo prvenstva,« je opozoril Hrovat.
Uradne odločitve
ministrstva še ni
Prvenstvo naj bi napolnilo turistične namestitve po vsej Gorenjski in vse do Ljubljane, pa tudi v Trbižu in Beljaku na italijanski oziroma avstrijski strani, na Bledu pa je predvideno medijsko središče. V istem času naj bi v Sloveniji, kot je v navadi, potekale zimske počitnice za osnovnošolce in dijake. »Škoda bi bilo, da potenciala, ki ga prinašajo tako počitnice kot prvenstvo, ne bi izkoristili. Za čas prvenstva so kapacitete v Kranjski Gori že razprodane in družine ne bi mogle priti na počitnice,« je pred kratkim opozoril generalni sekretar organizacijskega komiteja Planica Tomaž Šušteršič.
Čeprav je kranjskogorski župan Hrovat na zadnjem srečanju županov Zgornje Gorenjske omenil neformalne signale, da bodo na ministrstvu prihodnje zimske počitnice zamaknili, pa uradnih zagotovil za to še ni. Na ministrstvu za izobraževanje so za Dnevnik pojasnili, da pobudo gorenjskih županov še proučujejo. »Za šolsko leto 2022/23 šolski koledar še ni določen in bo v skladu s s pravilnikom objavljen najpozneje do konca maja,« so zapisali. Kot je znano, zimske počitnice trajajo en teden in so razporejene v dve časovni obdobji izmenično po območjih statističnih regij, pri čemer je prvo obdobje predvideno za tretji ponedeljek v februarju, drugo pa teden pozneje.
Šolske počitnice so za turistične kraje zelo pomembne
Za Kranjsko Goro so za uspešno zimsko turistično sezono slovenski počitnikarji v času zimskih počitnic ključnega pomena. »V času letošnjih počitnic šolarjev in dijakov iz zahodnega dela Slovenije je bila zasedenost prenočitvenih kapacitet zelo visoka, 95-odstotna, med počitnicami za vzhodni del države pa malo nižja, 75-odstotna,« pravi predstavnica Turizma Kranjska Gora za odnose z javnostmi Mojca Mežek. »V času šolskih počitnic so prevladovali slovenski gostje. Tudi dnevni gostje so pomembni za turizem, saj prispevajo k še boljšemu turističnemu rezultatu v gostinstvu in drugih dejavnostih,« opozarja. Nekoliko drugače je bilo v Kranjski Gori januarja, ko so prevladovali tuji gostje. Ti so prvi mesec letošnjega leta ustvarili 48.435 nočitev, domači gostje pa 38.398, navaja Mežkova.
Zimske počitnice pa so pomembne tudi za Bled in okolico, pravi vršilka dolžnosti direktorice Turizma Bled Romana Purkart. »Bled je izhodišče za obisk Pokljuke in sosednjih smučišč, ob lepem vremenu je poln tudi dnevnih obiskovalcev,« opozarja. Zasedenost prenočitvenih kapacitet je bila med letošnjimi zimskimi počitnicami približno tretjinska, ob čemer Purkartova opozarja, da je kar nekaj velikih hotelskih hiš zaprtih. Delež domačih gostov je znašal od tretjine do polovice. »Zimske počitnice za Bled predstavljajo most med decembrskimi in velikonočnimi prazniki in so vsekakor za destinacijo pomembne. Prihodnje leto bo svetovno nordijsko prvenstvo zapolnilo kapacitete tudi na Bledu, zato seveda podpiramo predlog, da se zimske počitnice prestavijo,« poudarja Purkartova.