Kranj. Prebivalci Kranja imajo do konca junija čas prijaviti predloge za izboljšanje življenja v svoji krajevni skupnosti. Na MOK bodo v prihodnjem letu za projekte participativnega proračuna posamezni krajevni skupnosti namenili do 24.000 evrov, skupna višina sredstev za 26 krajevnih skupnosti pa bo znašala 625.000 evrov. Z izvedbo participativnega proračuna poskušajo v občini že tretje leto povečati učinkovitost porabe sredstev in gospodarsko rast ter omogočiti bolj enakomeren razvoj občin, kar med drugim vpliva na zmanjšanje socialnih razlik in spodbuja sodelovanje.
»Občanke in občane že tretjič vabimo, da s predlogi uresničijo projekte, ki sicer terjajo manjša sredstva, a pripomorejo k izboljšanju življenja v krajevni skupnosti, uresničijo dolgoletne želje, podprejo ustvarjalnost in inovativnost. Samo skupaj z njimi lahko izvajamo participativni proračun, saj najbolj poznajo potrebe svojega okolja. Z neposrednim odločanjem o porabi sredstev, namenjenih za njihov kraj, imajo odlično priložnost za aktivno sodelovanje pri razvoju,« občane k sodelovanju poziva kranjski župan Matjaž Rakovec.
Rezultati bodo znani
sredi oktobra
Lani so v kranjski občini uspešno zaključili 29 investicij v projekte, ki so prejeli največ glasov in bili izbrani za izvedbo. Med njimi so bili preplastitve cest, obnove otroških igrišč, posodobitve obstoječih ali postavitve novih športnih objektov, zasaditve zelenih površin, nove fasade gasilskih domov, na novo označene učne poti, obnove spomenikov, prezračevalni sistem v podružnični šoli, izobraževanje mladih pred vstopom na trg dela in ureditev elektrovoda za postavitev kamere, ki omogoča opazovanje štorkljinega gnezdišča.
Zbiranje predlogov občanov za nov participativni proračun bo potekalo do 30. junija do polnoči. Potem ko so na MOK postopke sodelovanja občanom že predstavili na posebni delavnici, se bodo ti lahko vnovične predstavitve projekta udeležili še 19. junija. »Sodelujejo lahko vsi občani, ki bodo do dne oddaje projektnega predloga dopolnili 16 let in imajo v kranjski občini stalno prebivališče. Po zaključku oddaje predlogov bo sledil izbor za glasovanje, ki ga bo opravila komisija za participativni proračun. Ta bo preverila, ali je predlog izvedljiv, skladen z zakonodajo in v pristojnosti občine. Upoštevano bo tudi, ali je predlagan projekt finančno ovrednoten med 2500 in 24.000 evri in ali ustreza drugim predpisanim pogojem za uvrstitev v participativni proračun. Glasovanje bo potekalo med 1. in 10. oktobrom, uradni rezultati pa bodo znani 12. oktobra,« so pojasnili na MOK.