Prvi zimski počitniški teden je v škofjeloškem rokodelskem centru DUO v znamenju rokodelskih srečanj in novih poznanstev. Pred dnevi so tam izbrali mlade rokodelke in rokodelce, ki se bodo po predstavitvi na treh krajših razstavah še pogumneje podali na svojo rokodelsko poklicno pot. »Veseli nas, da je v našem rokodelskem centru, ki na škofjeloškem Mestnem trgu deluje že 13. leto, kar nekaj novih svežih obrazov. Letošnje dogajanje bo namreč že četrtič posvečeno tudi ohranjanju in razvijanju rokodelskih znanj med mladimi, ki se odločajo za različne rokodelske panoge in svoje življenje posvetijo rokodelskim poklicem,« je ob odprtju razstave z naslovom Mlade rokodelke, mladi rokodelci, vol. 1 povedala vodja škofjeloškega rokodelskega centra Kati Sekirnik.

Pod unikatni nakit iz porcelana, pri katerem raziskuje preplet materialnosti, uporabnosti in estetike, se podpisuje Nika Horvat. Foto: Tina Jereb

Pod unikatni nakit iz porcelana, pri katerem raziskuje preplet materialnosti, uporabnosti in estetike, se podpisuje Nika Horvat. Foto: Tina Jereb

Na razstavi, ki bo na ogled le do 27. februarja, svoje oblikovalsko in rokodelsko delo predstavljajo Deja Hauptman (Fina glina), ki pri svojem delu uporablja mešanico različnih vrst glin, ustvarjalka unikatnega porcelanastega nakita Nika Horvat (Nika Horvat Design), Maruša Mazej, ki v vlogi oblikovalke uporabne keramike rada eksperimentira s tališči materialov in meša barve, Sanja Manojlovič (Sanyamceramics), ki v umetnosti in ustvarjanju iz gline najde mir in svobodo, ter nožarski samouk Nejc Cegnar.

Kriva je bila radovednost

Osemnajstletni Nejc Cegnar iz Virmaš v občini Škofja Loka se je v kovanju prvič preizkusil na domačem vrtu. Kot otrok je z očetom preživljal ure
v delavnici, kjer sta popravljala orodje in raziskovala kovine, ob prvem
stiku s kovaškim kladivom pa je začutil moč in lepoto ustvarjanja iz surovega materiala. Iz ljubezni do ročnega dela si je že na začetku srednje šole kupil svojo prvo kovaško peč, z nožarstvom pa se je začel resneje ukvarjati ob koncu 2. letnika gimnazije.

»Sem kovaški samouk, pri učenju izdelovanja nožev pa mi je pred leti z nasveti pomagal tudi Brane Bohinc iz Mavčič. Nožarstvo je zame še vedno eden najpomembnejših konjičkov, za prihodnost pa si želim, da kovaštvo postane moj poklic,« nam je zaupal Nejc Cegnar. V letošnjem šolskem letu zaključuje zadnji letnik škofjeloške gimnazije, glede nadaljnjega izobraževanja pa podjetni Škofjeločan razmišlja tudi o študiju metalurgije.

Noži, orodja in dekorativni elementi Nejca Cegnarja so našli mesto tudi že v tujini. Foto: Tina Jereb

Noži, orodja in dekorativni elementi Nejca Cegnarja so našli mesto tudi že v tujini. Foto: Tina Jereb

Prihodnji mesec nove razstave in dogodki

Na vprašanje, kaj je tisto, kar vrhunske nože loči od cenenih ponaredkov, je Nejc Cegnar izstrelil, da je zelo pomembna toplotna obdelava noža, pri čemer je treba rezilo noža trikrat normalizirati, kaliti in temperirati, kar vpliva na njegovo trdnost. Verjetno najmlajši gorenjski nožar je še dejal, da so bili njegovi prvi kupci družinski člani in prijatelji, po predstavitvi na lanski decembrski prodajni razstavi umetnikov in rokodelcev v mestnem jedru Škofje Loke (Izložbe domišljije) pa so kakovost njegovih izdelkov prepoznali tudi drugi kupci.

Kako pa je, glede na to, da se komajda polnoletni mladenič ukvarja z izdelavo nevarnih rezalnih pripomočkov, z bojaznijo njegovih domačih, da bi se Nejc pri delu porezal? »Prav nič jih ni strah, saj smo pri nas doma vsi izkušeni taborniki in smo vajeni rokovanja z noži,« nam je še zaupal Nejc Cegnar. Veseli ga, da ga družina podpira pri njegovem delu in mu vselej stoji ob strani.

Po letošnji prvi razstavi mladih rokodelcev bosta sledili še dve predstavitvi mladih ustvarjalcev, ki stavijo na razvoj rokodelskih spretnosti in so bili prav tako izbrani v okviru zadnjega poziva za mlade. Že v petek, 21. februarja, pa bo vrata v rokodelskem centru odprla tudi letošnja otvoritvena delavnica pod mentorstvom Uršule Oitzl Magister. Udeleženci bodo spoznali tehniko valjanja in ščipanja gline ter z obema ali eno od tehnik izdelali skodelico s poudarkom na ročaju.

Priporočamo