Vrtec Tinkara, ki spada pod okrilje Vrtca Antona Medveda Kamnik, je na energetsko sanacijo čakal več kot petnajst let. Kamniški župan Matej Slapar je ob podpisu pogodbe z izvajalcem Arol, izbranim prek javnih naročil, povedal: »Spomnim se, da smo v občinskem svetu že leta 2008 poudarjali nujnost energetske sanacije in prenove vrtca Tinkara. Objekt je energetsko neučinkovit, poleti je prevroč, stroški ogrevanja so previsoki.« Dejal je, da bodo dela na in v vrtcu končana v 180 koledarski dneh.
»V vrtcu smo zelo veseli, da bo ta projekt končno zaživel. Čeprav je lepo vzdrževana, je Tinkara že precej stara gospa. Z energetsko sanacijo bo objekt bistveno manj potraten in bolj prijeten, kar je izjemno pomembno tako za otroke in njihove starše kot za zaposlene,« je o pomenu naložbe ob podpisu pogodbe povedala Liana Cerar, ravnateljica Vrtca Antona Medveda Kamnik.
V okviru energetske sanacije bodo na objekt namestili sončno elektrarno in hidroizolacijo okoli celotne stavbe. Toplotno bodo izolirali fasado in ravno streho. Zamenjali bodo okna in vrata, v pritličju objekta prenovili sanitarije, vgradili toplotno črpalko voda-zrak za ogrevanje, posodobili ogrevalni sistem ter sanirali razsvetljavo, električno inštalacijo za splošno razsvetljavo in za splošno rabo strojno tehnološke opreme. Izvedli bodo tudi ozemljitev in zunanjo strelovodno zaščito objekta.
Vrtca ne bodo zapirali
Almir Dizdarević, direktor izvajalca Arol, je povedal, da imajo v družinskem podjetju izkušnje z deli na objektih, ki so »živi«. »V objektu bodo otroci, zato bomo dela prilagodili in uskladili z ravnateljico oziroma zaposlenimi v vrtcu. Dela bomo izvajali tudi v popoldanskem času, ob sobotah in nedeljah. Takrat bo tudi največ hrupa,« je povedal Dizdarević in iskreno pripomnil, da se zavedajo tudi bližine stanovanjskega naselja. »Žal drugače ne gre.« Direktor ne vidi nobenih težav tudi pri dovozu do vrtca, ki je na nekaterih mestih zelo ozek. Prav tako je prepričan, da bodo dela končali v predvidenem roku.
Po prenovi bo vrtec Tinkara energetsko precej bolj učinkovit. »To pomeni nižje stroške energije, večjo samooskrbo z elektriko ter izboljšane pogojev za otroke in zaposlene,« je poudaril župan Slapar. Omenil je, da se nadejajo, da bodo del sredstev za naložbo, vredno 1,1 milijona evrov, pridobili tudi prek razpisov ministrstev, ki bodo objavljeni v prihodnjih mesecih.