»Minulo leto bi, kar se poslovnih rezultatov tiče, ocenil kot nekaj srednjega. Na nekaterih sejmih smo se, kar se tiče obiska, že vrnili na predkoronsko raven, na Mednarodnem industrijskem sejmu smo imeli celo rekorden obisk, pri Mednarodnem obrtnem sejmu (MOS) pa nam še malček manjka,« Robert Otorepec, izvršni direktor družbe Celjski sejem, odgovori na vprašanje, kako so zadovoljni z minulim letom. Kot pravi, bi bil rezultat poslovanja v lanskem letu, ki sicer še ni znan, a bo gotovo pozitiven in izgube ne bo več, še boljši, če ne bi nastal obsežen požar, ki je veliko škode povzročil tudi kongresnemu centru. Zagorelo je namreč v delu upravne stavbe s kongresnim centrom, ki jo je imel v najemu zasebnik, v njem pa je bil gostinski lokal.

V Celju pogrešajo še en hotel

Zato so se po požaru lotili obsežne obnove, kongresni center je bil zaprt kar pet mesecev. A to je bila hkrati priložnost, da so ga temeljito prenovili. Zaradi slabih izkušenj pa dela stavbe v bodoče ne bodo več oddajali v najem. »Dejansko prav naš kongresni center postaja vse pomembnejši in bi si ga želeli v prihodnje še krepiti. A glavna težava, s katero se soočamo, je, da v Celju ni niti enega primernega hotela v bližini sejmišča, kamor bi lahko za več dni nastanili goste in organizirali tudi večdnevne dogodke. Tako smo omejeni zgolj na enodnevne,« izpostavi težavo Otorepec. Kot dodaja, se sami gradnje hotela ne bodo lotili, saj bi bil to prevelik finančni zalogaj. Bi pa z veseljem prispevali svoj delež k takšni investiciji, če bi se zanjo pojavil primeren investitor ali konzorcij.

O tem, da bi Celje nujno potrebovalo vsaj še en hotel, je lani, ob jubileju najstarejšega hotela Evropa, potrdil tudi celjski župan Matija Kovač. Povedal je, da Celje že ima zemljišče z ustrezno sprejetim prostorskim aktom, ki je rezervirano za hotelsko dejavnost, stoji pa ob športni dvorani Zlatorog. A na potencialne investitorje še čakajo.

Po 15 letih znova evropska
pasja razstava

Sicer bo tudi letos na sejmišču živahno. Februarja bodo že gostili prvi večji sejem kmetijske mehanizacije Agritech, ki poteka bienalno. V marcu bodo imeli dneve športnega strelstva, ribištva, lovstva, festival kave, Altermed, Flora ter Api Slovenija. Maja pa bodo prvič gostili energetsko konferenco SeeEnergy, ki je nekakšna nadgradnja nekdanjega sejma energetike. »Smo sredi energetske transformacije, zato bo na tej konferenci govor predvsem o temah, značilnih za zeleni prehod,« pravi Otorepec. Septembra bodo znova gostili MOS, zelo pa se veselijo tudi evropske pasje razstave, ki
bo po 15 letih znova gostovala pri nas v Sloveniji. »In to bo eden večjih, celo večji dogodek kot MOS,« napoveduje Otorepec.

Veliko bo tudi drugih, manjših dogodkov. Lani je vse sejme obiskalo okoli 200.000 ljudi, daleč najbolj obiskan je bil MOS, na katerem so zabeležili 60.000 obiskovalcev. Za primerjavo, leto prej, še v koronskem letu, so jih našteli polovico manj. 

Priporočamo