Po podatkih direktorice Zdravstvenega doma Ljubljana Antonije Poplas Susič so v ponedeljek v ambulanti v štirih urah obravnavali 35 pacientov, danes pa so v obeh skupaj do pol desete ure oskrbeli 45 pacientov. Direktorica je poudarila, da navala na ambulanto ni bilo, saj da tak način dela za paciente, ki so ostali brez osebnega zdravnika, poteka že od 3. januarja naprej. Ministrstvo za zdravje je sicer na območju Ljubljane predvidelo kar 19 ambulant za neopredeljene paciente, a je Poplas Susič pojasnila, da za toliko ambulant nimajo dovolj zdravnikov. Če bi želeli vzpostaviti vseh 19 in bi te delale po osem ur dnevno, bi po besedah direktorice dnevno potrebovali 36 zdravnikov samo za te ambulante.
Povedala je, da se je na poziv za delo v teh ambulantah odzvalo 17 koncesionarjev in 17 zdravnikov iz Zdravstvenega doma Ljubljana. Po njenih besedah je večina koncesionarjev pripravljena v omenjenih ambulantah sodelovati enkrat ali dvakrat mesečno, redki bi to delo izvajali enkrat tedensko. Zdravniki iz zdravstvenega doma pa so pripravljeni pomagati večinoma enkrat na teden. Trenutno načrtujejo vzpostavitev šestih ambulant za neopredeljene; ko bosta novi družinski zdravnici v bežigrajski enoti prenehali sprejemati paciente, pa bodo eno ambulanto odprli še tam, je povedala Poplas Susič. Dodala je, da bodo vsi pacienti, ki so v ZD Ljubljana ostali brez osebnega zdravnika, zdravstveno oskrbo še naprej dobivali v tistih enotah zdravstvenega doma, kjer imajo zdravstveno dokumentacijo.
V ZD Ljubljana je trenutno zaposlenih 90 zdravnikov družinske medicine, ki imajo opredeljene paciente. Potrebovali bi jih še okoli deset. Letos naj bi po besedah direktorice zaposlili nove družinske zdravnike. Pogodb z njimi še niso sklenili, je poudarila Poplas Susič, vseeno pa načrtujejo nove zaposlitve, in sicer po enega zdravnika v enotah Bežigrad, Šiška in Polje, v enoti Rakovnik pa naj bi enega zaposlili za opravljanje polovičnega programa družinske medicine.
Razpis za koncesije še ni zaključen
Še vedno je odprt razpis za podelitev koncesij za skupaj štiri programe družinske medicine. Vodja oddelka za zdravje in socialno varstvo na mestni občini Tanja Hodnik je povedala, da trenutno pregledujejo pet prijav in preverjajo priložena dokazila. Če bodo kandidati izpolnjevali pogoje, župan pričakuje, da bodo predvidoma poleti lahko odprli koncesijske ambulante za družinsko medicino.
Glede na to, da sta tako Poplas Susič kot župan Janković izpostavila, da so plače v javnem zdravstvenem domu bistveno slabše kot pri koncesionarjih, nas je zanimalo, ali imajo podatek, koliko zdravnikov, ki trenutno delajo prek koncesije, je bilo pred tem zaposlenih v ljubljanskem zdravstvenem domu. Hodnikova je dejala, da so samo leta 2013 imeli primer zdravnika, ki je delo v zdravstvenem domu neposredno zamenjal za delo pri koncesionarju. Takšnemu neposrednemu prehajanju se zdravniki največkrat izogibajo, saj jim v tem primeru občina na javnem razpisu za koncesijo dodeli 30 odstotkov manj točk, kar pomeni, da imajo manjše možnosti, da bi dobili želeno koncesijo. S tem ukrepom želi občina omejiti odhode iz zdravstvenega doma h koncesionarjem, a zdravniki se mu lahko izognejo: po odhodu iz zdravstvenega doma začasno opravljajo neko drugo delo.