Staro mestno jedro Laškega te dni spreminja podobo. V Kidričevi ulici je veliko gradbišče pri Zdravstvenem domu (ZD) Laško, kjer se je že spomladi začela gradnja prizidka, dela pa so poleti za določen čas nepričakovano zastala. Kot je povedal laški župan Marko Šantej, jim je težave povzročila podtalnica, ki se je nepričakovano pojavila v gradbeni jami. »Projektant je pri pripravi projektne dokumentacije sledil standardnim postopkom in upošteval trenutno znane referenčne podatke o nosilnosti in sestavi tal. Ko se je začela sondaža oziroma izkop gradbene jame, pa so naleteli na podtalnico. Zato so se lotili razširjene in poglobljene raziskave tal, da so prišli do ustrezne tehnične rešitve,« je pojasnil župan Šantej.

Najdba, Krajcer F Tomaž Majcen

Tudi ta krajcar so našli arheologi. Foto: Tomaž Majcen

Gradnja prizidka k ZD se bo zavlekla

Čeprav so rešitev našli in so izvajalci septembra dela nadaljevali, so gradbeni delavci v nadaljevanju naleteli še na ostaline, zaradi katerih so se jim na gradbišču pridružili arheologi. Na območju gradbene jame so namreč našli arheološke ostaline iz različnih obdobij, saj gre za dela na območju registrirane nepremične kulturne dediščine na trškem in arheološkem območju trškega jedra. Kljub temu upajo, da bodo arheologi čim prej sprostili območje in se bo gradnja prizidka prihodnje leto lahko nadaljevala, skoraj zagotovo pa se ne bo končala v predvidenem roku. Kdaj v letu 2026 bo prizidek končan, trenutno ni mogoče napovedati. Prav tako se bo naložba, ocenjena na 3,8 milijona evrov, zaradi dodatnih del v gradbeni jami in arheoloških raziskav podražila.

Zadnja dva meseca so arheologi na območju Aškerčevega trga odkrili večje število najdb, predvsem lončenine, iz obdobja zgodnjega novega veka, srednjega veka, rimskega obdobja in prazgodovine ter zgodnjenovoveško tlakovanje in prazgodovinske stojke.

Matevž Lavrinc, direktor podjetja Arheološke raziskave

Arheologi tudi na Aškerčevem trgu

Jeseni se je občina Laško lotila tudi obnove vodovoda v starem mestnem jedru, vrednost del prve etape pa je ocenjena na nekaj manj kot tri milijone evrov. Ta prva etapa obsega obnovo vodovoda v delu Trubarjeve in Mestne ulice, delu Valvasorjevega trga, delu Aškerčevega trga ter na ulici Pod gradom, s čimer naj bi zmanjšali vodne izgube na vodovodnem sistemu. Ta del investicije bo sofinanciran z evropskimi kohezijskimi sredstvi 2021–2027 prek finančnega instrumenta dogovora za razvoj regij. A tudi na Aškerčevem trgu so trenutno na delu arheologi, ki s sistematičnimi strokovnimi izkopavanji odkrivajo delčke sestavljanke o preteklosti Laškega. »Zadnja dva meseca so arheologi na območju Aškerčevega trga odkrili večje število najdb, predvsem lončenine, iz obdobja zgodnjega novega veka, srednjega veka, rimskega obdobja in prazgodovine ter zgodnjenovoveško tlakovanje in prazgodovinske stojke.

Arheologi na delu v Laškem F Tomaž Majcen

Zadnja dva meseca so arheologi na območju Aškerčevega trga v Laškem odkrili večje število najdb. Foto: Tomaž Majcen

Takšna odkritja predstavljajo neprecenljiv vpogled v zgodovino Laškega ter potrjujejo kontinuiteto bivanja na prostoru starega mestnega jedra od prazgodovine pa vse do danes. Hkrati krepijo našo identiteto in zavedanje, da pripadamo temu čudovitemu kraju, katerega korenine segajo dolga tisočletja nazaj. Tako tudi naša osebna zgodba postaja del laške pripovedi,« pravi Matevž Lavrinc, direktor podjetja Arheološke raziskave, ki je tudi sam Laščan. »Tisto, kar je označeno v Franciscejskem katastru (1823–1869) in je narisal tudi Ojsteršek na svoji risbi iz leta 1857, je res tu. Arheologi so ob izkopavanjih na Aškerčevem trgu naleteli na lepo ohranjeno obzidje, ki je bilo nekoč okoli cerkve sv. Martina. In kdo ve, kaj vse se še skriva pod tlakovci in asfaltom okoli cerkve,« se sprašuje Tomaž Majcen, strokovni delavec Muzeja Laško, ki se veseli novih odkritij. 

Priporočamo