Poplave v začetku avgusta Preddvoru niso prizanesle. »Največ škode je bilo na območju Kokre, kjer je Neškarjev graben. Celotna dolina je spremenjena, uničena je vsa infrastruktura, od elektrike do vode in cest. Plazine in usadi po celotni občini še vedno ogrožajo ključne dostope in vodovode, ceste in kanalizacijo. Resno je poškodovanih sedem mostov, od tega pet na občinskih cestah. Enega je voda odplaknila, zato je obvoz urejen po regionalni cesti,« je posledice uničujoče ujme opisal preddvorski župan Rok Roblek in dodal, da občinski štab civilne zaščite še vedno redno spremlja stanje na terenu ter izvaja interventna dela. Glede na prve ocene stroške sanacije v občini ocenjujejo na 3,6 do 3,8 milijona evrov, poleg priprave ustrezne dokumentacije za pridobitev sredstev pa se po županovih besedah v občini v tem času soočajo tudi z neustreznostjo načina poročanja o škodi v aplikaciji AJDA in neustreznostjo šifrantov.
»Menim, da se država neustrezno loteva popisa škode, saj so mehanizmi popolnoma zastareli in mestoma neustrezni. Povsem zgrešeno se mi zdi tudi to, da država zavlačuje z izplačevanjem svojih rednih obveznosti. Tako na primer že več kot leto dni po sklepu o odobritvi čakamo pogodbo in sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost, medtem ko smo investicijo zaključili decembra lani. Pa nismo edini! Gre za prepotrebna likvidnostna sredstva občin, ki bi jih država morala nemudoma zagotoviti,« je bil jasen Roblek. Kot je dejal, ga te dni skrbi tudi stanje v občinskih vodotokih, ki se jeseni običajno ne umirijo, zato jih v sodelovanju s koncesionarjem interventno urejajo. »Naša občina je trenutno tudi sredi največje investicije v zgodovini občine, vredne 7,5 milijona evrov in namenjene povečanju šolskih kapacitet ter ureditvi delilne kuhinje z jedilnico in nove športne dvorane. Zaključujemo projekt Športnega parka in Poslovne cone Preddvor, kjer predvidevamo pridobitev uporabnega dovoljenja v prihodnjih dneh. Pripravljamo se tudi na gradnjo kanalizacije in vodovoda v Potočah in delu naselja Bašelj, pri čemer bo skupna investicija znašala okrog 4 milijone evrov. Prav tako snujemo projekt oskrbe z vodo v Preddvoru in okoliških vaseh, ki še nimajo javnega vodovoda,« je pojasnil Roblek.
Zahteven petdnevni poseg
Pred preddvorsko občino pa je še en pomemben septembrski izziv: popolna izpraznitev jezera Črnava, ki jo načrtujejo proti koncu meseca, ko je najprimernejši čas za vodne ptice in ostale živali. Gre za poseg v umetno jezero, nujen vsakih sedem do deset let, s katerim poskrbijo za utrditev sifona, saj je zemljina propustna in jezero pušča, kar statično ogroža jezersko okolico. »Jezerska gladina se znižuje približno pet centimetrov na uro. Vse skupaj bo trajalo štiri do pet dni, vmes se bo opravilo še plašenje oziroma izlov rib, pri čemer bo obvezno sodelovanje Direkcije za vode, Zavoda za varstvo narave, Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Ribiške družine Kranj, Zavoda za ribištvo in drugih pristojnih institucij. V projekt je za zagotavljanje minimalnega vpliva na okolje vključenih več kot 20 posameznikov z različnih področij,« je potek posega opisal Rok Roblek. Glede rib v jezeru je dodal, da so se te glede na prakso ob zadnjih praznjenjih jezera umaknile navzgor po potoku Bistrica in se kasneje same vrnile v jezero oziroma so jih izlovili ribiči ter jih prestavili na drugo lokacijo.
Žal pa sta na precej slabšem glasu v občini Preddvor še vedno hotel Alma in grad Hrib, nekdaj največja okrasa jezera Črnava in tamkajšnjega klimatskega letovišča. Saga o zapečatenem hotelu in gradu, ki sta potrebna temeljite adaptacije in kjer novi tuji lastnik načrtuje gradnjo športne dvorane ter zunanjih športnih površin, notranjega bazena in mednarodne šole, se nadaljuje. »Po naših informacijah lastniki še nimajo potrjenega konservatorskega načrta za območje gradu in grajskega parka. Sicer smo z lastniki v stiku in smo vzpostavili ustrezen odnos. Treba je še definirati vsebinske vrzeli in diskrepance. Ocenjujem, da bo morda jesen plodna,« se nadeja preddvorski župan.