Zdravniki, zaposleni v Zdravstvenem domu Logatec (ZDL), so v torek z javnim pismom izrazili nasprotovanje nameri občine, da se presežek, ki ga je ustvaril zdravstveni dom, prelije v občinski proračun. Iz letnega poročila je sicer razvidno, da ima ZDL presežek v višini 2,3 milijona evrov. Skoraj 30 zdravnikov različnih specializacij je v pismu opozorilo župana Berta Menarda in občinski svet, da bo v primeru odvzema sredstev dostopnost do zdravstvenih storitev okrnjena. Dodajajo, da bodo v primeru odvzema premislili, ali bodo še naprej delali »pod okriljem ustanove s tako mačehovskim ustanoviteljem. Marljivejših in bolj urejenih delovnih pogojev ter ponudb za naše delo je v okoliških zdravstvenih domovih več kot dovolj za vse nas.« Direktorica Urška Tomič nam je potrdila, da je mogoča kolektivna odpoved, če bi se presežek prelil v proračun. »Če bi se namera občine uresničila, kot direktorica ne morem zagotoviti, da bodo podpisniki tega pisma ostali v zdravstvenem domu. Napela bom vse svoje moči, da bodo Logatčani deležni zdravstvenih storitev, bojim pa se, kaj bo sledilo.« Dodaja, da so izjavo podpisali vsi zdravniki z izjemo tistih, ki so bili odsotni. Podporo izjavi zdravnikov je izrazilo še skoraj 50 drugih zaposlenih.

Presežek za prizidek

Gradnjo prizidka sofinancira Občina Logatec v sodelovanju z Lekarno Ljubljana. Celotna investicija v prizidek z ureditvijo vseh prostorov bo stala približno tri milijone evrov, lahko preberemo na spletni strani Lekarne Ljubljana. Ta bo za gradnjo prispevala približno 1,8 milijona evrov. Prizidek s tremi nadstropji bo imel približno 1170 kvadratnih metrov uporabnih površin. Lekarna bo zasedla 300 kvadratnih metrov pritličja, v nadstropju in mansardi pa bo dodatne prostore dobil zdravstveni dom. Gradnja prizidka pa naj bi bila po napovedih dokončana do jeseni letos.

Občina za dokončanje projekta prizidka zdravstvenega doma potrebuje 1,2 milijona evrov. Za dokončanje centra za duševno zdravje pa bi bilo potrebnih nekaj več kot 616.000 evrov. Na občini so želeli, da ZDL sam investira presežek v dokončanje investicij, vendar dogovor ni bil uspešen. Odločili so se, da uveljavijo pravico ustanoviteljice in zahtevajo vplačilo presežka v občinski proračun, o čemer so glasovali na včerajšnji seji občinskega sveta. Za ta korak so odločili, ker bi bili zaradi pomanjkanja investicijskih sredstev in cen energentov za dokončanje investicij primorani najeti posojilo po visokih obrestnih merah. Direktorica Tomič poudarja, da so v zdravstvenem domu presežek ustvarili z namenom prenove dotrajanih prostorov. »Ta denar imamo že razporejen za druge potrebe zdravstvenega doma, recimo za prenovo šolskega dispanzerja, urgence in drugih neodložljivih stvari, zaradi katerih smo vsa ta leta varčevali in ustvarili presežek. Občina sicer od nas želi več denarja, kot ga je potrebnega za prizidek in center.« Tudi zdravniki opozarjajo, da je presežek rezultat njihovega »garanja in varčevanja« in bi moral biti namenjen obnovi prostorov, ki so po njihovem mnenju dotrajani, vlažni in neprimerni. Zdravniki, ki v pismu izražajo podporo vodstvu, dodajajo, da so sredstva »načrtovana za nakup nepogrešljive opreme ambulant in diagnostičnih aparatov ter obnovo prostorov«. Poudarjajo, do so v preteklosti že večkrat opozarjali na neustrezne delovne pogoje in hudo prostorsko stisko, ki so se v letih zaradi naraščanja prebivalstva in oblikovanja novih programov in novih zaposlitev le še stopnjevali.

Občinski svet je včeraj pozno popoldne izglasoval preliv sredstev v občinski proračun z dodatkom, da se sredstva namenijo za zdravstveno dejavnost. Od 20 prisotnih svetnikov jih je 12 glasovalo za, dva sta bila vzdržana, eden pa je bil odsoten.
Za zdaj ni jasno, kaj bo naslednji korak zaposlenih, ki so podpisali pismo nasprotovanja. 

Priporočamo