O obvozni cesti Sadinja vas smo že pisali. Občani, zbrani v civilno iniciativo Sostro, že leta nasprotujejo cesti, ki jo je marca potrdil ljubljanski mestni svet. Glede ceste se je v zadnjem letu opozicija v četrtni skupnosti omehčala, saj naj bi obvoz razbremenil zelo ozko cesto skozi naselje, nasprotovanje kamnolomu pa je ostalo. Graditi naj bi začeli leta 2025. Občani trdijo, da bo cesta namenjena izključno oskrbi kamnoloma, ki mu široko nasprotujejo, pri čemer osnovne dejavnosti v kamnolomu niti ni več, ampak le še predelovalnica gradbenih odpadkov, ki jo upravlja zasebno podjetje KPL. Želijo si, da bi predelavo izvajali na lokaciji bližje obvoznici. Rado Liković, Milan Škrjanc in Srečko Vrečar iz civilne iniciative Sostro nasprotujejo tako kamnolomu kot obvozni cesti. »Prometna študija ugotavlja, da cesta ne bi bila potrebna, če ne bi bilo tovornega prometa. Glavnina tovornega prometa pa so tovornjaki, ki vozijo v kamnolom,« začne razlagati Škrjanc.

Odzvali smo se povabilu, da si skupaj ogledamo traso obvozne ceste, in se pogovorimo lastniki kmetijskih zemljišč, ki jim grozi razlastitev. »Imam 12 hektarov veliko kmetijo z 28 glavami živine. Cesta se bo neposredno približala hiši, zemljo, ki jo imam v enem kosu, pa bo razdelila na tri dele,« nam pove 60-letni Vrečar. »Kolobarimo in pridelujemo vse poljščine, vse, kar pridelamo, ostane v Ljubljani,« doda šestdesetletnik, ki se med pogovorom večkrat ustavi, da ga ne premagajo čustva. Po njihovih izračunih bi cesta ogrozila približno sedem hektarov obdelovanih površin več kot pol ducata kmetovalcev. Sam bi izgubil približno hektar najboljše zemlje. Načrtovana cesta se bo odcepila pri bencinski postaji pred Sadinjo vasjo in presekala celovito obdelovalno območje. Takoj za Vrečarjevo domačijo v neposredni bližini kamnoloma se bo obvoznica razcepila. En krak bo šel do kamnoloma, drugi pa do Podlipoglava, kjer se bo združil z glavno cesto, ki vodi do Grosuplja.

Najboljša zemlja

Vrečar trdi, da naj bi v primeru razlastitve dobili osem evrov za kvadratni meter. Poudarjajo, da ni problem površina, ampak kvaliteta. »Cesta bo šla čez našo najboljšo njivo. Edino, ki je na ravnem, in ki je najbolj rodovitna,« nam pove Tina Potočnik Vrhovnik, ki jo zmotimo med opravki na kmetiji, obkroženi z vaškimi otroki. »Na naši kmetiji smo že tri generacije,« nadaljuje 34-desetletnica. »Ukvarjamo se s kmetijstvom in pridelavo zelenjave, ki jo prodajamo na glavni tržnici v Ljubljani.« Z možem Andrejem sta oba v tridesetih in opravljata tudi druge dejavnosti, se pa z kmetijstvom preživljajo njeni starši. Dokler ni postalo jasno, da bo šla cesta čez njihovo zemljo, sta nameravala prevzeti kmetijo. Zdaj nista več prepričana, ali se bo splačalo. »Ko smo izvedeli, da bo šla cesta čez naša polja, se nam je sesul svet. Saj sami vidite, kako lepa njiva je. Vse je na ravnem. Vse ostalo imamo na bregu, kar je težko obdelovati s traktorjem. Če bo šla cesta res tu čez, lahko samo nehamo kmetovati.« Načrtovana cesta je kmetijo ujela v najbolj kočljivem trenutku v življenju kmečkega gospodarstva – ko mladi rod razmišlja, da bi prevzel kmetijo od staršev. Tudi Vrečar je pripravljal mlado prevzemnico, vendar tudi on ni prepričan, ali jo bo po zgrajeni cesti to še vedno zanimalo. »Hči je želela prevzeti kmetijo. Odkar so jasni načrti za obvozno cesto, o tem noče več slišati. Če bo tu cesta, nima smisla, da nadaljuje,« žalostno naznani Vrečar.

Česar ne veš, tega se bojiš

»Oni obdelujejo cesto, občina je namreč brez vednosti lastnikov spremenila namensko rabo zemljišč v cesto. Ta radič zdaj raste na cesti, brez vednosti lastnikov,« kmetovalca dopolni Likovič. »Od kamnoloma imamo razpokane hiše zaradi miniranja v preteklosti. Imamo samo hrup in prah,« nadaljuje. »Nam je zaradi kamnoloma presahnil studenec,« ga dopolni kmetovalka. Trdijo, da je občina do njih ignorantska. Ko so merili zemljišče, jih niso obvestili, pa čeprav so se vozili po njihovi zemlji. Tudi za dokončno odločitev za izvedbo ceste so izvedli pred kratkim. »Če nečesa ne veš, se tega bojiš,« pojasni Škrjanc. »Naj na občini vidijo, kaj delajo,« preslišimo komentar družine Potočnik Vrhovnik, ko pozira našemu fotografu na svoji zemlji, ki bo kmalu obvoznica. »Borili se bomo do konca, če bo treba, tudi na sodišču. Zemlje ne bomo dali prostodušno,« zatrdi gospodar Vrečar.

Priporočamo