Nagrado OpenAI learning impact so ustvarjalci chatGPT letos podelili prvič. To priznanje postavlja aplikacijo Kobi med najboljša izobraževalna orodja na svetu, izbrana med več kot 1900 prijavami na uglednem tekmovanju Tools Competition. Učni pripomoček Kobi, ki je plod slovenske inovativnosti in znanja, je pri opismenjevanju pomagal že tisočerim slovenskim otrokom in ga je v minulem šolskem letu v osnovne šole uvedlo tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v prilagojeni različici Kobi v šoli. Poleg nagrade OpenAI je aplikacija prejela tudi finančno podporo Tools Competition v kategoriji pospeševanje učenja, kar dodatno potrjuje njeno učinkovitost in inovativni pristop k izobraževalni tehnologiji. Z novim kapitalom si primorska ekipa obeta nadaljnjo rast in pospešen razvoj visokokakovostnega učnega pripomočka.
Novi Kobi v angleškem jeziku
»Počaščeni smo, da smo prejeli priznanje tekmovanja Tools Competition in OpenAI,« je dejala Ursula Lavrenčič, soustanoviteljica in direktorica podjetja Hopalai. »Naše poslanstvo je s Kobijem izboljšati prakso treninga branja za otroke, ki imajo težave, vendar naša rešitev odlično deluje za vse otroke, ki se učijo brati. Z znanjem, ki smo si ga pridobili v slovenskem govornem okolju, zdaj pripravljamo učni pripomoček, prilagojen za angleški jezik.« Novi Kobi bo oktobra, ob mesecu ozaveščanja o disleksiji, izšel na ameriškem trgu. Prinesel bo personalizirane, na znanstveni podlagi temelječe strategije učenja, kot so vgrajeno glaskovanje, povratne informacije v realnem času in prepoznavanje govora, vse to prek otroku prijazne interaktivne uporabniške izkušnje.
Tools Competition je globalna pobuda, usmerjena v pospeševanje učnih rezultatov in spodbujanje izobraževalnih inovacij s financiranjem in podporo izobraževalnih tehnologij. Tekmovanje podpirajo različne filantropske organizacije in si prizadeva vplivati na več kot 107 milijonov učencev do leta 2026. OpenAI pa je vodilno svetovno raziskovalno in izvedbeno podjetje na področju umetne inteligence, katerega poslanstvo je zagotoviti, da umetna inteligenca koristi vsemu človeštvu. Ob objavi pomembnega dosežka ekipe iz Vrtojbe je podpredsednica za globalne zadeve pri OpenAI zapisala: »Kobi ima bogate izkušnje pri uporabi umetne inteligence za izboljšanje izobraževalnih virov za otroke s posebnimi potrebami in navdušeni smo, da lahko izpostavimo njihov inovativni pristop k podpori učencem z disleksijo. Veselimo se, da bomo videli, kako lahko Kobijevi učni pripomočki, podprti z umetno inteligenco, pomagajo tudi otrokom v ZDA doseči njihov potencial.«
Osebna izkušnja z disleksijo
Hopalai je slovenski startup, ki so ga soustanovili Ursula Lavrenčič, Marko Fornazarič in Auke Touwslager. Osebna izkušnja Lavrenčičeve z vzgojo otroka z disleksijo ji daje zelo intimno razumevanje izzivov, s katerimi se soočajo učenci s težavami z branjem. Njena predanost je bila odločilna gonilna sila za zagon projekta Kobi. Ekipa se je posvetila ustvarjanju vplivnih izobraževalnih orodij, kar se je začelo z obsežnimi raziskavami in testiranji. Leta 2023 je njihova vizija za globalni vpliv prejela pomembno podporo podjetja Outfit7, ustvarjalca globalno uspešne franšize Talking Tom and Friends v predsemenskem finančnem krogu. Ta podpora je pospešila razvoj in doseg inovativne aplikacije za branje Kobi, ki ji bosta nagradi OpenAI v višini 100.000 dolarjev nepovratnega kapitala in 25.000 dolarjev kreditov ter tekmovanja Tools Competition v višini 150.000 dolarjev omogočili nadaljnjo nadgradnjo.