Zato zakonodaja zahteva čedalje strožje preverjanje poslovnih partnerjev, kar povečuje pritisk na skladnost poslovanja v podjetjih. Ta lahko z rešitvami družbe Dun & Bradstreet uvedejo avtomatizacijo procesov in tako občutno znižajo stroške v primerjavi z ročnim izvajanjem postopkov.
Celotni prihodki na zaposlenega 297.644 evrov
Finalisti izbora Gazela v gorenjski regiji pomembno prispevajo h konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, je na podlagi ključnih kazalnikov uspešnosti pokazala analiza družbe Dun & Bradstreet, vodilnega svetovnega ponudnika poslovnih podatkov in analitike. V razmerju do finalistov regijskih izborov ustvarjajo 11,23 odstotka celotnih prihodkov, 7,65 odstotka sredstev in 7,13 odstotka kapitala, s 75.140 evri dodane vrednosti na zaposlenega pa povprečje v gospodarstvu presegajo za 24 odstotkov in s tem izkazujejo visoko produktivnost. Pohvalijo se lahko tudi z visoko vrednostjo celotnih prihodkov na zaposlenega – ta znaša 297.644 evrov, kar je nad povprečjem v gospodarstvu (267.397 evrov) in tudi nad povprečjem med finalisti regijskih izborov (261.126 evrov). Finalisti gorenjske regije prav tako izstopajo po svoji stabilnosti in nizki zadolženosti. Pri 64 odstotkih njihova stabilnost za 14 odstotnih točk presega povprečje slovenskega gospodarstva, delež dolgov v financiranju, ki znaša 29,07 odstotka, pa je za skoraj 16 odstotnih točk nižji od povprečja v gospodarstvu, kar odseva zanesljivost in odpornost teh podjetij ter odgovorno upravljanje financ.
Tveganja pri skladnosti poslovanja ogrožajo podjetja
Tehnologije omogočajo enostavno in hitro ustvarjanje lažnih identitet, kar izkoriščajo predvsem kriminalci. Ob pomoči umetne inteligence lahko z le nekaj kliki ustvarijo identiteto podjetja, izdelajo logotipe in postavijo spletno stran – vse to v času, ki ga potrebujete za pripravo skodelice kave. Čezmejna analiza postaja vse zahtevnejša, saj so prej javno dostopni registri končnih dejanskih lastnikov zaradi nasprotujočih si zakonov o zasebnosti ali plačilnih zidov čedalje težje dostopni. Poleg tega je pomanjkanje standardizacije med državami, pri čemer ima vsaka svoje predpise, izvedbo in zahteve pri dokumentaciji, velik izziv za pristojne organe pri ugotavljanju končnih dejanskih lastnikov na svetovni ravni. Skladnost z mednarodnimi in lokalnimi zakonodajnimi zahtevami, zlasti na področju preprečevanja pranja denarja, podjetjem povzroča dodatne stroške in izzive. Za podjetja, ki izvajajo postopke skrbnejšega preverjanja identitete strank, gre za tako imenovana »Know Your Client« (KYC) in »Know Your Business« (KYB), je posebno pomembno, da poskrbijo za skladnost s predpisi, učinkovito zbirajo in preverjajo podatke o podjetjih v svojem portfelju ter se zavarujejo pred tveganji.
Z avtomatizacijo večja zanesljivost programa skladnosti
Avtomatizacija procesov KYC oziroma KYB omogoča hitrejše in natančnejše ukrepanje, to pa pripomore k boljšemu obvladovanju tveganj in večji konkurenčni prednosti na trgu. Dun & Bradstreet ponuja brezplačni preizkus globalne rešitve D & B Risk Analytics Compliance Intelligence, ki z avtomatizacijo procesov za zagotavljanje skladnosti podjetjem olajša prilagajanje različnim mednarodnim in lokalnim zakonodajnim zahtevam. Poleg tega rešitev omogoča hitro in natančno zbiranje ter preverjanje podatkov, kar zmanjšuje napake in pospešuje postopke. Napredne tehnologije, kot so digitalizacija, računalništvo v oblaku in podatkovne tehnologije, omogočajo enostavno integracijo rešitev D & B z IT-sistemi, da avtomatizacija poteka nemoteno in v realnem času.
Damir Simonovič je analitik v družbi Dun & Bradstreet.