Prah zaradi Dončičeve menjave kluba v ligi NBA se še nekaj časa ne bo polegel. Razlogov, zakaj so Dončića napotili v košarkarski klub Los Angeles Lakers (LA Lakers), je vodstvo franšize Dallas Mavericks podalo več, pri čemer ni izključeno, da so privlečeni za lase. Kot je v nedeljo za Pop TV izjavila Mirjam Poterbin, mati Luke Dončića, v Dallas Mavericks »niso povedali pravih razlogov, zakaj so sprejeli tako odločitev«.

Medtem ko o resničnih razlogih za Dončićevo zamenjavo lahko le ugibamo, v ospredje sili dejstvo, da bi morali pri Dallasu po zaključku letošnje sezone seči globlje v žep. Dončić bi namreč tedaj izpolnil izredno zahtevne pogoje za sklenitev tako imenovane supermaks pogodbe, po kateri bi mu igranje košarke za Dallas v prihodnjih petih letih prineslo 345 milijonov dolarjev. To bi predstavljalo rekordno vsoto, ki jo je kateri koli košarkar prejel v ligi NBA. Guverner in solastnik franšize Dallas Mavericks Patrick Dumont je pred dnevi za The Dallas Morning News zatrdil, da razlog za Dončićevo zamenjavo ni bila supermaks pogodba.

13,62 mrd. $ so celotne obveznosti Las Vegas Sands znašale konec lanskega decembra.

Lahko bi prejel 418 milijonov

Po prisilni menjavi kluba lahko Dončić v prihodnji sezoni sklene štiriletno pogodbi v višini 228,4 milijona evrov, medtem ko bo na podlagi aktualne pogodbe, ki je po njegovem odhodu v LA Lakers še naprej v veljavi, za petletno obdobje prejel 215 milijonov evrov. Pogodba je veljavna do sezone 2026/2027, pri čemer ima Dončić možnost, da jo po koncu prihodnje sezone prekine. Kot je novinar Bobby Marks s kabelske televizije ESPN pojasnil na omrežju X, bi bil lahko Dončić spet upravičen do podpisa supermaks pogodbe leta 2028, se pravi v enajstem letu igranja v ligi NBA (trenutno je v sedmem letu). Takrat bi za petletno obdobje lahko prejel 418 milijonov dolarjev.

Od leta 2023 ima franšiza Dallas Mavericks nove večinske lastnike. Takrat se je Marc Cuban, ki je v lastništvo Dallas Mavericks vstopil leta 2000, odločil prodati 73-odstotni lastniški delež eni najbogatejših zemljank Miriam Adelson, njeni hčerki Sivan Dumont in zetu Patricku Dumontu za okoli 3,5 milijarde dolarjev. Po oceni revije Forbes je vrednost Dallas Mavericks lani znašala 4,7 milijarde dolarjev, s čimer se uvršča na deveto mesto lestvice najvrednejših klubov v ligi NBA. Na prvem mestu je z 8,8 milijarde dolarjev ocenjene vrednosti Golden State Warriors, sledita New York Knicks (7,5 milijarde dolarjev) in LA Lakers (7,1 milijarde dolarjev).

Po odprodaji premoženja v svetovni igralniški meki se je Las Vegas Sands osredotočil na poslovanje in širitev v Macauu in Singapurju.

Revija Forbes je lani premoženje Miriam Adelson ter njene družine ocenjevala na 32 milijard dolarjev, s čimer je bila uvrščena na 53. mesto najbogatejših oseb na svetu. Pred zaključkom nakupa skoraj tričetrtinskega lastniškega deleža Dallas Mavericks je podjetje v lasti Adelsonove objavilo, da prodaja za dve milijardi dolarjev delnic družbe Las Vegas Sands, iztržek od prodaje pa bo namenjen za nakup nedoločene profesionalne športne ekipe. Dan zatem je bilo razkrito, da gre za Dallas Mavericks.

Prodaja lasvegaških naložb

V Izraelu rojena zdravnica Miriam Adelson je vdova po Sheldomu Adelsonu, ki je leta 2021 umrl v 87. letu starosti. Pod taktirko Adelsona je nastal eden največjih igralniških imperijev na svetu Las Vegas Sands. Po prodaji paketa delnic, vrednega dve milijardi dolarjev, je Adelsonova skupaj z družino v igralniški skupini Las Vegas Sands obdržala približno 51-odstotni lastniški delež, kot je razvidno iz letnega poročila o poslovanju Las Vegas Sands za leto 2023. Na newyorški borzi, kjer kotirajo njegove delnice, je tržna kapitalizacija Las Vegas Sands včeraj znašala okoli 30 milijard dolarjev.

Družina Miriam Adelson ima še vedno v lasti dnevni časopis Las Vegas Review-Journal, ki ima v ameriški zvezni državi Nevada najvišjo naklado, od leta 2021 pa v Las Vegasu nima več igralnic in hotelov. Za 6,25 milijarde dolarjev jih je Las Vegas Sands prodal dvema ameriškima finančnima skladoma. Eden je tudi v Sloveniji dobro poznan – Apollo Global Management, ki je leta 2016 skupaj z Evropsko banko za obnovo in razvoj prevzel Novo KBM, nekaj let kasneje pa sta jo z mastnim zaslužkom preprodala madžarski OTP banki. Nakup lasvegaških dejavnosti od družbe Las Vegas Sands je Apollo stal 2,25 milijarde dolarjev, medtem ko je finančni sklad Vici Properties za nakup nepremičnin odštel štiri milijarde dolarjev. Vici Properties je nastal leta 2017 z odcepitvijo od družbe Caesars Entertainment Corporation. Ta je pred tem leta 2015 zaradi neobvladljivih finančnih težav sprožila insolvenčni postopek, podoben prisilni poravnavi po slovenski zakonodaji. Do leta 2010 je Caesars Entertainment Corporation poslovala pod imenom Harrah's Entertainment Inc. Slednji je leta 2007 v sodelovanju z novogoriškim Hitom na Goriškem nameraval zgraditi ogromen igralniško-zabaviščni center – slovenski Las Vegas, v katerega so bili Američani pripravljeni vložiti milijardo evrov, a so se načrti na koncu izjalovili.

Julija 2023, nekaj mesecev preden sta družini Adelson in Dumont pridobili večinski lastniški delež franšize Dallas Mavericks, so v mestu Irving v bližini Dallasa kupili 108 hektarjev veliko zemljišče. Za kakšne namene bi se zemljišče lahko uporabljalo, niso hoteli komentirati.

Leta 2020, ko je svetovnemu gospodarstvu epidemija covida zadala močan udarec, so se prihodki Las Vegas Sands znižali za skoraj tri četrtine oziroma dobrih deset milijard dolarjev, na 3,6 milijarde dolarjev, v primerjavi s preteklim dobičkonosnim poslovanjem pa je družba končala globoko v rdečih številkah – čista izguba je znašala 2,14 milijarde dolarjev.

Po odprodaji premoženja v svetovni igralniški meki se je Las Vegas Sands osredotočil na poslovanje in širitev v Macauu in Singapurju. Las Vegas Sands, ki zaposluje skoraj 39.000 delavcev, ima v lasti šest luksuznih integriranih letovišč, od tega pet v Macauu, enega pa v Singapurju, ki vključujejo igralnice, zabaviščne in maloprodajne centre, kongresne in razstavne prostore, 200 restavracij, hotele, v katerih imajo več kot 14.200 sob in suit …

Village Walk RE 2 LLC, hčerinska družba Las Vegas Sands, je julija 2023, nekaj mesecev preden sta družini Adelson in Dumont pridobili večinski lastniški delež franšize Dallas Mavericks, v mestu Irving v bližini Dallasa kupila 108 hektarjev veliko zemljišče. Kot je poročal Las Vegas Review-Journal, v Las Vegas Sands niso hoteli komentirati, za kakšne namene bi se zemljišče lahko uporabljalo, vendar je dovolj veliko za integrirano letovišče z igralnicami, vključno z novo areno za Dallas Mavericks, če bo nekega dne igralništvo v zvezni državi Teksas legalizirano.

Milijardni dolgovi

Po poroki s Sivan Ochshorn, hčerko Miriam Adelson iz njenega prvega zakona, se je guverner franšize Dallas Mavericks Patrick Dumont leta 2010 zaposlil v Las Vegas Sands. Sprva je nekaj let opravljal različne vodstvene funkcije na nižjih ravneh, leta 2016 pa je bil imenovan za prvega finančnika. Leta 2021 je Dumont, ki se je pred zaposlitvijo v igralniški skupini ukvarjal z investicijskim bančništvom, postal glavni izvršni direktor Las Vegas Sands, v katerem je danes tudi predsednik.

Pred dnevi je Las Vegas Sands objavil rezultate poslovanja v zadnjem kvartalu preteklega leta. Na ravni skupine so prihodki od prodaje znašali 2,9 milijarde dolarjev, kar je bilo 0,7 odstotka manj kot v zadnjem kvartalu leta 2023. Ob tem se je dobiček iz poslovanja (EBIT) znižal za okoli 17 odstotkov oziroma 120 milijonov dolarjev, na 590 milijonov dolarjev, čisti dobiček pa za 16,4 odstotka oziroma za 77 milijonov dolarjev, na 392 milijonov dolarjev.

Guverner Dallas Mavericks Patrick Dumont se je po poroki z Sivan Ochshorn, hčerko Miriam Adelson iz prvega zakona, zaposlil v eni od največjih igralniških skupin na svetu Las Vegas Sands, kjer je danes predsednik in glavni izvršni direktor.

Tudi v tretjem četrtletju lanskega leta je Las Vegas Sands na medletni ravni občutno znižal čisti dobiček: za dobrih 21 odstotkov oziroma 96 milijonov dolarjev. Po drugi strani je igralniška skupina v prvem kvartalu lanskega leta čisti dobiček na medletni ravni povečala za dobrih 300 odstotkov oziroma 438 milijonov dolarjev, na 583 milijonov dolarjev, medtem ko se je čisti dobiček v drugem kvartalu povišal za dobrih 15 odstotkov oziroma 56 milijonov dolarjev in je znašal 424 milijonov dolarjev.

Konec lanskega decembra so celotne obveznosti Las Vegas Sands znašale 13,62 milijarde dolarjev, kar je nekoliko manj kot leto pred tem. Kot je družba razkrila v letnem poročilu poslovanja za leto 2023, so lani zapadle v plačilo obveznosti v višini 1,9 milijarde, letos bodo v višini 3,57 milijarde, prihodnje leto 3,54 milijarde, v letih 2027 in 2028 pa 0,7 milijarde oziroma 1,9 milijarde dolarjev. »Če nam ne bo uspelo refinancirati obveznosti ali ustvariti zadostnega denarnega toka iz poslovanja za pravočasno odplačilo dolgov, bomo morda prisiljeni poiskati nadomestne oblike financiranja, prodati določena sredstva ali zmanjšati kapitalske izdatke in druge investicije oziroma ne izplačati dividend,« so pojasnili v Las Vegas Sands in dodali, da ni nobenega zagotovila, da bi bila katera koli od teh možnosti na voljo pod zadovoljivimi pogoji.

Priporočamo