Savinjsko-zasavske gazele so pomemben del slovenskega gospodarskega mozaika ter imajo velik potencial za nadaljnjo rast in razvoj, je pokazala analiza družbe Dun & Bradstreet, vodilnega svetovnega ponudnika poslovnih podatkov in analitike. V obdobju nestabilnih geopolitičnih razmer je za podjetja izjemno pomembno, da redno spremljajo svoje poslovne partnerje. Za vpogled v plačilno disciplino na svetovni ravni se lahko vključijo v D & B Global Trade Exchange Program.
Dodana vrednost na zaposlenega občutno višja kot v gospodarstvu
Finalisti iz savinjsko-zasavske regije pomembno prispevajo h konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, saj v primerjavi s finalisti preostalih regijskih izborov ustvarjajo 10,16 odstotka celotnih prihodkov, 7,45 odstotka sredstev in 7,36 odstotka kapitala. Po analizi družbe Dun & Bradstreet njihova dodana vrednost na zaposlenega znaša 79.702 evra, kar je občutno nad povprečjem slovenskega gospodarstva (60.645 evrov). Podobno velja za čisti poslovni izid na zaposlenega, ta je s 25.342 evri več kot dvakrat višji od povprečja gospodarstva (12.227 evrov). To kaže na visoko produktivnost in donosnost savinjsko-zasavskih gazel. Stabilnost finalistov savinjsko-zasavske regije je izjemno dobra – z vrednostjo 68 odstotkov so za 18 odstotkov nad povprečjem slovenskega gospodarstva in le za odstotek zaostajajo za povprečno stabilnostjo finalistov preostalih regijskih izborov. Hkrati so to nizko zadolžena podjetja – njihov delež dolgov v financiranju je 26,59 odstotka, kar je precej nižje od povprečja gospodarstva (44,62 odstotka) in primerljivo s povprečjem finalistov drugih regijskih izborov (24,96 odstotka).
Že dan zamude s plačilom lahko kaže na resne težave
Plačani računi so temelj dobrih poslovnih odnosov, saj ustvarjajo zaupanje med podjetji in zagotavljajo stabilen denarni tok, ki je ključnega pomena za dolgoročno uspešnost. Medtem ko kak dan zamude s plačilom ali dobavo nekoč še ni bil resno opozorilo na težave, danes podjetja tega ne smejo več prezreti, saj lahko s tem ogrožajo lastno likvidnost. Poleg tega lahko neporavnani računi ovirajo sposobnost podjetja za vlaganje v rast in inovacije. Strokovnjaki družbe Dun & Bradstreet podjetjem priporočajo proaktivno spremljanje partnerjev, kar vključuje redno preverjanje bonitetnih in analitičnih ocen ter redno spremljanje dejavnosti in bilanc poslovnih partnerjev, pri čemer je pomembno upoštevati celotno sliko – tudi to, kako se partnerji odzivajo v kriznih razmerah ter kakšni so trendi pri dobavnih rokih, nakupih in plačilih. Na podlagi zanesljivih informacij lahko pripravijo jasne smernice za odobravanje plačilnih odlogov ter sprejmejo ukrepe, kot sta skrajševanje plačilnih rokov za manj zanesljive partnerje ali zahteva po predplačilih.
Dostop do svetovne baze podatkov o plačilih
Vpogled v plačilne navade podjetjem pomaga izboljšati finančno poslovanje in učinkoviteje upravljati tveganja. S programom D & B Global Trade Exchange Program dobijo dostop do največje baze podatkov o plačilih na svetovni ravni. Na podlagi primerjave, kako stranke plačujejo drugim, lahko prepoznajo morebitne težave, kot so zamude pri plačilih, in ukrepajo pred nastankom večjih težav. Program prav tako prispeva k zmanjšanju dni neplačanih terjatev in podjetjem omogoča boljše obvladovanje denarnega toka. Za sprejemanje optimalnih odločitev dobijo uporabniki programa ekskluziven dostop do dodatnih analiz in poročil o plačilnih vzorcih strank skozi
čas (D & B Payment Performance Insights). Na podlagi podatkov lahko pravočasno prilagodijo svoje strategije in zavarujejo svoje poslovanje pred finančnimi tveganji, ki jih prinaša slaba plačilna disciplina.