Nagrade, ki jih kot edini v Sloveniji podeljujemo na področju inovacij v gospodarstvu, niso le priznanja najboljšim inovatorjem, temveč v širši javnosti promovirajo vlogo inovatorjev, ki so velikokrat spregledani.
Šestnajst inovacijskih predlogov
Inovacije, ki so jih inovatorji prijavili na določen regionalni razpis, so člani regijskih komisij ocenili na podlagi opisa problema in njegove rešitve, razsežnosti inovacije, opisa stanja na področju inovacije, zaščite inovacije, inovacijske ekipe, uporabnika, trga ter finančnih in trajnostnih učinkov. V skladu z metodologijo ocenjevanja komisije so bila podeljena različna priznanja in za izbor na nacionalni ravni predlagane najmanj tri najbolje ocenjene zlate regionalne inovacije.
Tudi na Gorenjskem dokazujemo, da imamo inovativnost v krvi. Na razpis za podelitev priznanj najboljšim inovacijam Gorenjske za leto 2024 je prispelo 16 odličnih predlogov, pri katerih je sodelovalo več kot sto inovatork in inovatorjev. Upoštevali so se projekti, ki so zadostili kriteriju odličnosti in učinkovitosti ter so obenem uspešno uporabljeni v praksi. V idilični panoramski dvorani Avtohiše Vrtač smo tako letos podelili sedem zlatih, štiri srebrne in pet bronastih priznanj.
SIJ Acroni z zlatim nacionalnim priznanjem
Zlata priznanja so prejeli SIJ Acroni za Jeklo prihodnosti – inovacijo za vodikove gorilne celice in za vitko zasnovo visokotrdnostnega jekla, Domel za razvoj elektronsko komutiranih motorjev družine ZKG in pogona za oljno črpalko, Iskraemeco za modularno platformo in pametne merilnike električne energije, Alples za kuhinjo Aroma ter Karlina Gašperin za družabno didaktično igro Skriti zaklad. Srebrna priznanja so dobili Tab Systems za inovacijo Smarti, Poclain Hydraulics za inovativen način obdelave stopenjske batne izvrtine, SIJ Acroni za raztopno žarjenje jekla kot del trajnostnega načrta za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida in Iskra za zaščitno stikalo za diferenčni tok.
Z bronastimi priznanji se lahko pohvalijo SRC Infonet za dinamične klinične poti, SIJ Acroni za preboj zelenih orodnih jekel, ResEvo za evolucijo sistema zbiranja podatkov in načrtovanja, Naim Maloku za G-metodologijo ter In the essence institut za dišeče meglice in medene eliksirje s slovenskimi cvetnimi esencami. Gorenjski inovatorji pa so bili uspešni tudi na nacionalni ravni, saj je bil SIJ Acroni nagrajen z zlatim nacionalnim priznanjem, podjetji Domel in Iskraemeco sta prejeli srebrno nacionalno priznanje, podjetje Alples pa je dobilo bronasto nacionalno priznanje.
Znanje je temelj inovativnosti
Inovativnost v organizaciji je miselnost, ki preplavlja vse zaposlene in je ključen del procesa. Temelj inovativnosti ali ustvarjanja je vsekakor znanje, to mora prehajati med zaposlenimi in zanj je zelo pomembna sodelovalna klima. Prepričani smo, da lahko v gorenjskih podjetjih še pospešimo ustvarjalnost in inovativnost. Podjetja naj le prisluhnejo potrebam, uvedejo ustrezno kulturo in motivirajo svoje zaposlene. Zavedati se moramo, da se nove poslovne ideje lahko domisli kdor koli, povezan z okoljem, v katerem deluje. Inovativni smo lahko tudi, če ne načrtujemo novega izuma, dovolj je že majhna izboljšava produkta ali načina izdelave.
Če sklenemo, bi lahko dejali, da so inovacije izvršene ideje, ki rešujejo določen izziv in imajo uporabno vrednost tako za podjetje kot potrošnika. Gorenjska ima ogromen potencial za uspešnost, saj so vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj eden ključnih dejavnikov za konkurenčnost gospodarstva v naši regiji.
Jadranka Švarc je direktorica GZS Regionalne zbornice Gorenjska.