Najstarejša orodjarna pri nas in ena najstarejših v Evropi, ki se ukvarjajo z izdelavo orodij, močno pa je vpeta tudi v avtomobilsko industrijo, ki se ta čas povsod v Evropi sooča z velikimi težavami, je očitno dokončno klecnila. Gre za eno nekoč najuspešnejših celjskih družb, ki je še pred dvema letoma zaposlovala skoraj dvesto ljudi, trenutno pa naj bi jih bilo v podjetju le še okoli 120. Kot nam je povedal Gvido Novak, predsednik Konfederacije sindikatov delavcev (KSD), se je z delavci sestal v sredo, da bi jim povedal, kakšne pravice imajo, glede na to, da do danes še niso prejeli plače za september. »Podjetje je za september minuli ponedeljek vsakemu zaposlenemu izplačalo zgolj 300 evrov. Razložil sem jim, da lahko dajo izredno odpoved na strani delodajalca in gredo v izvršbo zaradi neizplačanih plač. To je namreč mogoče, ker so plače v zadnjega pol leta zamujale vsaj dvakrat. Mi smo zbrali dokumentacijo in jo že predali odvetniku, ki bo o tem obvestil delodajalca in inšpektorat. Eno uro pred sestankom pa je bil na oglasni deski že predlog za uvedbo stečajnega postopka, sodišče pa je že v času sestanka izdalo sklep o njegovem začetku,« je dogajanje razložil Novak. Kot je razvidno s spletnih strani Ajpesa, je sodišče za stečajnega upravitelja imenovalo Tomaža Pulka, rok za prijavo terjatev pa je 20. februar prihodnje leto.
Orodjarjev na trgu primanjkuje
Kot je še povedal, pa bodo zaradi agonije, ki so jo preživljali delavci zadnjega pol leta, podali kazenske ovadbe zoper odgovorne v podjetju, prav tako bodo vložili izvršbe. Nekateri delavci so bili namreč že zelo obupani, ker plač niso dobili, svojih pravic pa niso poznali, saj zaradi strahu niso bili člani nobenega sindikata. »Razložili smo jim, da bi bili tudi v primeru, če bi sami dali izredno odpoved zaradi kršitev na strani delodajalca, upravičeni do odškodnine v višini dveh plač za čas odpovednega roka, ki je po pogodbi 60 dni, izterjali pa bi lahko tudi odpravnino, enako, kot če bi bili odpuščeni iz poslovnih razlogov. To pomeni na vsakega okoli 15.000 do 20.000 evrov, kar bi skupno zneslo okoli milijon evrov,« še pove Novak, ki mu je žal, da je podjetje z več kot 30-letno tradicijo doživelo žalosten konec in danes v proizvodnji ni nobenega delavca več. Stečaj pa pomeni olajšanje za vse, saj bodo upravičeni do nadomestila, prav tako jim bo še naprej tekla delovna doba. »Žalostno je tudi zato, ker orodjarjev na trgu močno primanjkuje, niti se za ta poklic ne šolajo več. Nekdanji minister za gospodarstvo Stanko Stepišnik, ki je na spletni strani Bizi še vedno naveden kot prokurist v podjetju, si je pred časom še prizadeval, da bi program orodjar obstal v šolskem sistemu, a zadnji dve leti o tem ni bilo več govora. Menda pa sta zaradi njegovih zdravstvenih težav vajeti v podjetju prevzeli njegovi hčerki,« še pove Novak.
A kot rečeno, vodstvo Ema orodjarne se na klice, niti na poslana elektronska sporočila, ne odziva. So se pa delavci, trenutno je takšnih že več kot 50, tik pred stečajem včlanili v sindikat. »Čeprav bi morali biti naši člani vsaj pol leta, da bi bili po našem pravilniku upravičeni do brezplačne pravne pomoči, bomo pomagali vsem,« še pove Novak, ki je bil zadnji mesec vsak dan na zvezi tudi z inšpektoratom za delo. Po večkratnem posredovanju inšpektorja so v podjetju zaposlenim vendarle izročili plačilne liste za september, čeprav plač, kot rečeno, niso prejeli, prav tako so jim izročili plačilno listo za regres, ki ga prav tako niso prejeli. Pa bi ga morali do 30. junija, kot veleva zakonodaja. Plačilne liste so namreč podlaga za postopek izvršbe. »Tega se očitno dobro zavedajo v vodstvu podjetja, saj so vseskozi pazili, da delavcem ne bi izplačali dveh zaporednih plač, kar bi bil razlog za odpoved na strani delodajalca. Zato so v ponedeljek vsakemu nakazali 300 evrov, da ne bi rekli, da niso prejeli nič,« nam je še razložil Novak, ki upa, da bodo nekateri orodjarji, glede na pomanjkanje tovrstne delovne sile, kmalu našli nove priložnosti na trgu dela.