Družba SIJ – Slovenska industrija jekla (Sij) je od leta 2007 v večinski ruski lasti, država Slovenija je njena četrtinska lastnica. Družina Zubitski je Sij prevzela prek podjetja Dilon, ki ga je ustanovilo nizozemsko podjetje Dilon Coöperatief. Po smrti Borisa Zubitskega leta 2017 je njegov sin Evgenij Zubitski postal večinski lastnik ruskega dela imperija, ki se ukvarja z rudarstvom in metalurgijo, drugemu sinu Andreju Zubitskemu, ki je vrsto let prebival v Švici, pa je pripadel večinski lastniški delež jeklarske industrije. Odkar se je Evgenij Zubitski novembra 2018 umaknil iz lastništva Dilona Coöperatief, Andrej Zubitski obvladuje več kot 75-odstotni lastniški delež tega nizozemskega podjetja. Od leta 2017 je Andrej Zubitski na čelu Sija.
Ločitev
Toda polovica lastniškega deleža Zubitskega v Dilonu Coöperatief bi kmalu lahko pripadla njegovi nekdanji soprogi, Rusinji Viktoriji Kazak, ki od devetdesetih let prejšnjega stoletja prebiva v Švici, kjer je bil pred časom sprožen ločitveni postopek. »Potrjujem, da se je ločitveni postopek na sodiščih v Švici začel leta 2017. Postopek je zelo dolg in konflikten. Nedavno je bila razglašena ločitev, vendar likvidacija zakonske zveze in delitev skupnega premoženja še vedno potekata. Po zakonu mi pripada polovica skupnega premoženja, kar vključuje tudi premoženje v Sloveniji, denimo delež v Siju. Vse premoženje, ki mi ga je uspelo dobiti, sem pridobila v ločitvenem postopku, daril nisem prejela nobenih. Trenutno celo tvegam, da bom izgubila hišo v Švici. Velik del premoženja je treba še razdeliti, pri čemer se za svoje pravice borim že sedem let,« je za Dnevnik dejala Viktorija Kazak. Na vprašanja, ali želi pridobiti lastniški delež v Dilonu Coöperatief ali protivrednost polovičnega lastniškega deleža, ki ga ima v tem podjetju v lasti Zubitski, in ali v povezavi s tem potekajo sodni postopki na Nizozemskem oziroma kjer koli drugje ter kakšne načrte ima, če bi v svojih prizadevanjih uspela, ni odgovorila. Leta 2022 je bila naložba v 72,2-odstotni lastniški delež Sija ovrednotena na dobrih 200 milijonov evrov, je razvidno iz Dilonovega letnega poročila.
Tudi Zubitski na vprašanja, ali je Kazakova na Nizozemskem sprožila sodni postopek za pridobitev lastništva v podjetju Dilon Coöperatief oziroma ali ga je sprožila v Sloveniji za pridobitev lastništva v podjetju Dilon, ni odgovoril. »V zvezi z vprašanji o gospe Viktoriji Kazak in morebitnih pravnih postopkih želimo poudariti, da gre za osebne zadeve predsednika uprave skupine Sij,« so sporočili iz Sija. Zatrdili so, da zasebne zadeve Andreja Zubitskega ne vplivajo na poslovanje Sija.
Kreditiranje Dilona
Sij je v četrtinski lasti države. Celotna jeklarska skupina zaposluje približno 3500 delavcev. Nekatera podjetja iz Skupine Sij so prejela in bodo še prejela državne subvencije. Medtem pa država na lanski skupščini družbe ni potrdila politike prejemkov poslovodnih oseb Sija v letu 2022. V primerjavi z letom 2021, ko so znašali 21,2 milijona evrov, so bili prejemki vodstva matične družbe Sij v letu 2022 višji za kar 15,7 milijona evrov. Za ravno tolikšen znesek so se povečali tudi prejemki poslovodnih oseb na ravni Skupine Sij, in sicer na 25,5 milijona evrov. Razlika med skupnimi prejemki poslovodnih oseb na ravni Skupine Sij in matične družbe Sij je v letih 2022 in 2021 je znašala 4,4 milijona evrov, iz česar lahko sklepamo, da direktorji hčerinskih podjetij niso bili deležni povišice oziroma da je bil visokega izplačila deležen le menedžment matične družbe, vključno z Andrejem Zubitskim. Kolikšno plačilo slednji prejema za vodenje Sija, ni bilo nikoli razkrito.
V zadnjih nekaj letih Sij na veliko kreditira podjetje Dilon, razkrivajo letna poročila Sija. V letu 2019 mu je odobril 54 milijonov evrov posojil, konec leta 2020 pa je imel Sij do Dilona že 81,4 milijona evrov terjatev. Za poslovno leto 2019 je Sij leta 2020 izplačal dividende v višini desetih milijonov evrov. Konec leta 2021, v katerem Sij dividend ni izplačal, so njegove terjatve do Dilona znašale 81,2 milijona evrov, do konca leta 2022 pa so se znižale na 55,7 milijona evrov. V letu 2022 je Sij izplačal 51 milijonov evrov dividend, od katerih jih je Dilon prejel okoli 37 milijonov. V letnih poročilih Sij navaja, da bo Dilon posojila poplačal iz naslova dividend. Kot so povedali v Siju, Dilon izpolnjuje svoje obveznosti, pri čemer jih je znižal tako predlani kot lani. Ob tem so izpostavili, da ima Skupina Sij razvojno in strateško naravnanega večinskega lastnika, kar med drugim potrjuje to, da je bilo od njegovega vstopa v lastništvo leta 2007 do konca lanskega leta za naložbe namenjenih 870 milijonov evrov.