Začnimo na drugi strani Atlantika, kjer je velika pozornost veljala novembrskemu poročilu o zaposlovanju. Slednje je v petek pokazalo, da je ameriško gospodarstvo ustvarilo 227.000 novih delovnih mest, kar je preseglo pričakovanja analitikov, ki so napovedovali 200.000 novih zaposlitev. Povprečno število novih delovnih mest v letošnjem letu tako ostaja med 205.000 in 210.000 mesečno in kaže na stabilnost trga dela. Tudi rahlo zvišanje stopnje brezposelnosti na 4,2 odstotka (z oktobrskih 4,1 odstotka) ni spremenilo pričakovanj vlagateljev glede znižanja obrestnih mer za 25 bazičnih točk na decembrskem zasedanju FOMC, saj ni videti znakov, ki bi kazali na potrebo po spremembi načrtovane strategije centralne banke. Podobno so potrdili tudi govori predstavnikov ameriške centralne banke, vključno s predsednikom Jeromom Powellom, ki so v preteklosti poudarjali stabilnost gospodarstva in previden pristop k nadaljnjim odločitvam glede obrestnih mer. Na borznem parketu pa je odmevala tudi objava poslovnih rezultatov podjetja Salesforce, ki je vlagatelje navdušilo tudi s pozitivnimi komentarji o platformi za umetno inteligenco Agentforce, namenjeni izboljšanju učinkovitosti poslovnih procesov. Cena delnice podjetja je v sredo po objavi pridobila kar 10,9 odstotka. Pozitivne napovedi Salesforcea, zlasti glede širše integracije umetne inteligence, pa so močno vplivale tudi na cene delnic preostalih podjetij iz tehnološkega sektorja, kar je pripomoglo k rasti indeksa Nasdaq Composite, ki je teden zaključil s 3,5-odstotno rastjo, medtem ko je osrednji indeks S&P 500 pridobil »zgolj« 1,1 odstotka.
Tudi na stari celini so borze teden zaključile pozitivno, zlasti zaradi optimističnih pričakovanj vlagateljev glede prihodnje politike Evropske centralne banke (ECB). Glavni ekonomist ECB Philip Lane je v svojih izjavah namreč nakazal, da bi centralna banka lahko postopoma opustila dosedanji pristop, ki temelji na preteklih podatkih, in se bolj osredotočila na obvladovanje prihodnjih tveganj. Politična nestabilnost v Franciji, kjer je tamkajšnja vlada padla zaradi neuspeha pri sprejemanju proračuna, je le začasno zmotila vlagatelje, saj so izjave predsednika Emmanuela Macrona o oblikovanju nove vlade hitro pomirile trge. Nemški gospodarski podatki, ki so pokazali nadaljnje ohlajanje industrijske proizvodnje in naročil, pa so utrdili pričakovanja o potrebi po ohranjanju spodbujevalne monetarne politike v evrskem območju. Panevropski indeks STOXX Europe 600 je v preteklem tednu pridobil dva odstotka.
Pestro je bilo tudi dogajanje v Aziji. Na Kitajskem so vlagatelji že osredotočeni na prihajajoči letni gospodarski vrh, ki bo potekal 11. in 12. decembra. Na konferenci, kjer najvišji državni predstavniki oblikujejo gospodarsko agendo za naslednje leto, naj bi po mnenju analitikov predstavili ključne cilje gospodarske rasti in načrte za dodatne spodbude, namenjene ublažitvi tveganj, povezanih s prihajajočimi trgovinskimi politikami Trumpove administracije. Gospodarski podatki trenutno nakazujejo, da se je proizvodnja v državi stabilizirala. Uradni indeks nabavnih direktorjev za proizvodnjo (PMI) se je namreč novembra dvignil na vrednost 50,3 (s 50,1 v oktobru), kar je preseglo pričakovanja in ostaja nad mejno vrednostjo 50, ki ločuje rast oziroma krčenje gospodarske aktivnosti. Osrednji kitajski indeks CSI 300 je teden zaključil 1,3 odstotka višje. Pozitivno pa je bilo tudi v deželi vzhajajočega sonca. Rast borznih tečajev je bila podprta s šibko vrednostjo jena, kar je koristilo izvozno naravnanim japonskim podjetjem. Vlagatelji ostajamo pozorni tudi na prihajajoče zasedanje japonske centralne banke. Osrednji japonski indeks Nikkei 225 je v tednu pridobil 2,2 odstotka.
Vsesplošni optimizem se je odražal tudi na trgu kriptovalut, kjer je bitcoin prvič v zgodovini presegel mejo 100.000 dolarjev. Dogodek je vzbudil širše zanimanje borznih udeležencev in dodal noto pozitivnega razpoloženja na trgu.