Zaradi državne pomoči v višini 1,55 milijarde evrov pred slabim desetletjem se je Nova Ljubljanska banka (NLB) zavezala odprodati dejavnosti lizinga in faktoringa v več državah. Toda ker ponudbe niso bile sprejemljive, so se v NLB raje odločili za likvidacijo lizinških podjetij doma in v tujini.
Po izpolnitvi zavez v določenem roku se je leta 2020 NLB lahko ponovno začela ukvarjati z lizinškimi posli, za katere ima v banki velike načrte. »Prepričani smo, da bo lizing znova postal pomembna poslovna dejavnost Skupine NLB. V zreli fazi naj bi z organsko in morda tudi anorgansko rastjo lizing k bilančni vsoti skupine NLB prispeval več kot milijardo evrov,« je pred dnevi ob predstavitvi devetmesečnih rezultatov poslovanja pojasnil predsednik nadzornega sveta NLB Primož Karpe.
Tudi v Srbiji in
Severni Makedoniji
Po začetku likvidacijskega postopka slovenske družbe NLB Leasing leta 2018 so vse pogodbe s strankami ostale v veljavi, medtem ko se novi posli niso sklepali. V letu 2020 pa je NLB v Sloveniji ustanovila novo družbo NLB Lease&Go. Ta je decembra lani od NLB prevzela hčerinsko družbo NLB Leasing v likvidaciji. Kot so povedali v NLB, so v Severni Makedoniji pred kratkim ustanovili novo lizinško družbo NLB Liz&Go in pridobili vsa potrebna soglasja za opravljanje dejavnosti, ki jih bodo začeli v decembru. Likvidacijski postopek NLB Lizinga Skopje se je sicer začel leta 2016.
Tako kot v Severni Makedoniji se bo po nekajletnem prisilnem premoru NLB v decembru začela ukvarjati z lizinškimi posli na srbskem trgu, kjer je leta 2016 začela likvidacijski postopek družbe NLB Leasing Beograd. Kot smo razkrili v Dnevniku, je NLB od Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) odkupila družbo Zastava Istrabenz Lizing. Njena lastnica je DUTB postala na podlagi terjatev, ki jih je imela do Istrabenza. Zastava Istrabenz Lizing, ki ima v središču Beograda v lasti nepremičnino velikosti približno 400 kvadratnih metrov v skoraj dveh etažah, je od srbske centralne banke licenco za opravljanje lizinških poslov pridobila leta 2006. Leta 2020 je NLB v Srbiji sicer prevzela Komercijalno banko, s čimer je na srbskem trgu postala tretja največja bančna skupina.
Smeli načrti
Po zastavljenih načrtih naj bi lizinške družbe NLB v prihodnjih letih postale vodilna podjetja pri financiranju nakupov premičnin in prevzele pomembno vlogo na področju mobilnosti na vseh trgih. Pospešek pri uresničevanju načrtov bi ji lahko prinesel morebiten nakup družbe Summit Leasing. Ta bo po več ocenah slej ko prej naprodaj. Summit Leasing je Nova KBM pred kratkim prodala luksemburški družbi Biser Topco, s sedežem na istem naslovu kot družba Biser Bidco, prek katere Apollo in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) obvladujeta lastništvo Nove KBM. Če Nova KBM ne bi sama dezinvestirala Summit Leasinga, naj bi njegovo prodajo po naših podatkih zahtevala Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK).
V prvih devetih mesecih letošnjega leta je Skupina NLB ustvarila 377,8 milijona evrov čistega dobička, kar je bilo za 84 odstotkov oziroma dobrih 172 milijonov evrov več kot v enakem obdobju lani. K temu so največ prispevali pozitivni učinki prevzema N Banke (tako so v NLB preimenovali prevzeto hčerinsko podjetje ruske državne Sberbank). Rezultat pred rezervacijami v višini 91,7 milijona evrov je bil najvišji od privatizacije banke leta 2018.
Po pojasnilih predsednika uprave NLB Blaža Brodnjaka se bodo dobri poslovni rezultati prelili v dodano vrednost za delničarje z izplačilom dividend. Druga tranša letos, v skupnem znesku 50 milijonov evrov, kar znaša 2,50 evra na delnico, bo predvidoma izplačana po decembrski skupščini, s čimer bo v letu 2022 skupno izplačanih 100 milijonov dividend. Vključno z letošnjimi izplačili dividend načrtuje NLB do leta 2025 izplačati 500 milijonov evrov dividend.