Po uspešno končanem prodajnem postopku mariborske Nove KBM madžarski OTP Bank je bilo pričakovano, da bosta ameriški finančni sklad Apollo Global Management in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) prodala tudi največjo lizinško družbo v Sloveniji Summit Leasing. Po naših podatkih se bo prodajni postopek pričel v kratkem, pri čemer ga bo kot finančna svetovalka usmerjala skupina Unicredit Bank.

 

Za prevzem Summita Leasinga si bodo po ocenah poznavalcev razmer konkurirale predvsem tri banke: Nova Ljubljanska banka (NLB), Gorenjska banka, prek srbske AIK banke v lasti poslovneža Miodraga Kostića, in Banka Sparkasse oziroma njena lizinška družba Sparkasse Leasing S.

Za banke so lizinški posli komplementarni in zelo dobičkonosni; ne nazadnje lahko sredstva iz zbranih depozitov plasirajo po nekaj odstotnih točk višjih obrestnih merah od tistih, ki jih dajejo za depozite.

Zaradi državne pomoči pred desetletjem, v višini 1,55 milijarde evrov, se je NLB zavezala odprodati vse lizinške družbe v več državah. Ker prejete ponudbe niso bile sprejemljive, so se v NLB odločili za njihovo likvidacijo. Po izpolnitvi zavez se je NLB leta 2020 lahko ponovno začela ukvarjati z lizingom. Takrat je bila ustanovljena družba NLB Lease&Go, ki je nato prevzela družbo NLB Leasing v likvidaciji.

Kot so pojasnili v NLB, so v NLB Lease&Go leta 2022 bilančno vsoto povečali za 94 milijonov evrov, na 216 milijonov evrov. V strukturi financiranja prevladujejo osebna vozila. V Srbiji je skupina NLB lani od Družbe za upravljanje terjatev bank prevzela lizinško družbo Zastava Istrabenz Lizing, v Makedoniji pa ustanovila novo družbo za lizing. Po načrtih bo lizing v svoji zreli fazi z organsko in potencialno tudi anorgansko rastjo, torej s prevzemi, k bilančni vsoti skupine NLB prispeval več kot milijardo evrov. Če bo NLB uspelo prevzeti Summit Leasing, bo ta cilj dosežen po hitrem postopku.

V Sparkasse Leasingu S je konec leta 2022 bilančna vsota znašala 96 milijonov evrov, kar je bilo približno toliko kot leto pred tem, pri čemer se je čisti dobiček znižal za 28 odstotkov, na 649.000 evrov. V Gorenjski banki podatkov o poslovanju hčerinske lizinške družbe GB Leasing, ki je začela poslovati leta 2016, niso razkrili, ker da bodo objavljeni v letnem poročilu. Za predstavo: leta 2021 je imel GB Leasing okoli 11 milijonov evrov bilančne vsote in 144.000 evrov čistega dobička.

Največ lizingov za osebna vozila

V preteklem letu je Summit Leasing bilančno vsoto povečal za 250 milijonov evrov, na 857 milijonov evrov, in dosegel 3,57 milijona evrov čistega dobička, kar je približno toliko kot leta 2021. Kot je pojasnila namestnica direktorja Tina Filipan, glavnino poslovanja predstavlja financiranje osebnih in lahkih komercialnih vozil, pri katerih se je nadaljeval trend izrazitega povečevanja lizinških poslov. »V segmentu financiranja rabljenih osebnih vozil smo leto 2022 zaključili z bilančno vsoto 276 milijonov evrov. Na področju novih osebnih vozil nam je ne glede na volatilnost dobav z zvišanjem cen vozil in menjavo modelov pri marsikateri znamki uspelo povečati naložbe, vendar v manjšem obsegu kot pri rabljenih vozilih. Bilančna vsota je znašala 224 milijonov evrov. Segment lahkih komercialnih vozil, v katerem smo dosegli bilančno vsoto 46 milijonov evrov, pa se je povečeval s podobno dinamiko kot rabljena vozila,« je povedala Tina Filipan.

Po prevzemu Summita Leasinga je ta na Hrvaškem pred tremi leti od nemškega podjetja Daimler Mobility, v lasti proizvajalca avtomobilov Daimler, prevzel podjetje Mercedes-Benz Leasing Hrvatska in ga preimenoval v Mobil Leasing. Njegova bilančna vsota je lani znašala 98,5 milijona evrov, pri čemer je ustvaril okoli 766.000 evrov čistega dobička.

Po podatkih Banke Slovenije je lani v Sloveniji poslovalo 21 lizinških družb, njihova bilančna vsota pa je znašala 2,9 milijarde evrov. Lizinški posli so lani znašali 2,4 milijarde evrov, kar je bilo sedem odstotkov več kot leta 2021. Od tega je bilo fizičnim osebam odobrenih 59 odstotkov lizingov, preostalo pa podjetjem. Po vrednosti poslov je 60 odstotkov odpadlo na osebna vozila, 38 odstotkov na druge premičnine (komercialna vozila, proizvodno opremo …), na nepremičnine pa za en odstotek vseh danih lizingov.

Priporočamo