Kdor se je zatopil v pregled Trumpovih predvolilnih obljub in poskušal oceniti njihov vpliv na ameriško in svetovno gospodarstvo ter borzne trge, je najbrž ostal brez odgovora in z glavobolom. Dejstvo je, da imajo nekatere obljube zelo nasprotujoče si učinke, zato je najprej treba pregledati, kaj se zdi verjetno in kaj ne. Da je novi-stari predsednik bolj nepredvidljiv kot aprilsko vreme, ni treba posebej poudarjati. Pomembno pa je, da je naklonjen borznim trgom in krepitvi ameriškega gospodarstva. Skozi to prizmo je treba gledati tudi realne možnosti uresničitve njegovih obljub.

Kaj torej lahko pričakujemo na področju carin, migracij in davkov? Trump bo skoraj zagotovo povečal carine. Pričakujemo lahko, da bo ocarinjenih vsaj 10 odstotkov skupnega uvoza, v primerjavi s 3 odstotki v njegovem prvem mandatu. Posledično bo inflacija v ZDA v prihodnjem letu verjetno višja za do 0,5 odstotne točke, saj bodo uvozniki višje stroške prenesli na potrošnike. Domači proizvajalci, ki so zaščiteni s carinami, pa bodo, kot je to običajno, dvignili cene.

Zagotovo lahko računamo tudi na povečano število deportacij, vendar bo število veliko manjše, kot je obljubljal na predvolilnih shodih. Obljubljena deportacija milijonov ljudi je logistično zahtevna, izredno draga in za njeno izvedbo bi potrebovali več let. Poleg tega bi pomanjkanje delovne sile, ki bi nastalo zaradi tega, ob že tako zelo tesnem trgu dela povzročilo preveliko gospodarsko škodo.

Tretja pomembna točka so davki. Pričakujemo lahko podaljšanje davčnih olajšav iz leta 2017. Vendar ni pričakovati, da bi v celoti uresničil druge drage predvolilne obljube, kot na primer zmanjšanje obdavčitve socialnih prejemkov in napitnin. Kljub temu nas dodatno znižanje davčne stopnje za podjetja ne sme presenetiti, vendar tudi tukaj ne v taki meri, kot je bilo obljubljeno v kampanji.

Za leto, v katero smo vstopili, to lahko pomeni višjo inflacijo, višje obrestne mere in zahtevno pot za gospodarsko rast.

Če se navežemo na vprašanje iz začetka članka: smo torej lahko optimisti? Kot rečeno, kaj točno bo prinesel novi mandat Trumpa, ne ve nihče. Glede na izkušnje iz prvega mandata pa lahko pričakujemo veliko »šov programa« in ukrepe, ki bodo bolj pragmatični in bodo na koncu borzo poganjali naprej. Optimizem je kljub vsemu lahko upravičen, saj so obljube eno, dejanja pa drugo, kar potrjuje tudi gibanje ameriškega borznega indeksa, ki je od njegove izvolitve pridobil skoraj šest odstotkov. 

Priporočamo