Proti koncu februarja se je iztekel rok za oddajo nezavezujočih ponudb za nakup nepremičnin propadlega podjetja Mariborska livarna Maribor (MLM), v skupni velikosti okoli pet hektarjev v središču štajerske prestolnice. Ocenjena tržna vrednost nepremičnin znaša okoli enajst milijonov evrov, njihova likvidacijska vrednost pa je ocenjena na 7,7 milijona evrov. Poleg tega je naprodaj proizvodna oprema, katere tržna vrednost je ocenjena na 9,86 milijona evrov, medtem ko je njena likvidacijska vrednost ocenjena na okoli 7,7 milijona evrov. Pri zbiranju nezavezujočih ponudb za nakup nepremičnin in premičnin propadlega MLM izhodiščna cena ni bila določena.
Po pojasnilih stečajne upraviteljice MLM Katarine Benedik za nakup nepremičnega in premičnega premoženja, ki ga bo sprva poskušala prodati kot zaključeno proizvodno celoto, obstaja interes več potencialnih kupcev iz tujine. Vprašanje pa je, ali ji bo s prodajo premoženja MLM uspelo iztržiti vsaj njegovo likvidacijsko vrednost. Na nepremičninah ima Slovenski državni holding (SDH) vknjižene hipoteke. Če možni iztržek od prodaje nepremičnin za paradržavni sklad ne bo sprejemljiv, jih bo SDH, ki je sicer stoodstotni lastnik MLM, lahko prevzela in tako pobotala del svojih terjatev do mariborske družbe. Po naših podatkih je imel MLM pred začetkom stečaja za okoli 14 milijonov evrov finančnih obveznosti do SDH (od skupno približno 15 milijonov evrov).
Koliko obveznosti so upniki prijavili v stečajnem postopku MLM in koliko od teh jih odpade na navadne, prednostne, izločitvene in ločitvene upnike, bo znano aprila, ko bo javno objavljen seznam preizkusa terjatev. Rok za preizkus terjatev se je sicer iztekel, a ga je mariborsko okrožno sodišče, ki bedi nad stečajem MLM, decembra zaradi velikega števila prijavljenih terjatev, pri čemer so nekateri zahtevki obsežni, na prošnjo stečajne upraviteljice podaljšalo za tri mesece. Po oddaji osnovnega seznama preizkušenih terjatev bo stečajna upraviteljica dopolnila otvoritveno bilanco, iz katere je razvidno, da je imel MLM ob začetku stečajnega postopka za 18,8 milijona evrov sredstev. V ta znesek vrednostno niso vključene terjatve, ki se izterjujejo.
Nadaljevanje proizvodnje v stečaju
Ob začetku stečaja konec lanskega avgusta je MLM zaposloval okoli 300 delavcev. Vsi razen nekaj delavk, ki so bile na porodniškem dopustu, so prejeli odpoved delovnega razmerja, nato pa jih je bilo 181 ponovno zaposlenih za določen čas, do dokončanja poslov. Ob začetku stečaja je imel namreč MLM v sistem vnesena naročila vsaj do novembra v vrednosti 6,5 milijona evrov. Ker kupci po začetku stečaja niso imeli varnostnih zalog, so zahtevali sestanek s stečajno upraviteljico. V primeru prekinitve dobav od MLM jim je grozila ustavitev dobav večjim avtomobilskim proizvajalcem, kar bi pomenilo večje škodne zahteve zoper njih, posledično pa tudi zoper MLM.
Prihodki, povezani z upravljanjem stečajne mase MLM, so do konca decembra, ko so bili skoraj vsi nujni posli zaključeni, znašali 6,55 milijona evrov. Po pojasnilih stečajne upraviteljice so bili prihodki praktično v celoti ustvarjeni s prodajo izdelkov v okviru končanja nujnih poslov. Po drugi strani so stroški nadaljevanja proizvodnje do konca decembra znašali 5,97 milijona evrov. Od tega so stroški nabave materiala znašali 2,2 milijona evrov, drugo najvišjo postavko pa so predstavljali stroški zaposlenih v višini 1,63 milijona evrov. Medtem ko je imel MLM ob začetku stečaja na transakcijskem računu 875 tisočakov, je po dokončanju poslov konec decembra razpolagal z 2,54 milijona evrov. Po besedah stečajne upraviteljice se trenutno končuje še en sklop poslov v vrednosti okoli 200.000 evrov, v MLM pa je zaposlenih še okoli 30 delavcev.