»MOS je vsako leto manifestacija poslovne odličnosti obrti in podjetništva, stičišče inovativnosti in hkrati priložnost za sklepanje poslov. To je tudi prostor, ki ponuja številne priložnosti tako uveljavljenim obrtnikom in podjetnikom kot tistim, ki šele začenjajo svojo poslovno pot. Zelo pomembno in hkrati pohvalno se zdi, da znajo organizatorji MOS hitro reagirati na izzive, ki jih pred nas postavlja življenje, da spremljajo sodobne sejemske trende v svetu. Da je temu res tako, dokazuje letošnja osrednja vsebinska nit sejma – samooskrba,« je ob odprtju sejma poudaril celjski župan Bojan Šrot, ki je ponosen, da se knežje mesto v teh dneh spet ponaša z nazivom sejemsko mesto.
Tako nizkih cen,
kot smo jih imeli, ne bo več
Da je sejem MOS daleč največji gospodarski dogodek v Sloveniji, hkrati pa priložnost za povezovanje, pridobivanje novih znanj ter sklepanje novih partnerstev in poslov, je ob odprtju poudaril tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han. »Na ministrstvu se zelo zavedamo pomena podjetništva in obrti za slovensko gospodarstvo. Vsako podjetje, ne glede na velikost, je pomemben generator rasti gospodarstva in s tem prispeva k boljši skupni prihodnosti vseh nas,« je dejal Han. In izpostavil zaostrene razmere v gospodarstvu, ki jih generirajo pandemija, vojna v Ukrajini, merjenje moči svetovnih velesil in podnebne spremembe, ki so še poglobile težave, zlasti v globalnih dobavnih verigah, kar občuti tudi Slovenija. »A prav sejem je priložnost za nove posle in partnerstva,« meni Han, ki se zaveda, da prav obrtniki in mala podjetja predstavljajo veliko večino podjetij pri nas, zaposlujejo 70 odstotkov vseh delavcev in ustvarijo 65 odstotkov vseh prihodkov. »Gospodarsko ministrstvo je letos gospodarstvu namenilo 670 milijonov evrov, večina pa je namenjena prav obrtnikom, malim in srednjim podjetjem, da bodo v teh kriznih razmerah preživeli,« je dejal Han in opozoril, da mora svojo nalogo opraviti tudi EU. »V prihodnjih 14 dneh bo jasno, kaj se bo zgodilo, ali bomo šli v smeri energetske kapice ali kakšne druge regulacije. Jasno pa je, da tako nizkih cen, kot smo jih imeli pred nekaj leti, ne bo več,« je dejal.
Ukrep čakanja na delo
je znova predviden
Ob robu odprtja sejma pa se seveda niso mogli izogniti energetski krizi, ki jo vlada že poskuša blažiti z nekaterimi ukrepi. Da je vlada že sprejela sveženj ukrepov za pomoč gospodarstvu, se je strinjal tudi Peter Pišek, podpredsednik Obrtne zbornice Slovenije (OZS). A dodal, da z rešitvami niso najbolj zadovoljni. »Sprejeta uredba in interventni zakon namreč ne bosta naslovila vseh malih in velikih odjemalcev. Zato si želimo, da bi oblikovali kapice na ceno energentov za gospodarstvo, s čimer bi nam pomagali prebroditi energetsko krizo. Smiselno bi bilo uvesti tudi ukrep čakanja na delo, ki se je izkazal za učinkovitega v času epidemije,« je dejal Pišek. Minister Han mu je odgovoril, da ga je slišal, in dejal, da je ukrep čakanja na delo že med predvidenimi predlogi za blaženje krize. Pišek pa je spomnil tudi na veliko pomanjkanje kadrov. Tudi zato so na letošnjem sejmu še več pozornosti namenili mladim, da bi se ti lažje odločali za obrtniške in druge deficitarne poklice.