Na skupščini Fortenove, ki je nastala na ruševinah propadlega Agrokorja, je bila danes sprejeta odločitev o odpoklicu dveh članov Mercatorjeve uprave.
Namesto Drage Cukjati, ki je bila odgovorna za področje financ, je bil imenovan Hrvoje Bošnjak, dosedanji direktor kontrolinga v Fortenovi. V upravo Mercatorja je bila Cukjatijeva imenovana aprila 2017, kmalu zatem, ko se je poslovni imperij Ivice Todorića sesul kot hiša iz kart, in v času, ko je bil v sosednji državi sprejet zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih prezadolženih podjetjih, poznan kot lex Agrokor. Pred tem je bila zaposlena na vodilnih položajih v bančni skupini Unicredit, v Slovenijo pa se je preselila leta 2003.
Namesto Igorja Mamuze, ki je bil odgovoren za maloprodajo, pa bo novi član Mercatorjeve uprave postal Tomislav Kramarić, dosedanji član Konzumove uprave za maloprodajo. Tudi Konzum je v lasti Fortenove. Mamuza se je vodstveni ekipi največje trgovske verige v Sloveniji pridružil leta 2014 kot izvršni direktor, potem ko je Todorić po več spodletelih poskusih prevzel Mercator, pri čemer je bil leta 2016 imenovan v upravo. Na čelu Mercatorja še naprej ostaja Tomislav Čizmić, ki je bil za predsednika uprave imenovan aprila 2017. Za vse posle nad 250 tisočaki mora Čizmić sicer pridobiti predhodno soglasje Fortenove.
Po pojasnilih člana upravnega odbora in izvršnega direktorja skupine Fortenova Fabrisa Peruške sta Cukjatijeva in Mamuza pomembno prispevala k ohranitvi in stabilizaciji poslovanja Mercatorja tako v obdobju izredne uprave Agrokorja kot po prenosu Mercatorjevega lastništva z Agrokorja na Fortenovo. »Makroekonomske razmere zahtevajo nadaljnje prilagoditve poslovnega modela, izboljšanje kazalnikov poslovanja Mercatorja in ohranjanje dolgoročne konkurenčnosti Mercatorja in Fortenove. Bošnjak in Kramarič v Mercator prinašata izkušnje s poslovnim prestrukturiranjem in pomembno okrepitev vodstva,« je Peruška utemeljil odločitev za spremembe v Mercatorjevi upravi.
Združevanje poslovanja
Po zamenjavi Mercatorjevega vodstva lahko pričakujemo tesnejše povezovanje Mercatorjeve in Konzumove nabave ter drugih poslovnih funkcij. Po prenosu Mercatorjevega lastništva na Fortenovo aprila lani je skupna nabava že stekla pri treh ducatih velikih dobaviteljev, ki trgovskima podjetjema letno dobavijo za približno milijardo evrov blaga, kar predstavlja okoli tretjino celotne nabave Konzuma in Mercatorja, smo izvedeli neuradno. V prihodnje lahko pričakujemo, da se bodo nabavne poti združevale tudi pri številnih drugih dobaviteljih. S ciljem nekoliko omiliti učinke strmo rastočih stroškov naj bi po naših informacijah Mercator in Konzum prihodnje leto skupaj nabavila tudi električno energijo.
Medtem ko je predvideno ohranjanje Mercatorjevega imena tudi na prodajalnah v tujini, se je poslovanje Mercatorjeve hčerinske družbe v BiH že v veliki meri povezalo s Konzumom in se usmerja iz Zagreba. Podobno lahko pričakujemo za srbski trg, kjer posluje Mercatorjeva hčerinska družba Mercator S. Ta poleg Mercatorjeve upravlja še blagovni znamki Idea in Roda; med seboj se razlikujejo po velikosti prodajaln.
V prvih devetih mesecih letošnjega leta so se prihodki Fortenove, ki ima poleg Mercatorja in Konzuma v lasti Jamnico, Zvijezdo, Pik Vrbovac …, na medletni ravni povečali za 38 odstotkov, na dobre štiri milijarde evrov. Brez učinkov integracije Mercatorja v Fortenovo bi bila rast prihodkov 15-odstotna. Denarni tok iz poslovanja (EBITDA), eden od ključnih kazalnikov uspešnosti poslovanja, se je povečal za dobro petino in je znašal okoli 275 milijonov evrov. V prvih treh kvartalih je Fortenova ustvarila več kot 70 milijonov evrov čistega dobička, medtem ko je v enakem obdobju lani pridelala več kot 50 milijonov evrov izgube.
Na Hrvaškem še vedno veliko prahu dviguje nedavna prodaja približno 43-odstotnega lastniškega deleža Fortenove. Od ruske državne Sberbank ga je odkupil poslovnež iz Združenih arabskih emiratov Saif Bin Markhan Alketbi. V Fortenovi so prepričani, da prodaja pomeni kršitev sankcij, katerim je podvržena Sberbank. O sklenjenem poslu bo odločalo sodišče na Nizozemskem, kjer so registrirana podjetja, prek katerih se obvladuje lastništvo Fortenove.